3 Bin TL 5 bin TL ye güneş enerjisi olmaz

Bu makalemde piyasada çokça ve ezbere satılan akülü “akıllı inverter” hakkında sizleri bilgilendirmek daha doğrusu uyarmak istiyorum. Bir çok telefon alıyorum ve her geçen gün bu mağduriyetler artıyor çünkü işin içerisine aküler girdiği zaman çok detaylı bir hesap yapılmalı ki mağdur olmayasınız. İnternette hazır paket sistemlerin çokça satıldığını ve belli başlı ürünleri çalıştıracağından bahsediyorlar. Bir kısmı biraz daha doğru şekilde bu malzemeler şu kadar saat çalışabilir diye belirtiyorlar. Bunların birçoğunda rastgele güç değerleri alınarak hesap yapılıyor. Bir çoğunda hesap dahi yapılmıyor. “Al abi bunu şu şu şu cihazlarını çalıştırırsın” deniyor. Bu konuda daha önce video çekmiştim daha da detaylandırmak istiyorum. Size 3 Bin TL 5 bin TL 8 bin TL ye güneş enerjisi olmaz niçin diyorum anlatayım.

Akıllı inverter den başlayayım

Cihaz Türkiye’de çokça satılan bir cihaz çünkü bütün her şey içerisinde. Aküyü ona bağlıyorsunuz panelleri ona bağlıyorsunuz , şebekeden enerji alabiliyor yükleri veya aküyü doldurabiliyor daha ne yapsın ki !

akıllı inverter güneş enerjisinde çokça kullanılan cihaz sizin için uygun mu ? detaylar videomuzda tıklayınız

Cihaz uygun fiyatlı olmasından kaynaklı çok satıldı . Bir çok firma bu ürünü getirdi satıyor, satmaya da devam edecek . Cihaz kötü demiyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Benim demek istediğim; “ bu cihazı amacının dışında , doğru hesaplama yapılmadan alınan akülerle kullanmayın” !!!  yoksa şehir şebekesinin olmadığı yerlerde bu cihaz oldukça fazla kullanılıyor ve kurtarıcı olabiliyor.

Cihaz alırken maalesef kötü niyetli satıcılarda olabiliyor , Her sektörde olduğu gibi , bizim sektörümüzde de var .. Bu “akıllı inverter” 2 farklı tipte satılıyor “PWM” ve “MPPT” bunların ne anlama geldiğini daha önce farklı videolarda anlatmıştım linklerden videoları izleyebilirsiniz.Fiyat anlamında pwm uygun olan versiyondur ancak mppt mümkünse alınız. Faturanızda sadece “akıllı inverter” yazmasın mesela dikkat edin

pwm ve mppt şarj kontrol sistemleri çalışma prensipleri hangisi size uygun bu videoda

Akıllı inverter kaç adet güneş paneli bağlanmalı

Bu inverter neden çok tercih ediliyor videomuzda etikette yazan satırların ne anlama geldiğini tek tek açıkladık . orada bağlanabilecek maksimum güç , bu gücün hangi voltaj aralığında olması gerektiği belirtiliyor. Tavsiyem maksimum değerde panel gücü bağlamamanızdır.

Ürünün çalışma aralığını dikkate alarak seri ve paralel bağlantı yapma durumunuz olabilir. Ezbere hepsine böyle bağlayın denmemesi gerekir.

Gelelim Akü konusuna

Dananın kuyruğunun koptuğu yer !  3 bin TL ye 5 bin TL ye güneş enerjisi sistem yaptırıyorsunuz , hangi akü kullanılıyor bu sistemde ? jel akü di mi ? akü fiyatları konusunda bir video çekmiştim , nedense ben hiçbir zaman bu kadar ucuza çıkartamıyorum hesabı ..  Dikkat edin. Kullanacağınız ev aletlerinin tek tek ne kadar elektrik tükettiği ( watt ) ve kaç saat çalıştıracağınızı söylemeden size bir şey satmak istiyorlarsa almayın !! çok net : almayın …

Akü konusu karışık bir konu ve ezbere satış olmaz , ama maalesef fiyat uygun diye bu paketler çok tercih ediliyor .. bununla ilgili de bir makale yazmıştım http://www.keremcilli.com/gunes-enerji-paketleri-sizin-icin-uygun-mu/

Bir çok akü markası var ve aynı güç ( örneğin 100 Ah ) ama bambaşka fiyatlar !! sizce neden böyle ? size ürün satan satıcıya sorun lütfen 5000 TL ye akü var siz bana 5000TL ye komple sistemi satıyorsunuz bu nasıl oluyor ? Açıklama sizi tatmin ederse , alın o zaman yapacak bir şey yok..

5 bin TL ye güneş enerjisi

İnternette bu tarz videolar görüyorum . Bazen iyi niyetli sade vatandaş bazen de tuhaf satıcılar… Akıllı inverter ve 2 adet 100 Ah akü di mi ? bütün evdeki her şeyi ona bağlayalım güneşten doldursun aküleri ve evdeki yükleri gece de devam etsin .. Maalesef öyle olmuyor ; internette akülü sistemler ile ilgili şikayet sitelerini okuduğunuzda söylediklerimi daha farklı açıdan görmüş olacaksınız.. bizi arayan kişilerde ürünleri başka yerden almış olmalarına rağmen , mağduriyetlerini gidermemiz için bizden destek istiyor. Paranızı boşa harcamayın aman dikkat ..  5 bin liraya 7 bin liraya 8 bin liraya sistem kurup evimde elektrik parasından kurtulurum diye düşünmeyin bu mümkün değil… Maalesef uygun fiyat çıkarabilmek adına güvenlik önemleri alınmayan , kablo kalınlıkları rastgele uygulanan sistemler görüyorum. Allah korusun … !!! Bu tarz sistemler kullanıp evimin elektrik parası 10 TL düştü diyenler , hiç değişmedi diyenler , veya faturam arttı diyenler var . yada aküler şarj tutmuyor bir grup daha akü alsam olur mu diyenler ? özetle baş ağrısı olma ihtimali yüksek bir konudur.

 Sizde onlardan biri olmayın , makalemi dikkatlice incelerseniz kendiniz karar verirsiniz, almalı mıyım yoksa almamalı mıyım ? Kullanım şekliniz akünün ömrünü direkt etkilen en önemli faktörlerin başında gelir. Şehir şebekesi gibi düşünüp her istediğinizi takamazsınız , daha doğrusu takmamalısınız. Lütfen internetteki akülü sistem şikayetlerini inceleyiniz.

Amacım nedir ?

Sizleri ihtiyacınıza göre doğru ürünleri tercih etmeniz noktasında uyarmak. Ben akülü sistem satmam mesela , illa ki zorunlu bir durum vardır, kesintisiz bir enerjiye ihtiyaç duyarsınız ; o zaman akü bir mecburiyettir alır kullanırsınız . Ama doğru bir hesap yaptırarak !!

Satın aldığınız akülerde cycle olarak adlandırılan şarj deşarj adedini söyleyen bir değer vardır. Veya derin deşarj a uygun olduğunu belirtirler . Peki Aküyü derin deşarj şeklinde kullandığımızda kaç şarj deşarj garantisi verilecek . Bu garanti neleri kapsayacak ? mesela evdeki fırını buzdolabını ısıtıyıcı sürekli aynı anda çalıştırmaya meyilli bir müşteriyseniz o akü garantiye girer mi diye lütfen sorunuz.

Öte yandan ; Akülü sistemler hayatımızın değişmez birer parçası olacak , ama bugünkü teknoloji ve fiyatlar ile biraz daha beklemek gerektiğini düşünüyorum. Lityum bataryalar biraz daha uygun fiyatlı olacaktır ve jel bataryaların yerini alacaktır. ( şarj deşarj ömürleri daha fazla lityum bataryaların ama fiyatları da bir o kadar fazla ) izleyebilirsiniz http://www.keremcilli.com/solar-aku-cesitleri-fiyatlari/

Çözüm Önerilerim ve tavsiyelerim

Lütfen dikkatli ürün seçimi yapınız , paranızı çöpe atmayınız , biraz daha üstüne ekleme yaparak küçük ama profesyonel cihazlarla tanışabilirsiniz. Bu “akıllı inverter” olarak satılan cihaz şebekeye enerji veremiyor mesela , yarın şebekeye enerji verip para kazanmak cazip hale gelirse bu cihazı değiştirmek gerekecek. Benim önerim; ürünü almışken ilerde oluşabilecek tüm şartlara kendini adapte edebilen bir cihaz tercih etmeniz yönündedir. Youtube kanalımızda bu konuda 10 larca video var . şebeke bağlantılı , çift yönlü şebeke bağlantısız , hibrit olarak satılan bir çok marka model bulunmaktadır.

Güneş enerjisine merak duyuyor ve az para ile başlangıç yapayım diyorsanız 1 adet mikro inverter + 1 adet güneş paneli şeklinde başlangıç bile mümkündür.( tabiki dikkat edilmesi gereken hususlarda var , maliyet videomuzda bahsetmiştim. İzleyebilirsiniz )  ve rica ederim her söylenene inanmayınız lütfen.

fatura tutarınızı girin çatınıza yerleşimi kolayca yapın ve güneş enerjisinin size maliyetini görün

1, “3 Bin TL 5 bin TL ye güneş enerjisi olmaz” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir