Apartman çatısına güneş enerji santrali

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda arazi kurulumları artık ticari olarak yapılamamaktadır. Sıranın endüstriyel çatılara ve sonrasında da vatandaşın çatılarına geleceği görülmektedir. Bu konuda maalesef Avrupa’nın tersine biz önce büyük santralleri devreye aldık ve küçük çatılara doğru gidiyoruz. Bu süreci hızlandırmak bizlerin elinde ve finansman noktasında artık bankalarımızda “ ges kredisi ” adı altında finansman sağlamaktadır. Böylece en büyük engellerin başında gelen ges finansmanı konusu da çözülmüş oluyor… Gelelim bu makalemizin konusuna ; Apartman çatısına güneş enerji santrali kurulabilir mi ? yoksa güneş enerji santrali kurulumu sadece müstakil ev çatıları için mi uygun ? sorularını cevaplamaya çalışalım.

apartmanların çatı ve cephelerine güneş enerji santrali kurulabilir

Apartman çatısına güneş enerji santrali

Solar enerji konusunda kırmaya çalıştığımız yanlış algıların başında “akü kullanmak zorundayız” ve “güneş enerjisi müstakil evler için uygun” bakış açıları gelmektedir. Yeri gelmişken tekrar söyleyeyim solar enerji sistemlerinde akü bir zorunluluk değildir, bir tercihtir.

Apartman çatısına güneş enerjisi kurmak için bugünlerde en çok tercih ettiğimiz yöntem ; apartmanın ortak giderlerinin güneş enerjisinden karşılanmasıdır. Yani asansör , aydınlatma , güvenlik kameraları , havuz gibi ortak giderlerin bağlı olduğu sayaç için yapılacak bir başvuru ve eğer üretim fazlası var ise bu enerjinin şehir şebekesine satılması ve apartmana gelir elde edilmesidir.

Bir başka yöntem ise apartmandaki evinizin balkonunda sadece bir adet solar panel ve bir adet mikro inverter ile elektrik faturanızı aylık  20 TL 30 TL düşürebileceğiniz bir sistem de kurabilirsiniz. Baktınız güzel oluyor bir panel daha eklersiniz faturanız daha da düşer..

Kendim için apartman çatısına güneş enerjisi istiyorum

Apartmanda örneğin 10 daire var sizde kendiniz için çatıya güneş enerji santrali kurmak istiyorsanız , apartmandaki diğer sakinlerden izin almanız gerektiğini belirtmek isterim. Apartman çatısında herkesin hakkı olduğu için izin almadan yapmanız mümkün olmayacaktır. Çatı alanı kendisine ait dubleks sahipleri için sorun olmayacaktır. Onlar yapabilir diye düşünüyorum.

Sadece apartman çatısına mı güneş enerjisi kurulabilir ?

Güneş enerji santrali kurulumunda çatı ve/veya cephe kullanılabilir . Binaların dış cephesinin “cam cam “ adı verilen görsel olarak çok hoş bir görüntüye sahip güneş panelleri ile kaplanabileceği ve binaya bambaşka bir görünüm kazandırabileceği bir gerçektir. Bu konuyu olabildiğince anlatmaya çalışıyorum ki mimarlarımız veya müteahhitlerimiz bu seçeneğin farkına varsın ve farklı binalara imza atsınlar çok istiyorum

apartmanlarda güneş enerjisi nasıl kurulabilir bu videomuzda

Sonuç olarak

Apartman çatısına güneş enerji santrali kurmak ve ortak giderlerin bağlı olduğu sayaç için başvuru yapmak avantajlı olabilir. Bunun için yasal altyapının olduğunu söyleyebilirim. Dikkat edilmesi gereken nokta binanın iskanlı olması ve çatısının solar enerji santrali kurmaya teknik açıdan uygun olması ( eğer değil ise statik proje çizimi veya güçlendirme gerekebilir). Keşke yeni yapılacak yapıların çatısına güneş enerji santrali kurma zorunluluğu getirilse, sembolik bile olsa yüzlerce eve güneş enerji santrali kurduğunuzda büyük bir güç elde ediyor olacağız.

2 hakkında “Apartman çatısına güneş enerji santrali” görüş

  1. Hocam merhaba bina cephelerine güneş paneli konularak
    ısı yalıtımına da katkı sağlanacağını düşünüyorum.

    1. Merhaba bence de olabilir.. Yaz aylarında da sıcak bir alan oluşturabilir ama .. işi uzmanlarına sormamız gerekir. Ama çok güzel bir görüntü ve enerji ihtiyacının karşılanması olarak kesinlikle güzel olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir