Ana Sayfa güneş enerjisi Elektrik faturası kalemleri incelemesi

İlgili İçerikler

Elektrik faturası kalemleri incelemesi

Elektrik faturalarımızda bakıldığında karışık gibi görünen bir çok kalem olduğunu görürüz aslında her birinin bir anlamı ve hesaplama şekli vardır. Bu video makalede sizlerle güneş enerjisi eğitimleri veren firmamız technicall yenilenebilir enerjinin faturası üzerinden anlatmaya çalışacağım. Elektrik faturası kalemleri incelemesi ile sizde kendi faturanızdaki satırların ne anlama geldiğini anlayabileceksiniz. Hatta güneş enerjisi ile bu faturayı sizin dağıtım şirketine kesebileceğiniz çözümlerden de bahsedeceğim.

Elektrik faturasında abone grubu

Elektrik faturası kalemleri incelemesinde Size gelen faturanızda hangi abone grubunda olduğunuz önemlidir çünkü elektrik birim fiyatı (kWh) abone grubunuza göre değişmektedir. Aslında aynı elektrik ama kullandığınız yere göre farklı fiyatlardan satılır bizlere…

Örneğin tek terimli AG (alçak gerilim) ticarethane tarifesinde 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 53 kuruş ( dağıtım bedeli eklenmemiş hali)

Örneğin tek terimli AG (alçak gerilim) mesken tarifesinde ise 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 35 kuruş (dağıtım bedeli eklenmemiş hali)  şeklindedir.

technicall yenilenebilir enerji elektrik faturası örneği

Elektrik fiyatları ticarethane ve mesken

Dağıtım bedeli eklenmiş hali ile faturamızda birim fiyat olarak görünür. Örneğin ticarethaneler için 53 kuruş + 23 kuruş dağıtım bedeli eklenir. Bizim faturamızda da görüldüğü gibi ticarethane elektrik birim fiyatı yaklaşık 76 kuruş / kWh tir.

Meskenlerde ise dağıtım bedeli eklenmiş birim kWh fiyat yaklaşık 58 kuruştur.

Elektrik faturası vergiler ve fonlar

Ticarethaneler için ham fiyat ( dağıtım bedeli eklenmemiş) 53 kuruş demiştik. Bu fiyat ile ay boyunca harcadığınız (bizim örnekte 124 kWh aylık tüketim) değer ile çarpılır.

 Yaklaşık 60,5 TL üzerinden %1 enerji fonu eklenir (0,66 TL) TRT fonu %2 olarak (1,31 TL)  BTV belediye tüketim vergisi %5 olarak (3,28 TL) olarak maliyetler eklenir.

Fatura toplam tutarı hesaplanırken

Hangi abone grubunda iseniz bizim örnekten gidelim ticarethane alçak gerilim tek terimli; ham fiyat+ dağıtım bedeli ( 53 kuruş +23 kuruş) yaklaşık 76 kuruş.

76 kuruş x o ayki tüketim ( 124 kWh) toplam 94,24 TL bu değere vergiler ve fonlar eklenecek

94,24 TL + 0,66 + 1,31 + 3,28 = 99,48TL ama henüz KDV eklemedik %18 ekleyelim toplam 117,4 TL olarak toplam fatura bedelimiz ortaya çıkar.

İş yerimiz için 1 kwh elektrik fiyatı nedir?

Toplam harcamamız 124 kWh için 117,4 TL ödeme yapmışız. Yani 1 kWh enerji için yaklaşık 95 kuruş ödemişiz.. Neredeyse 1 kWh = 1 TL olmaya yakın…

Güneş enerjisi çözüm olabilir Yüksek elektrik faturaları ödeyen bir ticarethane için güneş enerjisi yatırımı çok uçuk bir proje değildir. Bugün yatırdığınız bedeli yaklaşık 4-5 yılda amorti etme şansınız olduğunu belirtmek isterim

Elektrik faturasını oluşturan maliyetleri kalem kalem inceliyoruz

EPDK nın yayınladığı elektrik fiyatları görebileceğiniz tarife tabloları linkini paylaşıyorum. Geçmiş yılları da görebilirsiniz https://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yeni Makaleler