Güneşten elektrik satışı ne kadar kazandım

Güneş Enerjisinden elektrik üretimi ve elektrik satışı kurduğumuz 6 kw lık sistemin işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ağustos 2019 itibariyle resmi olarak başladı. EPDK uzlaştırmasının ardından ilk gelirimizi elde ettik. Ağustos ayının 10. Günü itibariyle çalışma başlayan solar enerji sistemi enerji ihtiyacımızı karşıladı ve fazlası olan 560 kwh lik kısmını şebekeye gönderdi. Bu video da bugüne kadar olan teşvik sistemi uygulaması , saatlik mahsuplaşma ve aylık mahsuplaşma süreçlerinden yararlanıldığında elektrik fazlasının satışının TL olarak ne kadar değişebileceğini anlatmaktadır. 10 kw ve altı çatı cephe uygulamalarında  daha önce evrak süreçlerinin nasıl işlediğini anlatmıştık inceleyebilirsiniz http://www.keremcilli.com/lisanssiz-elektrik-uretimi-nereden-baslamali/

güneş enerjisi fazla enerji şebekeye satışı ve kazanç elektrik satışı mümkün

Çatı tipi güneş enerji santrali kurmak mantıklı mı ?

Hiçbir zaman geri dönmeyeceğini bile bile ve her ay elektrik parası ödemek mantıklı mı ? Kirada oturan birisinin ev satın alması gibi düşünün, kira derdinden kurtulmak istersiniz. Ev almak kolay değildir biliriz ancak bir ev yatırımı paranızı kaç yılda size geri öder ? Elektrik faturası = kiracı              ev = Güneş enerji santrali . güneş enerji santralinin geri dönüş süresi 7-8 yıl civarında , şartlara göre daha iyimser rakamlar da verilebilir zira elektrik faturalarımız hep yukarı yönlü !!

temiz enerji ( güneş enerjisinden ) elektrik üretip ihtiyaç fazlasını satabilirsiniz

Güneşten üretim ve elektrik satışı

Birçoğu için uçuk bir proje gibi görünse de ülkemizde sade vatandaşın yapabileceği bir uygulamadır. Bankaların bu konuda kredi vermeye başladığını da belirtebilirim. Ekonomik olarak zor zamanlardan geçiyor olabiliriz ancak bu durum hep böyle olmayacak ve güneş enerjisi yatırımı hem size hem de ülkemize kazandıracak bir yatırım olacaktır.

Güneş enerjisi saatlik mahsuplaşma ve aylık mahsuplaşma

Güneş enerjisinde yatırımın önündeki engellerden olan saatlik mahsuplaşma artık aylık mahsuplaşmaya dönmüştür. En basit anlatımla kullanmadığınız kontörler bir sonraki güne geçebilmektedir. Örnek ; haftada 5 gün çalışan bir fabrika var çatısında güneş enerji santrali , saatlik mahsuplaşma varken haftasonu güneşten üretim değerlendirilemiyordu. Bedava şebekeye gidiyordu. Hafta içindeki tüketimden düşülemiyordu.

Aylık mahsuplaşma ile hafta sonu yapılan güneş enerji üretimi hafta içindeki tüketimden düşülebiliyor. Ve artık enerji fazlasının satışı büyük fabrikalar içinde mümkün !

Evsel 10 kw ve altı çatı uygulamalarına gelecek olursak ; saatlik mahsuplaşma ile veriş ve çekiş yönünde dağıtım bedeli alınıyor örneğin ben 31,5 kuruş tan elektrik satıyorum ( 1 kwh = 0,31 TL)

Aylık mahsuplaşma artık evsel güneş enerji sistemlerinde mümkün ve dağıtım bedeli ödemiyorsunuz yani siz bugun karar verseniz sisteme satış fiyatınız 1kwh = 0,49 TL gibi !

6 kw Güneş enerji santrali Ağustos özeti

Yaklaşık olarak 10 Ağustos’tan bu yana 660 kwh enerji ürettik bunun 100 kwh evde kullandık ve 500 kwh gibi bir bölümünü şebekeye sattık , saatlik mahsuplaşma kuralları geçerli olduğundan 1 kwh = 0,31 TL bedel ile sattık . Fatura kestik mi ? hayır sade vatandaş fatura dan muaf. tam rakamlara gelecek olursak 563,5 kwh ve 177,46 TL gelir elde edildi.

Güneş enerjisi elektrik satışı sonucu

Güneş enerjisinden elektrik üretmek ve satmak hemen şimdi uygulamaya geçirilebilir. Her müstakil ev veya apartman sakini bunu yapabilir. Endüstriyel boyutta daha büyük santraller yapmakta şuan sanayicimiz için oldukça mantıklı bir hal aldı .Değerlendirmek , bilgi toplamak yararınıza olabilir. Özellikle saatlik mahsuplaşmadan aylık mahsuplaşmaya geçilmesi ve sonraki adım olan yıllık mahsuplaşma ile güneş enerjisi çok ciddi ivme yakalayabilir. Çatılar güneş panelleri ile iyi bir ikili olabilir.

2 hakkında “Güneşten elektrik satışı ne kadar kazandım” görüş

  1. Abi bu sistemin kurulum maliyeti nedir aylık 660 kwh üreten sizin yaptığınız yanlış okumadiysam aylık 180 TL alıyor sunuz sistemi sizmi kuruyorsunuz ne kafardan sonrası vergiye tabi oluyor teşekkürler Allah kolaylık versin bol kazançlar rabbim den

    1. Ali Bey merhaba , bu sistemi ben kurdum evet , ama standart bir kurulumdan farklı, normalde size 1 tane inverter yeterli ben iki farklı tip kullandım. panel normalde tek çeşit kullanılır ben farklı farklı kullandım. ( bu sistemin olduğu binada eğitimler veriyoruz çünkü ) siz şuan yapsanız benden daha fazla kazanıcaksınız. kdv konusunda endişe etmeyin . kdv den muafsınız ! youtube kanalımızda anlatıyorum uzun uzun https://youtu.be/JlSixpluZZ4 , izlemenizi tavsiye ederim. aklınıza takılan birşey olursa yorum yazabilirsiniz . iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Allah size de nasip etsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir