Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi konusuna yeni başlayanlar için temel bilgileri paylaşmak isterim.Öncelikle şu ayrımı yapalım Güneşten elektrik üretiminde bizim için önemli olan gelen ışıktır.(ışınım)Biz su ısıtmıyoruz o yüzden sıcak bizim için iyi birşey değil . Aksine havanın ılık ve ışınımın en çok olduğu senaryo ,en istediğimiz senaryodur. Akşam doğal olarak çalışmayacaktır. Ay ışığından enerji üretilemiyor. (en azından şimdilik) Güneş enerjisine başlangıç için kullanacağınız dönüştürücüyü seçmeniz gerekir (çünkü güneş paneli DC enerji vermektedir biz evlerimizde AC enerji kullanıyoruz. 220 V AC ). Güneş enerjisi için solar panel de seçmemiz gerekmekte. Kablo ve konstrüksiyon ve tasarıma göre solar için dizayn edilmiş aküler kullanmak gerekebilir.(akü solar sistemler için zorunlu bir ürün değildir. Aküsüz de güneş enerjisi tasarımı yapılabilir.

 

Piyasada Temel olarak 3 çeşit fotovoltaik panel bulunabilir (daha verimli teknolojik farklı versiyonlarda var tabiki) , poly kristal,mono kristal ve incefilm panellerdir.(incefilm de kendi içerisinde farklı modelleri vardır.)
Türkiye’ de yapılan uygulamaların çok büyük çoğunluğu poly kristal panel kullanılarak yapılmıştır ,standart boyutlar (1.65metre yükseklik ve 99cm genişlik) içerisinde 60 adet solar hücre barındırır, bu hücreler küçük piller gibi düşünülebilir ve hepsi ard arda(seri) bağlanarak bir paneli oluştururlar.(0.58V 1 küçük hücre potansiyeli x60 adet küçük hücre = 1 adet panel açık devre voltajı 34,8V )
Panelde üretilen güç DC dir yani evdeki aletleri direkt olarak bağlayıp çalıştıramazsınız, arada bir dönüştürücü olması gerekir bu dönüştürücülere inverter (bazı kaynaklar invertör) olarak adlandırılırlar. İnverterlerin de kendi içerisinde farklı çeşitleri vardır , detayları başka bir yazıda belirtmekle birlikte isimleri şebeke bağlantılı (ongrid) , şebeke bağlantısız (off-grid) ve bu iki ürünün birleşimi olan hybrid (hibrit) olarak adlandırabiliriz .

Solar Panel Seçimi (datasheet detayları)

Bu cihazların en temel görevleri nedir ?

Panelde üretilen enerjiyi evde kullanabileceğimiz enerji türüne(AC) döndürmesi. Bu görevin yanı sıra bazı modeller üretim fazlası solar enerjiyi akülere depolayabilir ve akşamda sanki güneş varmış gibi bedava elektrik kullanmaya devam edebilirsiniz,Gelişen akü teknolojileri ile farklı tiplerde aküler bu sistemlerde kullanılabilir örneğin Lityum -ion veya kurşun asit AGM veya JEL aküler kurşun karbon aküler 

Solar akü çeşitleri fiyatları

Kullanım amacı belirlemek

Solar Enerji sistemini kurarken öncelikle hangi amaçla kurmak istediğinizdir ? örneğin elektrik faturanızı düşürmek için fazla enerjiyi satmak için veya şehir şebekesinden hiç enerji almak istemiyorum tamamını üreteceğim bir sistem veya bunların hepsi .Yada elektriğin fazlasının satışının çok kazandırmadığı durumlarda , ayrıca ekipmanlar (elektrikli su ısıtıcı ve kontrol sistemi) enerji fazlasıyla su ısıtarak doğalgaz masrafını düşürebilirsiniz.

Doğru Solar İnverter Seçim Rehberi

Kullanım ömrü :

Ürünlerin kullanım ömürleri(panel ve inverter) 20 yıl 25 yıl olarak belirtilmektedir , panel garantileri 15yıl -20 yıl verilebilmekte(Fotovoltaik panel üretim değeri yıllar içerisinde aşağı yönlü hareket eder ancak 20 yıl sonunda bile %80 çıkış gücü verebileceğini garanti eder, inverter garantileri standart bir elektronik ekipmandan farklı olarak 5 yıl verilmekte ve garanti uzatımı yapılabilmektedir.

Hangi durumlar sorun oluşturur ?

Solar inverter ve paneller sıcaktan çok hoşlanmazlar , ayrıca kaçınılması gereken en önemli konu gölgelenme konusudur, panel için gölge demek  kriptonit görmüş superman demektir.Panellerin üzerindeki tozlar , kablolardan kaynaklı kayıplar işin doğasında vardır ancak  kablo konnektör seçimi çok önemlidir. basit gibi görünür fakat küçük veya büyük solar sahalarında çoğunlukla problemin temel nedenidir.Satın alınan panellerin A kalite olmaması üretimlerinin limitli olmasına ,ayrıca garanti sürelerininde limitli veya hiç olmaması durumunu beraberinde getirebilir.Aldığınız ürünün ne olduğunu ne kadar garantili ve bu garantinin neleri kapsadığını yazılı olarak almanızda fayda var.

 

 

Sonuç

Özetleyecek olursak; solar panelden gelen güç dönüştürülür ve evde kullanacağımız enerjiyi elde ederiz . Kullandığımızı kullanır, fazlasını şehir şebekesine verebiliriz ve/veya  depolayabiliriz veya elektriğin fazlasıyla su ısıtıp doğalgaz masraflarımızı aşağıya çekebiliriz.

ekleme 24.12.2018 : yakın gelecekte , enerjinin depolanması konusu çok büyük önem kazanacak ve sonrasında elektrikli araçların hayatımıza girmesine zemin sağlanmış olacak. Sadece vatandaş evinde hem tüketici hemde üretici olacak ve akıllı şebekelerin bence temelini oluşturacaklar.

 

Temel olarak sistemin çalışmasını bu şekildedir. (aküsüz tasarım) faturanızı aşağı çeker ve üretim fazlasını şehir şebekesine satıp para kazanmanıza olanak sağlar. ( bu şekil hareketli resimdir, üzerine tıklarsanız çalışma mantığını gösterir)

çatınıza kaç tane güneş paneli yerleştirilebilir. elektrik faturanızı sıfırlamak için güneş enerji yatırım maliyeti nedir ?
güneş enerjisi eğitim içerik ve fiyatları

Youtube kanalımız “technicall_tr” ile uygulamalarımızı izleyebilirsiniz

uygulamalı güneş enerji eğitim tanıtım videosu
güneş enerji santralimizin 2019 performansı

24 hakkında “Güneş Enerjisine Başlangıç” görüş

  1. Merhaba Savaş Bey ,
   direkt olarak şu firma satar diyemiyorum ancak öncelikle neden akülü bir sistem tercih ettiğinizi merak ediyorum. Şuan şebeke bağlantılı sistemler bulunduğunuz yerde eğer şebeke varsa daha mantıklı olabilir. saygılarımla

  2. Merhabalar,
   Sakarya üniversitesi öğrencisiyim. Ders amaçlı yapmak zorunda olduğumuz guneş paneli projemiz var ve bunu üniversitemizde uygulayarak farkındalık yaratmak istiyoruz. Kağıt üstünde uygulanacak bir proje olacaktır. O yüzden maliyet hesaplari konusunda yardımcı olabilir misiniz?

   Saygılarımla.

   1. merhaba Sevgi Hanım ,

    yardımcı olmaya çalışırım tabi ki , projenizde kullanılacak ürünleri yazarsanız ortalama fiyatlar konusunda bilgi vermeye çalışayım .. saygılarımla

 1. Kolay gelsin verdiğiniz bilgiler çok iyiydi benim yazlığımda elektrik yok 4adet güneş panelim var invantör var 1adet jel akü var 2adet jel akü alacam buzdolabı, led televizyon, lambalar yanacak birde su ısıtıcısını çalıştırmak istiyorum, aküleri kaç wat almam gerekir, güneş panelleri yetermi bilgi verirseniz çok memnun olacam.

  1. Merhaba İrfan Bey ,

   Güç detayı ve kullanım saati ile doğru bir hesap yapılabilir . örneğin tv var 100w tüketiyor ve ortalama 5 saat kullanacağız (buda 500wh saat demek ) tüm yükleri böyle belirlemek alt alta toplamak gerekir. Maalesef piyasada satıcıların bazıları diyelim .al abi bunu tv çalıştırır buzdolabı çalıştırır vs.vs.. peki bu satıcı vatandaş sizi güç sordu mu ? sormadan nasıl hesaplıyor ? Akülü sistemler doğru hesaplanmadığında ve kullanım eğitimi alınmadığında kısa sürelerde şarj tutmamaya başlar … saygılarımla

 2. Merhabalar,
  Müstakil evimizin çatısına komple güneş enerjisi düşünüyoruz. Önerileriniz nelerdir? Kimle görüşmeliyiz firmalar kimlerdir? Marmara Bursa için tavsiyelerinizi alabiliriz.

  1. Merhaba Mine Hanım , tabi ki kurulabilir. ancak apartmandaki herkesin onayını almanız gerekir

   veya apartman ortak giderlerinin sayacına bağlanır sistem asansör aydınlatma güneşten karşılanır fazlası satılıp apartmana gelir sağlanabilir. saygılarımla

 3. Selamlar benim sorum olacaktı 300 wattlık bir solar panelin vay Micro inverter Acaba nereden temin edebilirim İzmir’de

 4. kerem bey paylaşımlarınız harika.çok yararlı oluyor.son zamanlarda adını sık duymaya başladığımız pv-t hibrit panellerde durum nedir acaba,hibrit panellerle ilgili bir araştırmanız var mı?teşekkürler.

  1. Merhaba Hamit Bey , bu konuda herhangi bir araştırmam şuan bulunmamaktadır. ilerde araştırmak isterim. belki videolarda çekebiliriz ticari bir ürün var ise .. saygılarımla

 5. işyerimde yaz ayında aylık 1400 kış aylarında 800 kw enerji tüketiyorum aküsüz sistem bana maliyetı nasıl olur

  1. Merhaba Serdar Bey , hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama , kabaca bir fiyat vermek gerekirse 14-15 bin dolara faturalarınızdan kurtulabilirsiz saygılarımla

 6. Selam iyi gunler,

  Ben hollandada kaliyorum, mustakil bir evim var turkiyede. Oraya 20tane Trina Solar panelleri takma imkanimiz varmi, evin catisi sac’dan yapilma ve daha bu sene yapildi evimiz.

  Prosedurler nasil Turkiyede, ben kendim gunes panelleri takabilirim, sadece bu sac takilan alt sistem nasil onu bilmiyorum.

  Bana yardimci olabilirmisiniz.

  Saygilar

  1. Merhaba Mert Bey ,
   Güneş panelini kendiniz takabirsiniz bu sorumluluk size aittir ancak resmi süreçlerin yapılması için bir mühendislik firması ile anlaşmanız gerekir. Kurulum en kolay kısmı evrak süreçleri biraz zor bu konuda video hazırlamıştım izleyebilirsiniz https://youtu.be/xvgHNWQ-YHM saygılarımla

 7. dairemin çatısına yaptırmayı düşünüyordum. verdiğiniz temel bilgiler için çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir