1 temmuz 2021 yeni zamlı elektrik tarifesi

5
5216

Elektrik fiyatlarına 1 temmuz 2021 itibariyle %15 oranında zam yapıldı. Yeni zamlı tarife ve detaylara nasıl ulaşacağınızı bu video makalemizde sizlere hızlıca anlatmaya çalışacağım.1 Temmuz 2021 yeni zamlı elektrik tarifesi ile meskenlerde 1kWh enerji bedeli 0,91 TL iş yerlerinde 1kWh enerji bedeli 1,20TL seviyelerine gelmiştir.

Zamlı elektrik fiyatı kader değil

Sürekli verdiğim örneği bıkmadan tekrarlamak istiyorum; Bugün evinizin önüne kuyu açıp, ben kendi petrolümü çıkartacağım, benzin veya dizel üreteceğim diyemiyoruz. Ama Elektrik zamlarına kızıp evinizin çatısına, cephesine, araç park yerinin üstüne güneş paneli koyarak, kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Faturanızdan kurtulabilirsiniz. Aracınızı temiz ve kendi ürettiğiniz enerji ile doldurabilirsiniz. Elektrik fazlası ile evinizin sıcak su ihtiyacına katkı verebilirsiniz. Daha da fazla enerji varsa şebekeye verebilir, gelir dahi elde edebilirsiniz.

1 temmuz 2021 itibariyle geçerli %15 zamlı yeni elektrik fiyatlarımız 100kWh için verilmiş rakamlardır.

Ama güneş enerjisi pahalı?

Güneş enerjisi sanılanın aksine pahalı bir teknoloji değildir. Bir küçük mikro inverter ve bir panel ile bile faturanızı düşürmeye yönelik sistemler kurabilirsiniz. Sisteme ömrü boyunca verdiğiniz fiyat ve sistemin size vereceği toplam enerji (kWh) değerlerine bakılmalıdır.

Yasal zorunlulukların fazla oluşu evrak süreçleri fiyatı arttıran önemli kalemlerdir. Ancak düşüncenizi en başta “bu iş çok pahalı” diye kısıtlamamanızı öneririm.

1 ocak 2022 de faturalar ne kadar zamlandı videomuzda
detaylı zamlı fiyat ve karşılaştırma tablolarının olduğu elektrik zam 2022 makalemiz

1 temmuz 2021 yeni zamlı elektrik tarifesi

Elektrik fiyatları tarife tablosuna T.C Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu web sitesinden ulaşılabilir. http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml Bu tabloda bakmanız gereken yer hangi abone grubunda olduğunuza göre değişmektedir. Örneğin bir çok ev “tek terimli Alçak Gerilim Mesken” tarife gurubundadır. Bu guruptaham (hiç birşey eklenmemiş) enerji fiyatı 1 temmuz 2021 yeni zamlı elektrik tarifesi ile artık 47,42 kuruştur. bir başka değişle 0,50TL civarındadır. Ticarethane aboneliği için ise ham fiyat 70,63 kuruştur.

Elektrik faturaları daha yüksek görünüyor?

Ham olarak belirtilen fiyatların üzerine; dağıtım bedeli , trt fonu , belediye tüketim vergisi kdv gibi eklentiler ile birlikte fiyat oldukça yukarı çıkmaktadır. Evlerimizde kullandığımız 1kWh enerji bedeli herşey dahil 91,7 kuruş (yaklaşık 1 TL) seviyelerine çıkmaktadır. Ticarethane aboneliği için 1kWh 1,22TL civarındadır.

Fatura kalemlerini teker teker ele aldığımız video makalemizi inceleyebilirsiniz; https://www.keremcilli.com/elektrik-faturasi-kalemleri-incelemesi/ yazdığım dönemdeki fiyatlara da bakmanızı öneririm. Nereden geldiğimizi görmek, nereye doğru gideceğimiz hakkında fikir verecektir.

Güneş enerjisine bağlayalım yine

Çözüm; güneş enerjisi santrali kurarak, faturanızdan tamamen veya kısmen kurtulabilirsiniz. Bir gün her evde küçük veya büyük güneş enerjisi olacaktır. Amacımız bu zamanı olabildiğince erkene çekebilmektir.

youtube videomuz ile izleyerek öğrenebilirsiniz
Beğenerek takip edebilirsiniz

5 YORUMLAR

  1. kerem bey merhaba bu akıllı inverterlerden alıp direk 220 çıkışından sadece klimaya elektrik verip 24 saat klima çalıştırmak istiyorum bunun için ne kadar bir panel gerekir maliyet ne olur ektradan invertera akü bağlanabiliiyorsa aküde bağlamak istiyorum güneş battıkdan sonra kaç adet akü güneş doğana kadar beni idare eder şehir şebekesine bağlantı vermek istemiyorum ben sadece klima çalıştırmak istiyorum YADA akülü bir sistem olabilir inverter olmadan gündüz aküleri doldurup güneş battıkdan sonra gün doğumuna kadar beni idare edecek bir sistem maliyeti ne olur bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

  2. merhaba kerem bey ben gündüz aküleri şarj edip gün batımından sonra da sadece gün doğumuna kadar klima yı çalıştıracak bir sistem hakkında teknik ve fiyat bilgisi almak istiyorum yada inverter lı bir sistem olsa gündüz onun 220 çıkışından sadece klimayı çalıştırsak invertera akü bağlanabilliyorsa gerekli kadar aküde bağlayıp depolasak gün batımından sonrada depolanan enerji ilede yine sadece klimayı çalıştıracağımız bir sistem olsa bunun la ilgilide detay ve biilgi verme şansınız olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim bu klimalar bizim ocağımıza incir ağacı dikecek şehir şebekesine bağlanmak mecburimi ben şehir şebekesine bağlanmak istemiyorum zaten tek alet çalışacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz