beyaz eşya enerji etiketi anlamak

3
38

Merhaba ben Kerem Çilli Bu videomuzda özellikle yaz ayları geldiği için beyaz eşya satın almak isteyenler çokça videomuzun altına yorumlar yazıyor. Beyaz eşya enerji etiketi anlamak oldukça zorlaştı.Hangi enerji sınıfını alalım, hangisi mantıklı olur? A Plus yazıyordu. Şimdi F yazıyor C yazıyordiyorlar ve bir kafa karışıklı söz konusu. Şimdi şunu söyleyeyim en başta çok kolay bir yöntem öğreteceğim size ve tercihinizi yaparken işiniz çok kolaylaşacak. Burada harflere takılmayacağız. Kilovat saat olarak(kWh) ne kadar enerji tüketiyor, buraya odaklanacağız. Ne demek istiyorum? Örneğin bir televizyon aldığınızı düşünelim.

Genelde televizyonlarda etikette şöyle yazar; Yüz kwh/ bin saat kullanımda. Şimdi bu şu demek bin saat televizyon izlediğinizde 100 kWh bir harcama yapar. Bu da iki yüz elli TL civarında bir evsel fatura anlamına gelir. Bunu bu tarafa koyalım. Burada diyelim ki bunun enerji sınıfı B olsun ve bize bin saat izlediğimizde iki yüz elli. TL’lik bir fatura yansıtıyor.

Diğer tarafta da çok kötü bir enerji sınıfında televizyondan bahsedelim. Diyelim ki F olsun ya da G olsun. Ve bu da bin saat izlemede iki yüz kWh saat harcasın. Yani bu beş yüz tl’lik fatura anlamına geliyor. Mesela buradaki çok harcayan televizyon örneğin beş bin lira olsun ama az harcayan televizyon on bin lira olsun. Arada beş bin liralık fiyat farkı var. Elektrik faturasında da Her bin saat için 250TL’lik bir fark var. Işte burada sizin karar vermeniz gereken nokta bu. Bu iki yüz elli tl’lik fark için beş bin lira daha pahalı televizyon alınır mı alınmaz mı? Burada harflere takılmayın. Anlatmak istediğim bu. Evet herhangi bir beyaz eşya almak istediğinizde harfleri bir kenara bırakıp kilovat saate odaklanmanız en önemli nokta. Bence oradaki kWh tüketimle 2,5TL ile çarptığınızda size ne kadar fatura ekstra gelecek görebilirsiniz. Ucuz olan ürünle alakalı da fatura değerini aynı mantıkla hesaplayabilirsiniz. Ucuz ürün ve pahalı ürün aradaki bu farkı.

Vermeye gerek var mı yok mu o tamamen sizin bütçenize kalmış bir durum. Günün sonunda A Plus Plus ya da B,C,D farklı harfler olabilir. Bu taraflara takılmayın odağınız kWh olmalı evet umarım hızlıca sizin için bir video yapmak istedim. Çokça soru geliyordu çünkü bu konuda.

Faydalı olduğunu düşünüyorum. Yine sorularınız olursa aklınıza takılanları memnuniyetle yorum. Kısmında cevaplamak isterim.

beyaz eşya enerji etiketi anlamak aslında kolay

Bir başka örnek verelim; buzdolabı üzerinde 250kWh/yıl yazıyor faturamızı ne kadar etkiler ? 250kWh x 2,5TL =625 TL yıllık elektrik faturası gelir. Bunu 12 ye bölersek aylık 52 TL buzdolabı yüzünden elektrik faturası artar demek. Bu kadar kolay aslında hesaplaması. Boş verin bu eskiden A+ şimdi C oldu şu oldu bu oldu.. Kendiniz bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

beyaz eşya enerji verimliliği etiketini anlamanın kolay yolunu bu videomuzda örnekleriyle anlatıyoruz
Beğenerek takip edebilirsiniz

3 YORUMLAR

 1. Kerem Bey Merhaba,

  Arkadaşım ile beraber villa sitesinde bulunan villasında GES yapmak istedik.
  Gölcük belediyesinden Uygunluk Yazısı almaya gittik. Gölcük belediyesinin istediği evrakların arasında villanın mimarından onay yazısı.

  Mimardan onay istediğimizde mimar verdiği cevap bu:
  Site sakinlerinden onay alınız.

  ama site sakinleri (Villa sitesi) onay vermiyoruz diye cevap verdi.

  bu durumda sizce ne yapabiliriz.

  Saygılarımızla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz