Doğru Solar İnverter Seçim Rehberi

6
4084

Çatı Pazarını hareketlendirecek adımların atıldığı ve solarex fuarının yaklaştığı bugünlerde , doğru inverter çeşidinin seçimi size yatırım maliyetleri açısından avantaj sağlamakla beraber en önemlisi ihtiyacınıza uygun ürünü seçmenizi sağlayacaktır. Doğru solar inverter seçim rehberi size ihtiyacınıza uygun ürünü seçmek adına yardımcı olacaktır. Bu yazımda bahsedeceklerim inverter marka ve modelinden bağımsız olarak, solar inverterin çalışma prensibinin sizin ihtiyaçlarınıza ne kadar uygun olup olmadığıdır.Hangi marka olursa olsun en önemli nokta, öncelikle amacınıza yönelik ürünü bulmaktır. Sonrasında solar inverterin kalitesi , fiyat performans oranı , izleme sisteminin tatminkarlığı ve ücretleri ,satış sonrası hizmetlerin yeterliliği gibi farklı kriterler değerlendirilebilir. Piyasada satın alabileceğiniz solar cihazları; şebeke bağlantılı , şebeke bağlantısız veya her ikisini de barındıran hibrid ürünler ve yavaş yavaşta olsa sayıları artan mikro solar inverter modelleridir. Sistemin kalbi olan solar inverter seçim konusu çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Senaryolar üzerinden yola çıkalım

hobi olarak Solar Enerji konusuna ilgi duyuyor olabilirsiniz cebinizden çok para çıkmadan sistemi anlamaya çalışıyorsanız ,bu durumda  mesela bir panel ve bir mikro inverter ile başlayabilirsiniz. Sonrasında izleme sistemini entegre edip size ne kadar gelir getirdiğini görebilirsiniz. İşin içerisinde depolama olsun derseniz panel  akü şarj ünitesi ve küçük bir inverter ile elektriğin olmadığı bir yerde 220Volt elde edebilirsiniz.

Elektrik satıp para kazanma fikrinin ön plana çıkacağı ve çatı pazarını hareketlendirecek adımların ardından, şebeke bağlantılı inverterler oldukça revaçta olacaktır. Zira bu cihazlar ile ihtiyacınız olan enerjiyi karşılayıp fazlasını şehir şebekesine satabileceksiniz. Fuarda bu tip ürünler ile ilgili özellikle satış sonrası süreçlerin nasıl işlediğini kendi senaryonuz üzerinden sormak yararlı olacaktır. Teknik destek hattı veya çağrı merkezlerinin olup olmadığı , garanti süreçleri ve bu süreçlerin neleri kapsadığı bir başka önemli soru olacaktır. Bunlara ek olarak gündüz depoladığım enerjiyi akşamları da kullanmak istiyorum diyebilirsiniz, bu durumda işinizi kolaylaştıracak şebeke bağlantısız ve hybrid modelleri mevcuttur. Hibrid çözümler bir ev için kompakt, kurulumu kolay ve amaca yönelik ürünler olarak dikkat çekmektedirler. Özellikle Lityum iyon bataryalar geleneksel veya jel akülere oranla kullanım ömrünü göz önüne aldığımızda fiyat performans ürünleri olarak dikkati çekmektedirler. Fuarda hibrid inverterler ile ilgili belki de en önemli soru (benim favorim) , oyun konsolunda oyun oynarken elektrik giderse ne olur  ? almış olduğunuz ürün bir kesintisiz güç kaynağı gibi mi çalışıyor yoksa belirli kısa süre kesinti oluyor mu ? kimse oyunun en heyecanlı yerinde elektrik gitsin istemez, öte yandan bataryaların teknolojisi oldukça önemli Lityum iyon bataryalar da diğer batarya türleri gibi alt türlere ayrılıyor. Hangi teknoloji kullanıldığını öğrenmek oldukça önemli.

Solar Panellerde A,B,C,D Kalite ürünler

Farklı bir senaryoda ise;

şebeke bağlantısız sistem ile şebeke bağlantılı sistemi birbiriyle entegre olarak çalıştırabilirsiniz. Başka bir değişle kendi hibrid inverterinizi yapmış olursunuz. En büyük avantaları ; ups gibi çalışabilir olmaları yani elektrik kesintilerini algılayamayacağımız kadar kısa sürede ortadan kaldırmalarıdır.(oyun kesintiye uğramaz) Yüklerinizi öncelikle şebeke bağlantılı inverter ile beslediklerinden dolayı , akü kullanım oranlarını azaltıp ömürlerini arttırmaktır. Burada şebekeye enerji verme durumu isteğinize bağlı olarak açılıp kapatılabilir. Özellikle çift yönlü sayaç taktırmadan enerji satmaya çalışan tüketiciler (ki yanlıştır) , evraksal süreci tamamlayana kadar şebekeye sıfır enerji gönderimi yaparak sürpriz yüksek faturalardan kurtulabilirler. Aksi durumda para kazanmak yerine faturaları ortalamanın üzerinde gelebilir.

Sonuç

Küçük bir sistem kuracak veya kurduracak olsanız bile , kullanılacak malzemelerin özelliklerini ve temel düzeyde davranışlarını bilmek avantajınıza olacaktır, bu konuda bilgilendirme seminerleri ve eğitimlerine katılımlarınız, ürün satın alımı öncesinde sizi farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Solar inverter seçim ve diğer ürünlerin seçimi uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir güneş enerji santrali kurmanız açısından kritik öneme sahiptir.

 

Beğenerek takip edebilirsiniz

6 YORUMLAR

 1. Bağ evinde kullanılmak üzere aydınlatma ve mini buzdolabı çalıştırabilecek şekilde bir düzenek için gerekli malzeme nelerden oluşur düşük maliyetli olması önceliklidir teşekkürler

 2. merhaba 200 m2lik bir (GÜNEY DOĞU BATI CEPHELİ) çatıya 23 adet 1+1 1 adet işyeri ve 1adet ortak alan için daireyi besleyecek ( Her dairede tv, mini buzdolabı 12 btu klima 4 adet led lamba (ortak alan asansör 7kw hidrofor, 35 adet led lamba 2 tv 1 çamaşır makinesi 1 mini buzdolabı 2 adet masaüstü pc yazıcı kamera vs vs işyeri ( 2 adet 12 btu klima 8 adet lamba olan bir apartmana ges tipi güneş paneli sistemi kurmak istiyorum
  bunun için
  1 inverter tercihi tipi ve gücü ne olmalı
  2 panel türü,gücü tercihi ne olmalı 200 m2 alan kullanabiliyoruz
  3 akü türü gücü ne olmalı Daireler kullanılmadığında aküler şarj edilecek yada şebekeye enerji verilecek
  görüş öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum

  • merhaba Fırat Bey, bu bilgilerle net bir hesap yapılamaz, kWh olarak tüketiminizi bilmeniz gerekir benim önerim şebeke bağlantılı aküsüz sistem ile başlamanız.
   illa ki akülü sistem diyorsanız piyasada ücretsiz olarak hesap yapan firmalar bulunmaktadır. Biz ücreti karşılığında hesap yapıyoruz akülü sistemlerde .. veya ücreti karşılığında profesyonel firmalarla sizleri buluşturabilir gelen teklifleri teknik değerlendirmenize yardımcı olabiliriz..

 3. Kerem bey evimde elektirik kesintisinden etkilenmesini istemedigim cihazlerı calıştırmak amacıyla kurulu 5kav gücünde akülü invertörüm var sistem sorunsuz çalışıyor elimde 2kw gücünde on grit rüzgar türbünü mevcut on grit sistemler şebeke olmadan çalışmadıgından akülü iverterin şebeke baglatısını irtibatını kessem akülü inverterin 220 volt cıkışını rüzgar türbünü inverterimin şebeke girine baglasam sistemde sorun oluşurmu konu hakkındaki gürüşünüzü yazarsanız memnun olurum selamlar mete bıyıklıoglu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz