güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti 2022

45
1698

Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti hakkında Ekim 2019 da technicall_tr youtube kanalımızda bir video yapmıştım.Artık güncellemenin zamanı geldi.Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti 2022 yılında nasıl değişikliklere uğradı? Güneş paneli teknolojilerindeki değişimler nelerdir? tabiki bir yatırımcı açısından en önemlisi yatırım bütçesi ne olmalı gibi parasal konuları 3 kW ve 10 kW güneş enerjisi kurmak istersek özelinde kalem kalem inceledim. Farklı firmalardan aldığım teklifleri sizler için derledim. 2022 yılı güncel bilgiler umarım sizlere fikir verecektir.

3 kW güneş enerji kurulum maliyeti 2022

2022 yılında 3kW kapasiteli bir güneş enerji santrali kurmak istediğinizde ortalama olarak 4900$+kdv şeklinde bir yatırıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Net bir fiyat vermek çok zor sebepleri ile anlatacağım. Sistemi oluşturan ekipmanlara bakalım;

çatımızdaki güneş enerji santraline ait güneş panellerini görüyoruz

3 kW Güneş Paneli maliyeti

Bir ges sisteminde en fazla para tutan kısım net bir şekilde güneş panelidir. gelişen teknoloji ile birlikte Watt başına fiyatlarda 2022 yılı içerisinde maalesef artmıştır. Piyasada her bir watt için dolar cent cinsinden ifade edilir fiyatlamalar. Bugün ortalama söylüyorum her 1 Watt güneş paneli gücü 0,45 dolar cent civarındadır. Düz hesapla 100Wp güneş paneli 45 dolar gibi düşünebilirsiniz.

Altını çizmemiz gereken bir husus var. Fiyatlama yaparken daha aşağıda daha yukarıda fiyatlar kesinlikle vardır ve olacaktır. Çünkü tek çeşit, tek kalite ve tek bir üretici yoktur. Bu sebeple; size fikir vermesi açısından rakamlar verdiğimi belirtmek isterim.

Videomuzdaki örnekte; 3 kWe inverter kullanıyoruz ve verimli çalışması için biraz daha fazla güneş paneli yüklediğimizi varsayıyoruz.(3600Wp) Bu değer şartlara göre daha da fazla olabilir ezber bilgi değildir. 3600Wp güneş paneli için 1650$ gerekecektir.

güneş enerjisi yatırım maliyetlerini 2022 yılı güncel fiyatlarla tekrar inceledik

solar inverter maliyeti

solar inverter maliyetini hesaplarken piyasada bulunan akıllı inverterleri kullanmadım. 5 yıl 10 yıl garantili daha profesyonel cihazlar ile uzun ömürlü sistemler öneriyorum. 3 kW çıkış gücü verebilen inverter için ayırmamız gereken bütçeyi 1100$ olarak hesabın içerisine katıyorum.

Geleceği düşünerek bugün olmasa bile ileride akü entegre edebileceğimiz hibrit inverterler de tercih edilebilir. Fiyatı birkaç yüz dolar daha yukarı çıkaracaktır. Lakin bir kaç yıl sonra kolayca akü ekleyebilirsiniz.

Akü bir zorunluk değil bir tercihtir. Opsiyoneldir. Eğer sürekli elektrikleriniz kesilmiyorsa, özellikle 24/7 bir an bile enerji gitmesin dediğiniz cihazlarınız yoksa, şehir şebekesini akü gibi kullanabiliyorsunuz.Bizim şuan evimizde olan sistem bu şekilde aküsüzdür. Blogda ve youtube kanalımızda bir çok içerik bulabilirsiniz.

güncel güneş enerjisi kurulum maliyeti 2023

güneş enerjisi konstrüksiyon maliyeti

2022 yılı bütünüyle zamlarla dolu ve her sektör bundan nasibini aldı. 3 kW güneş enerji santrali için konstrüksiyon maliyetini 300$ olarak hesaba katıyorum.

Tüm ekipmanlarda olduğu gibi güneş enerjisi konstrüksiyon konusunda da farklılıklar bulunur. Örneğin güneş panellerinin altına tam boy profil mi kullanılacak yoksa parça profil mi? aluminyum mu? evetse hangi tip ? vs.. bu sebeple verdiğim fiyatlar sizlere fikir vermesi açısındandır.

güneş enerjisi kablo konnektör pano

3 kW güneş enerji santrali için kullanılacak solar kablo konnektör pano ve içerisindeki ekipmanlar için 400$ olarak yazıyorum.

Güneş enerjisi işçilik maliyeti

çatımıza kuracağımız 3 kW gücündeki güneş enerji santrali için işçilik maliyetini 450$ olarak yazıyorum.

Projelendirme ve geçici kabul işlemleri

Şebeke bağlantılı bir sistem kurmanın zor taraflarından biri evrak süreçlerinin biraz uzun sürmesidir. Yasal olarak anlaşılan mühendislik firması sizden vekalet alarak süreçlerinizi yönetir.

Çatıya kurulacak güneş enerji santrali için evin elektrik projesinden hariç güneş enerji santrali projesinin de çizilmesi gerekecektir. 3 kW güneş enerji santrali projelendirme ve geçici kabul işlemleri için 1000$ civarında fiyatlamalar yapılabilir.

Diğer taraftan; güneş enerji santrali yapım işini bize verin biz projeyi ücretsiz çiziyoruz diyenlerde olacaktır. Güneş enerji konusu basit görünen lakin bir çok detayın olduğu zor bir iştir. Burada sizlere sadece fikir edinebilmeniz için fiyatlar verdiğimizi unutmayınız.

3 kW çatı ges kurulum maliyetleriDolar Cinsinden fiyat
Güneş Paneli 3,6 kWp1650$
Solar inverter1100$
Konstrüksiyon300$
Kablo Konnektör Pano400$
İşçilik450$
Projelendirme ve Geçici Kabul İşlemleri1000$
Genel Toplam4900$ + kdv
3 kW güneş enerjisi kurulum maliyeti 2022 örnek tablosu

diğer giderler ve olası maliyetler

Güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti 2022 yılında eski videomuza göre daha da arttığını görmekteyiz. Gerçeğe daha yakın fikir sahibi olmanız için aşağıdaki hususlarda güneş enerjisi yatırım maliyetini arttırabilir;

 • Anlaşılan firmanın yakın olmaması Nakliye masrafınızı arttırabilir
 • Çatıya ürünlerin çıkarılması için Vinç maliyeti olabilir
 • Solar kablolama metrajı uzayabilir ve maliyeti arttırabilir
 • Elektrik panosu ve çatıdan aşağıya kabloların inmesi için ekstra masraf gerekebilir
 • Dağıtım şirketine yatırılması gereken harç miktarları artabilir. ( güncel harç bedellerini dağıtım şirketinizin sayfasında lisanssız elektrik üretimi başlığı altında bulabilirsiniz
 • Statik olarak çatınızın uygun olmaması güçlendirme yapmak zorunda bırakabilir
 • Evrak olarak zaten çatınızın güneş paneli yerleşimine uygun olduğunu kanıtlıyor olacaksınız
 • Elektrik sözleşme gücünüz yetersiz ise arttırmak için talep harcaması

10 kW güneş enerjisi kurulum maliyeti 2022

2022 yılında 10 kW güneş enerji santrali kurmak istediğinizde ortalama olarak 12.200$+kdv şeklinde bir yatırıma ihtiyaç duyabilirsiniz.3 kW kapasiteli yatırımın her kW için yaklaşık 1630 dolar baz fiyatı olduğunu düşünürsek , güç arttıkça birim maliyet düştüğünü görmekteyiz.

2022 yılında ortalama 10 kW güneş enerji santrali kurulum maliyeti birim fiyat olarak 1220$/kW olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tabiki seçilen ürünler , kaliteler , garantiler, işçilik gibi etkenlerle bambaşka fiyatlarda göreceksiniz. Aslında bu durumda gayet doğaldır. Küçük bir sistem deyip geçmemek gerekmektedir. Bu konuda teknik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

10 kW güneş paneli maliyeti

Bugünlerde güneş paneli fiyatlamasında her bir watt için 0,45 dolar cent (yarım dolar) fiyatlama yapılmaktadır. 10 kW güneş enerji sistemini verimli çalıştırmak için 12 kW güneş paneli ile tasarlardığımızda 12000Watt x 0,458 = 5500$ yaklaşık bir bütçeye ihtiyaç duyacağız.

neden fazla panel koyuyoruz

Kullandığımız inverterin enerji dönüşümünü daha verimli bir şekilde yapması için güneş paneli gücümüzü inverter gücünden fazla seçiyoruz. Bu örnekte 10 kW invertere 12 kWp güneş paneli bağladığımızı varsayıyoruz. ( koşullara göre daha az veya fazla bağlanabilir.)

10 kW solar inverter maliyeti

10 kW solar inverter maliyeti 2000$ civarındadır. Farklı ürün gruplarında, farklı marka ve özellikli solar inverterlerde daha düşük veya yüksek fiyatlar da karşımıza çıkıyor.

Önerim; mümkünse hibrit solar inverter almanız yönündedir. Bugün olmasa da ilerde akü entegrasyonu hızlıca ve maliyetsiz olur. (akü maliyetinden bahsetmiyorum tabiki :))

10 kW konstrüksiyon

çatımıza kuracağımız 10 kW ges için konstrüksiyon maliyetini 850$ olarak hesaba katabilirsiniz.

tekrar vurgulamakta fayda görüyorum çok fazla çeşit yöntem ve firma bulunmaktadır. Dolayısıyla tek bir fiyat olmayacaktır.

kablo konnektör pano maliyeti

10 kW bir ges sisteminde kablo konnektör ve elektrik panosu maliyetini 950$ olarak belirtiyorum.

Burada özellikle konnektör dememin bir nedeni var.Çünkü ufak görünen lakin hataların oluşmasında başrollerden biri olan solar konnektörler çok dikkatli seçilmeli ve uygulayıcısının da profesyonel olması gerekir.

solar çatı işçilik bedeli

10 kw solar çatımız için işçilik bedelini 1350$ olarak baz alabilirsiniz. Güneş enerji santrali yüksekte çalışma, iş güvenliği, yüksek voltaj ile çalışma gibi başlıkları düşündüğümüzde fiyat daha anlaşılır olabilir.

yine değişkenlik gösteren bir kalemdir ve bambaşka fiyatlarla karşınıza çıkacaktır.

10 kW solar çatı projelendirme fiyatı

güneş enerjisi kurulum maliyeti 2022 yılı 10 kW solar çatı projelendirme fiyatı 1550$ dır.

birçoğumuz için, en azından ilk yaptığım videoda projelendirme ve geçici kabul işlemleri için yazdığım bedele bakıp;”neden bu kadar çok?”, “ne yapıyorlar ki?” , ” kendim alıp yaparım!” vb.. yorumlarla sıkça karşılaştım.Samimiyetle söylemeliyim ki bu kadar evrak süreçlerinin içerisinde bu sistem yavaşta olsa yürüyorsa Anahtar teslim iş yapan güneş enerjisi firmalarının payı çok büyüktür. Özellikle ileride bu konuda yaşanak aksaklıkları zorlukları bir video olarak sizlerle paylaşırım.

yukarıda da belirttiğim gibi; projenizi biz yapalım projeyi bedava çizelim diyenlerde olacaktır.

10 kW çatı ges kurulum maliyetleriDolar Cinsinden fiyat
Güneş Paneli 12 kWp 5500$
Solar inverter2000$
Konstrüksiyon850$
Kablo Konnektör Pano950$
İşçilik1350$
Projelendirme ve Geçici Kabul İşlemleri1550$
Genel Toplam12200$ + kdv
10 kW güneş enerjisi kurulum maliyet kalemleri 2022 örnek tablosu

not: 3 kW sistem için yukarıda belirttiğim diğer giderler ve olası maliyetler başlığı altındaki maddeler 10 kW için de geçerlidir.

güneş enerjisi 10 kW kurulum maliyeti kalemlerinin incelenmesi 2023 yılı için

Güneş enerjisi yatırım geri dönüş süresi

10 kW güneş enerji santrali 16.000 kWh/yıl elektrik üretebilir. 16.000 kWh elektrik maddi değeri 32.000TL olarak düşünürsek temel düzeyde 6 yılda geri dönen bir yatırım gibi düşünebilirsiniz.

Elektrik birim fiyatınıza bakmanızı öneririm. Zira bir ticarethane için 16.000kWh maddi değeri daha da yüksektir. Bilhassa ürettiğimi tamemen evde veya işyerinde tüketim yapıyormuş gibi düşünerek hesapladım. Zira en hızlı geri dönüş bu şekilde olur. Elektriği alırken 2 TL den satarken 1 TL den satıyorsunuz. (youtube kanalımızda her ay ne ürettik,tükettik, sattık ne kadar gelir elde ettik videoları yapıyoruz)

güneş enerjisi yatırımını sadece geri dönüş süresi olarak değerlendirmemek gerekiyor aslında. çokça sorulduğu için belirtmek istedim. Amortisman hesabı çok daha detaylandırılabilir.

güneş enerjisi ve çevre hassasiyeti

güneş enerjisi kurulum maliyetinin yanı sıra elektrik üretiminin çevreye olan maliyeti açısından bakıldığında harika bir iş yapmış olacaksınız. Çünkü onlarca ağaç dikmeye eşdeğer karbon ayak izinizi azaltacaksınız. Enerjiyi tükettiğiniz yerde üretim yaptığınız için “enerji verimliliği” açısından en iyi senaryo gerçekleşmiş olacak. Bu söylediklerimin maddi karşılığını siz düşünün.. bence paha biçilemez.

Güneş enerjisi co2 salımını düşürüyor çevreye zarar vermeden elektrik üretimi yapıyor temiz enerji üretimi görseli

Kimler güneş enerjisi yaptırmalı

Ticarethane veya sanayi abone gruplarında olan elektrik birim fiyatları meskenlere göre yüksek olan işyerleri yaptırmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken çok fazla enerji sarfiyatının olmasıdır. Kurulacak güneş enerji santrali ile tasarruf ederek kazanacaksınız.

Yine çok fazla enerji tüketimi olan meskenlerde güneş enerjisi ile hızlıca tanışmalıdır.

aylık tüketimleri az olan ve enerji satarak pasif gelir elde etmek isteyenler için güneş enerjisi yatırımı biraz daha bekleyebilir. Güneş enerjisi tasarruf ile size daha çok kazandırır.

güneş enerjisi kurulum maliyeti özet

yapılacak çatı ges kurulumu gücü arttıkça birim maliyeti azalacaktır. 3 kW çatı ges yapmak istediğimizde her kW 1630$ civarında iken , 10 kW yapmak istediğimizde her kW 1220$ civarındadır. Daha da büyüdüğünde her kW maliyeti 1000 dolar seviyelerine inmektedir. Hatta endüstriyel boyutta devasa solar enerji santrallerinde 1000$ altında kaliteli ürünlerle yapılacak tesisler dahi mümkündür.

Tek bir fiyat kesinlikle olamaz. O kadar fazla değişken varken bu fiyat çok fazla , bu fiyat çok az diyemeyiz. Hangi ürünlerle kaç kW bu fiyat? noktasından yaklaşılmalıdır.

Güneş enerjisi yetkinlik belgesi çok önemli

Bugün herhangi bir firma ben güneş enerji santrali kuruyorum diye teklif verebiliyor ve işi aldığında bir şekilde kurulumu yapabiliyor. Yüksek voltajlarla çalışılan, yüksekte çalışma ve iş güvenliğinin çok önemli olduğu bir alanda firmaların bu işi yapmaya muktedir olduklarını göstermesi gerekir. Sertifikasyon sistemi kesinlikle ve bir an önce olmalıdır.

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından güneş enerjisi için işçi, kalfa ve usta başı için farklı derecelendirme sınavları ve belgelendirme işlemleri yapılmaktadır. Benim söylediğim ise firma bazlı güneş enerji kurmaya yeterliliği vardır şeklinde bir sertifikalandırmadır.

faydalı linkler

https://www.elektrikport.com/universite/gunes-enerjisi-elektrik-uretim-sisteminin-tasarlanmasi-ve-maliyet-hesabi/4315#ad-image-0

https://muhendistan.com/gunes-enerjisi/

https://www.myenerjisolar.com/10-kw-gunes-enerjisi-kurulum-maliyeti-2020/

ilk versiyon maliyet videomuz 2019 https://youtu.be/z-XlIw3lr1c

Beğenerek takip edebilirsiniz

45 YORUMLAR

 1. Kerem abi selamlar. evimin damına 2 kw lik off grid bir sistem kurmak istiyorum. telefon numaranızı verseniz de arasam. danışmam gereken bir kaç şey var da. yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Merhaba Kerem Bey,

  sayfanızı ilgi ile okudum. Şu an çok ciddi 1 mw ges sıfırdan kurmayı planlıyorum. Hedefim Erzurumda çünkü orada arsalarımız var. Bununla birlikte finansman konularında ciddi yardıma ihtiyacım var.

  Benimle iletişime geçerseniz sevinirim.

  İyi çalışmalar dilerim
  Yavuz Özmen
  00491639257670 vatsap

 3. Hocam iyi günler, sistem büyüdükçe maliyet düşüyor mu ? Anlaştığımız firma toprağın ve konumun uygun olduğuna karar veriyor mu ? Devletten hibe veya kredi desteği için koşulların uyduğunu da belirtiyor mu ?

  • Merhaba Onur Bey, maliyet solar sistem büyüdükçe düşer. Mühendislik firması tüm süreçlerde yardımcı olur. uygunluk veya problemleri durumları size önceden belirtir.Devlet maddi olarak bir hibe vermiyor ama evinizdeki enerji fazlasının satışında vergi muafiyeti, aylık mahsuplaşma ve dağıtım bedelinde indirim gibi teşvikler bulunmaktadır

 4. Kerem bey, diyelimki 100 dönüm arazim var burayı yatırım amaçlı güneş paneli ile kurulum yapmak istiyorum. Arazinin bulunduğu bölgedeki dagitim elektrik şirketi ile anlaşma yaparak tamamen ticaret odaklı güneş paneli yatırımı yapabilirmiyim ?

 5. Kerem Bey Merhaba, ortalama tüketimim evde (şebeke bağlı sistem) günlük 10 kw kadar . Depolamalı bir sistem kuracağım. 3-5 kw lık Tommatech vb . hibrit bir inverter ile yeterli panel ile (4 saat güneşlenmeye göre) evrak süreçlerine girmeden, proje çizdirmeden ilerlenebilir mi ? (sistemin geri basma yapmamasına dikkat ederek)

  Sorularım :1 ) Proje çizdirmek zorunlu mu ? 2) Hibrit Inverter ile doğru programlama yapılıp (panelde yoksa git aküyü bitir en son şebekeye git diye programlayıp) Geceleri için akülerden faydalanıp fatura azaltılabilir mi ?

  • Merhabalar. İşletmeme ges yaptırmak istiyorum 49 kW. Şöyle bir durum var kaç kW güce kadar trafosuz mahsuplaşma yapılabiliyor. Yani trafosuz alçak gerilimden mahsuplaşma yapabilmem için belirli bir limit varmıdır. Teşekkürler.

   • Merhaba , sözleşme gücünüz bağlayıcıdır. o kadar kurulum mümkün.. çok fazla kurmaya çalışmamak gerekir. Hesapsızca kurulan sistemlerde üretim fazlası bedava dağıtım şirketine gider..

 6. Iyi çalışmalar kerem bey
  Soguk hava deposu elektrik kullanımın şebekenin aylik 50000 kw _ 60000 kw arası
  Cati üzeri kurmak istiyorum
  Maliyetim ne kadar lari bulur

  • Merhaba Mehmet Bey, öncelikle bütçeniz kadar yapabilirsiniz, kurduğunuz sistem gücü yettiğince faturanızı düşürecektir. tamamen bu faturadan kurtaracak sistem 400-450 bin dolar civarlarını bulabilir

 7. Merhabalar kerem bey 40kWlık bir günlük tüketim olan bir işletmeye on grid mi yoksa off grid mi önerirsiniz. tüketimin büyük bölümü güneşin az olduğu veya battığı zamanlar.

  • Merhaba Gökhan Bey, yasal süreçlerle on grid bir sistem yaptığınızda tüketimin gece veya gündüz olmasının bir önemi yok , o yüzden akülü sisteme zorunlu gibi hissetmeyin kendinizi.. biz ücreti mukabilinde danışmanlık hizmetleri sunabiliyoruz detaylı bilgi için destek@technicall.com.tr adresimize yazabilirsiniz

 8. 10 donum arazim var duz sayilabilecek durumda
  Trakyada ( anladigim kadariyla sebeke hattina yakinlik onemli , arazi yakin denilebilir)
  Sadece gunes tarlasi kurabilir ve ELEKTIRIK uretip satabilirmiyim . Arazide hicbir isletme yok (BOS arazi)
  Eger bos arazilere izin verilmiyorsa ufak bir bina isletme yapip , arazisini kullanip yapmak mumkun mu??

 9. İkamet etmiş olduğum 2 katlı müstakil evimin aylık yaklaşık 300 kvlık elektrik tüketimi var. İleriki zamanlarda oluşabilecek yeni gereksinimler olması kaydıyla ne kadarlık bir GES veya GES/RES hibrit kurulumu yapılabilinir.

  • merhaba 300kWh oldukça düşük bir tüketim 2-3 kW kapasite bile yeterli olacaktır. Lakin 2-3 içinde 15-20 içinde aynı işlemler yapılıyor. Bu sebeple evrak süreçleri mühendislik hizmetleri statik uygunluk vs.. maliyeti yüksek olabilir belki 6-7 bin dolar bilemiyorum. yapmışken imkanınız varsa daha büyük bir sistem öneririm ileriyi de düşünerek

 10. KEREM BEY; BİNGÖL/ KUŞKONDU KÖYÜNDE OLAN İKİ DAİRELİ TERAS VE BODRUMU OLAN EVİMİN TÜM EV ALETLERİ MEVCUT OLUP, HATTA ISINMA KOMBİSİ TESİSATI DÖŞENMİŞTİR. BU DURUMDA KAÇ KW.LIK VE PARASAL OLARAK
  KAÇ DOLARLIK GİDERİM OLUR. BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM. KURULUM HER ŞEY DAHİL.
  DARELER; 140 M2 DİR.

  • merhaba Abdülkerim Bey, söylediklerinizle şu fiyat olur diyemem.. araba alacağım kaç para gibi bir soru oluyor.. evinizin elektrik faturası, yeni taşınacaksanız eski evdeki fatura tutarı ve kombinin harcayacağı elektrik miktarı kWh olarak soylerseniz daha doğru bir iş yapmış oluruz

 11. Merhaba 37 kW 6 adet tarımsal sulama pompaların var bir tanesini çalıştıracak kadar Ges kurulum maliyeti ne olur tarımsal sulamaya destek var mı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz