Güneş Enerjisine Başlangıç

Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi konusuna yeni başlayanlar için temel bilgileri paylaşmak isterim.Öncelikle şu ayrımı yapalım Güneşten elektrik üretiminde bizim için önemli olan gelen ışıktır.(ışınım)Biz su ısıtmıyoruz o yüzden sıcak bizim için iyi birşey değil . Aksine havanın ılık ve ışınımın en çok olduğu senaryo ,en istediğimiz senaryodur. Akşam doğal olarak çalışmayacaktır. Ay ışığından enerji üretilemiyor. (en azından şimdilik) Güneş enerjisine başlangıç için kullanacağınız dönüştürücüyü seçmeniz gerekir (çünkü güneş paneli DC enerji vermektedir biz evlerimizde AC enerji kullanıyoruz. 220 V AC ). Güneş enerjisi için solar panel de seçmemiz gerekmekte. Kablo ve konstrüksiyon ve tasarıma göre solar için dizayn edilmiş aküler kullanmak gerekebilir.(akü solar sistemler için zorunlu bir ürün değildir. Aküsüz de güneş enerjisi tasarımı yapılabilir. güneş enerjisine başlangıç için doğru yerdesiniz

güneş hücresinin temel çalışma prensibien çok kullanılan güneş panelleri

Piyasada Temel olarak 3 çeşit fotovoltaik panel bulunabilir (daha verimli teknolojik farklı versiyonlarda var tabiki) , poly kristal,mono kristal ve incefilm panellerdir.(incefilm de kendi içerisinde farklı modelleri vardır.)
Türkiye’ de yapılan uygulamaların çok büyük çoğunluğu poly kristal panel kullanılarak yapılmıştır ,standart boyutlar (1.65metre yükseklik ve 99cm genişlik) içerisinde 60 adet solar hücre barındırır, bu hücreler küçük piller gibi düşünülebilir ve hepsi ard arda(seri) bağlanarak bir paneli oluştururlar.(0.58V 1 küçük hücre potansiyeli x60 adet küçük hücre = 1 adet panel açık devre voltajı 34,8V )

Güncelleme 22.04.2020

3 çeşit standart panel dönemi yerini yeni nesil panellere doğru bırakıyor bir iki sene sonra poli kristal panel bulmak bile kolay olmayacak , çünkü verimlilik anlamında ulaşabileceği üst sınırlara ulaştı .. mono kristal “P tipi” ve ” N tipi” olarak farklı versiyonları var. çift taraflı “bifacial” arka yüzeyine seken ışınım ile de enerji üretebilen paneller.. Back contact olarak adlandırılan ön yüzeyinde hiç iletim hattı olmayan daha verimli paneller,  HIT denilen hem mono hem incefilm katmanları bulunan paneller, yarım kesim olarak adlandırılan half cut paneller… Hepsi şuan ticari olarak satışta olan panellerdir. Panel seçimi önemlidir. “Mono kristal mi ? poli kristal mi ? almalı ” sorusu mazide kaldı artık !!

Güncelleme 07.05.2022

Panel teknolojisi belirli bir hızda ve verimini arttırarak kararlı bir şekilde gelişiyor. Bugünlerin popüler güneş panelleri yaklaşık iki metrekare alanda 450-460Wp enerji üretebiliyor.Ayrıca iki buçuk metrekarede 550-560Wp gibi güçleri yakalamakta mümkün.

bugün eviniz iş yeriniz veya fabrikanız için alacağınız panel mono perc half cut olarak satılan güneş panellerdir. güçleri 450Wp veya 550Wp olabilir. 

Güneş enerjisi fiyatları mayıs 2022

Güneş enerjisi kaç para? havada kalan bir sorudur. Araba alacağım kaç para? der gibi. Şekil olarak birbirine benzer ama içinde kullanılan malzeme kalitesi ve bunların nasıl bir araya getirildiği konuları çok çok önemlidir.

Güneş enerjisi fiyatları ile ilgili fikir vermesi açısından; her kW kapasite için yaklaşık 1100-1300 dolar civarında yatırım gerekebilir. Örneğin 2500-3000TL fatura ödeyen bir ev 10 kW civarında yatırım için 12 bin dolar harcayabilir. Bu sistem şebeke ile entegre çalışan aküsüz bir sistemdir. Mühendislik firmasının projelendirdiği yasal olarak iskanlı bir evde kurulabilir.

Akülü bir sistem yapmakta gayet mümkündür. Her evin senaryosu farklıdır. Kimi için “elektrik kesintileri zaten olmuyor akü gerekmez” kimi için “enerji kesintisiz olmalı bir saniye bile elektrik gitmemeli” olabiliyor. Akü maliyetini kısaca yazalım mayıs 2022 itibariyle 2,4kWh lityum depolama ünitesi yaklaşık 1000 dolar + kdv gibi bir fiyatla satılmaktadır. https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisi-depolama-enerji-bagimsiz-ev/

Solar aküler ve fiyatları

Eğer güneş enerjisinden elektrik üretip bunu depolamak isterseniz yani şebekeden bağımsız ev yapmakta mümkündür. Kullanılabilecek akü çeşitlerini özetleyeyim;

  • lityum (LifePo4)
  • jel  kurşun asit tabanlı akü
  • agm  kurşun asit tabanlı akü
  • su ilaveli kurşun asit tabanlı akü
  • kurşun karbon akü
  • NCM yeni nesil lityum yavaş yavaş hayatımıza giriyor (Lithium nickel manganese cobalt oxides)

uzun soluklu sıkıntısız akü hangisi

akülü güneş enerji sistemi kurayım ve başım ağırmasın diyenlerin tercihi uzun döngülü ( şarj deşarj olabilme sayısı fazla olan) bataryalardır. Lityum bataryalar 6000 döngü gibi oldukça uzun bir ömre sahiptir. Bu arada daha düşük döngülü ucuz lityum bataryalarda vardır. uyanık olmak lazım. 

kurşun asit yapıya sahip jel olarak satılan akülerde maalesef çok manipülasyon olabiliyor. Aynı güçte örneğin 100Ah jel bataryalar çok farklı fiyatlardan satılmaktadır. Ucuzundan kaçının.. 

kurşun karbon bataryalar önemli ve lityum aküye gücü yetmeyenler için ara ürün diyebilirim. döngüsü ortalama 2500-3000 civarında ve fiyatı daha makul tercih edilebilir. https://www.keremcilli.com/kursun-karbon-batarya-nedir/

agm aküler aslında yeni versiyonları ile jel den daha fazla döngü sayısına sahip ürünlerle piyasada boy gösteriyor. Lakin bizde hep ezberci yaklaşım olduğu için “jel iyidir abi” deniyor.. Jel denilen akü acaba jel mi ? 

NCM yeni nesil litum batarya ve daha az ağırlıkta ve daha fazla enerjiyi içerisinde barındırıyor. Enerji yoğunluğu ve güç yoğunluğu terimlerini bilmek akü konusunda seçim yaparken çok önem arz etmektedir. https://www.keremcilli.com/enerji-yogunlugu-guc-yogunlugu-nedir/

Güneş paneli eve direkt elektrik verebilir mi ?

Panelde üretilen güç DC dir yani evdeki aletleri direkt olarak bağlayıp çalıştıramazsınız, arada bir dönüştürücü olması gerekir bu dönüştürücülere inverter (bazı kaynaklar invertör) olarak adlandırılırlar. İnverterlerin de kendi içerisinde farklı çeşitleri vardır , detayları başka bir yazıda belirtmekle birlikte isimleri şebeke bağlantılı (ongrid) , şebeke bağlantısız (off-grid) ve bu iki ürünün birleşimi olan hybrid (hibrit) olarak adlandırabiliriz .

Solar Panel Seçimi (datasheet detayları)

 

güneş enerjisine başlangıç nasıl olmalı

illaki binlerce TL bütçenizin olmasına gerek yoktur. Bir adet panel ve bir adet mikro inverter ile de sistem kurulabilir. makale+ video linktedir. https://www.keremcilli.com/mikro-inverter-nedir-kurulumu-ve-fiyat-araligi/  
akülü sistemler zorunlu değilseniz henüz tavsiye etmem . Çok fazla problem telefonu alıyoruz internette “akıllı inverter” olarak satılan ucuz cihazlarla ucuz akülerle sistem kurduğunuzda sorun çıkma ihtimali yüksek , çünkü kullanacağınız yüklerin hesabı yapılmadan satış yapılıyor. 3 bin TL veya 5 bin TL gibi rakamlara akülü güneş enerjisi olmaz… https://www.keremcilli.com/3-bin-tl-5-bin-tl-ye-gunes-enerjisi-olmaz/

peki ne yapmanızı öneririm ; şehir şebekesinin olduğu bir yerde iseniz şebeke bağlantılı sistemler kurulabilir ( aküsüz) . Evinizin ihtiyacını karşılayıp , elektrik fazlasını dağıtım şirketine satabilirsiniz. Devlet garantisinde ve vergiden muaf olarak.  Mesela örnek bir küçük ev sisteminin şubat 2020 üretim ve ne kadar tasarruf sağlamış  bu linkte https://www.keremcilli.com/gunes-enerji-elektrik-satisi-para-kazandirir-mi/

güneş enerjisine başlangıç sanıldığı kadar zor değildir. Doğru bilgiyi bulmak gerekir. Bu konudaki sıkıntıları engellemek adına youtube kanalımızı açtık. Bizi izleyebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Kanalımıza gitmek için tıklayınız

Bu cihazların en temel görevleri nedir ?

Panelde üretilen enerjiyi evde kullanabileceğimiz enerji türüne(AC) döndürmesi. Bu görevin yanı sıra bazı modeller üretim fazlası solar enerjiyi akülere depolayabilir ve akşamda sanki güneş varmış gibi bedava elektrik kullanmaya devam edebilirsiniz,Gelişen akü teknolojileri ile farklı tiplerde aküler bu sistemlerde kullanılabilir örneğin Lityum -ion veya kurşun asit AGM veya JEL aküler kurşun karbon aküler 

Solar akü çeşitleri fiyatları

Kullanım amacı belirlemek

Solar Enerji sistemini kurarken öncelikle hangi amaçla kurmak istediğinizdir ? örneğin elektrik faturanızı düşürmek için fazla enerjiyi satmak için veya şehir şebekesinden hiç enerji almak istemiyorum tamamını üreteceğim bir sistem veya bunların hepsi .Yada elektriğin fazlasının satışının çok kazandırmadığı durumlarda , ayrıca ekipmanlar (elektrikli su ısıtıcı ve kontrol sistemi) enerji fazlasıyla su ısıtarak doğalgaz masrafını düşürebilirsiniz.

Doğru Solar İnverter Seçim Rehberi

güneş enerjisi ürünlerin kullanım ömrü 

Ürünlerin kullanım ömürleri(panel ve inverter) 20 yıl 25 yıl olarak belirtilmektedir , panel garantileri 15yıl -20 yıl verilebilmekte(Fotovoltaik panel üretim değeri yıllar içerisinde aşağı yönlü hareket eder ancak 20 yıl sonunda bile %80 çıkış gücü verebileceğini garanti eder, inverter garantileri standart bir elektronik ekipmandan farklı olarak 5 yıl verilmekte ve garanti uzatımı yapılabilmektedir.

Hangi durumlar sorun oluşturur ?

Solar inverter ve paneller sıcaktan çok hoşlanmazlar , ayrıca kaçınılması gereken en önemli konu gölgelenme konusudur, panel için gölge demek  kriptonit görmüş superman demektir.Panellerin üzerindeki tozlar , kablolardan kaynaklı kayıplar işin doğasında vardır ancak  kablo konnektör seçimi çok önemlidir. basit gibi görünür fakat küçük veya büyük solar sahalarında çoğunlukla problemin temel nedenidir.Satın alınan panellerin A kalite olmaması üretimlerinin limitli olmasına ,ayrıca garanti sürelerininde limitli veya hiç olmaması durumunu beraberinde getirebilir.Aldığınız ürünün ne olduğunu ne kadar garantili ve bu garantinin neleri kapsadığını yazılı olarak almanızda fayda var.

Güneş enerjisi konusunu özetleyecek olursak 

Özetleyecek olursak; solar panelden gelen güç dönüştürülür ve evde kullanacağımız enerjiyi elde ederiz . Kullandığımızı kullanır, fazlasını şehir şebekesine verebiliriz ve/veya  depolayabiliriz veya elektriğin fazlasıyla su ısıtıp doğalgaz masraflarımızı aşağıya çekebiliriz.

ekleme 24.12.2018 : yakın gelecekte , enerjinin depolanması konusu çok büyük önem kazanacak ve sonrasında elektrikli araçların hayatımıza girmesine zemin sağlanmış olacak. Sadece vatandaş evinde hem tüketici hemde üretici olacak ve akıllı şebekelerin bence temelini oluşturacaklar.

şebeke bağlantılı güneş enerjisi çalışma mantığıTemel olarak sistemin çalışmasını bu şekildedir. (aküsüz tasarım) faturanızı aşağı çeker ve üretim fazlasını şehir şebekesine satıp para kazanmanıza olanak sağlar. ( bu şekil hareketli resimdir, üzerine tıklarsanız çalışma mantığını gösterir)

Güneş enerjisini öğrenmek için herkese yönelik farklı içeriklerimiz bulunmaktadır .. youtube kanalımız technicall_tr inceleyebilirsiniz 

Güneş enerji sektöründe iş ve kariyer fırsatlarıyla ilgili bu videomuzda 10 farklı güneş enerjisi iş kolunu inceliyoruz

Youtube kanalımız “technicall_tr” ile uygulamalarımızı izleyebilirsiniz

Güneş enerjisi hakkında sıkça sorulan soruları kısa kısa cevaplar verdik çok yararlı olacaktır