kurşun karbon akü jel akülere elveda

3
917

güneş enerji sistemlerinde şehir şebekesinin olmadığı yerlerde veya kesintisiz güç ihtiyacının sağlanması istendiğinde aküler sistemin en kritik parçalarından biri haline geliyor.Piyasada satılan “jel bataryalar” maalesef manipülasyona en açık batarya türü olarak maalesef çoğu zaman istenilen performansı sağlayamıyor. Tam da bu noktada lityum batarya için çok fazla bütçesi olmayanların tercihi kurşun karbon aküler olacaktır. Bu akü türü jel,agm gibi bataryalardan daha uzun ömürlü ve fiyat olarak lityum batarya kadar pahalı olmayan ürünlerdir. Bu sebeple kurşun karbon akü jel akülere elveda dedirtebilir.

aes 2870f 224Ah kurşun karbon akü görseli
Kurşun karbon akü anlattığımız youtube videomuz

Jel aküler hakkında

Aslında güneş enerjisi için en kaliteli akü olarak piyasada nam saldığı için, jel akü alalım Rahat edelim durumu vardı. Maalesef jel aküler, hayal kırıklığı olabiliyor. 100Ah jel akü olarak arattığınızda birbiriyle çok alakasız fiyatları göreceksiniz.

Jel akü performansı

Maalesef ciddi bütçeler ayırıp aldığımız jel akü performansı istenilen seviyede olmuyor.Bunun çok fazla sebebi var bunlardan bahsetmiştik “ aküler hakkında acımasız gerçekler” https://youtu.be/9Nb3zAhR148  mutlaka izlemenizi öneririm.

Günün sonunda sorunlar, problemler , şarj tutmamalar , müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkıyor. Şikayet sayfalarında neler neler yazıyor incelemiştik. https://youtu.be/ihos8C_HZoc

bu sebeple benim için özellikle düşük fiyatlı jel bataryalar tercih sıramın en sonunda yer almaktadır. Hangi batarya benim için öncelikli ve neden ? bu videomuzda anlattım https://youtu.be/GaAwDtukQ-E

Kurşun Karbon bataryalar

Döngü sayıları ile dikkat çeken kurşun karbon aküler kısmı şarj ile istenen şartlar sağlandığında 3000 döngüye varan bir kullanım sunmaktadır.

Videoda incelediğimiz advanced energy aes-2870F kodlu akü 224Ah (C20) kapasiteli üründür.

Kısmı şarj ile uzun ömür

POSC olarak internette bulabileceğiniz kısmı doluluk ile batarya ömrünün daha da uzatılabileceği grafikte gösterilmiştir. Kısmı doluluk bataryayı tamamen %100 doldurmamak ve tamamen deşarj etmemek anlamına geliyor. Örneğin bataryayı %80 e kadar doldurup %50 ye kadar deşarj etmek gibi.

kısmı doluluk ile kullanıldığında ortalama 3000 döngüye sahip kurşun karbon akü teknik grafikleri

Özet ve Öneri

Eğer bütçeniz lityum batarya için yeterli değilse, kesinlikle kurşun karbon batarya alınabilir. Illaki jel batarya alacaksanız bilindik markaların ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Kurşun karbon hakkında daha önce yazdığımız yazımız : https://www.keremcilli.com/kursun-karbon-batarya-nedir/

Detaylı bilgi ve fiyat için https://www.sader.com.tr/urun/aes-serisi/

Beğenerek takip edebilirsiniz

3 YORUMLAR

  1. mrb kerem bey ,kurşun karbon akülere verdiğiniz tavsiyeler dikkatimi çekti hoşuma gitti . ben yeni karavanıma solar güneş paneli kurmak üzere sizden önerilerinizi rica etmek isterim karavanım römork karavan olup , içinde su hidraforu ve mini tv vantilatör ile laptop ve cep tlf şarj ve aydınlatma düşünüyorum ilk etapta buna ilave ilerleyen günlerde fırsat bulursam elektirikli motosikleti de şarj edebiilrim. Bana en iyi performans inventer akü ve panel in hangi markaların hangi özelliklerini tavsiye edersiniz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz