Polikristal güneş paneli neden artık üretilmiyor

0
3583

Güneş enerjisi yatırımının en fiyatlı kısmı olan güneş paneli tarafında artık polikristal yapıda olan paneller yerini mono perc hücrelere bıraktı. Hatta farklı yapılarda olan solar panellere de piyasada var olan Pazar paylarını yavaş yavaş arttırmakta. Peki Polikristal güneş paneli neden artık üretilmiyor? Bu sorunun yanıtını detaylandıracağım ancak hızlıca hemen söyleyelim. Bu paneller artık verimlilik anlamında üst sınırlarına ulaştı ve piyasa ihtiyaçlarını karşılamak adına artık yetersiz geldikleri için piyasadan yavaş yavaş kaybolacaklar. Bir müddet daha polikristal güneş panellerini görmeye devam edeceğiz lakin bilmek gerekir ki , bunlar daha düşük verimle çalışan paneller ve devamı gelmeyecek olan bir seridir.

polykristal güneş paneli görseli

Neden polikristal solar panel bitti diyorsunuz ?

Yakın zamanda yapmış olduğum video makalede 10 civarında firmanın  2021 yılında satacağı ürünler hakkında içerik oluşturmuştum https://www.keremcilli.com/turkiyede-satilan-en-guclu-gunes-panelleri-2021/ üreticilerden hiçbiri polikristal güneş paneli ile bir plan yapmamış. İnternette yurtdışı kaynaklarını da araştırabilirsiniz, hücre üreticileri ( panelin en temel parçası) artık mono kristal ve onun çeşitleri şeklinde üretimler yapmakta.

Hal böyle olunca bitti demek bence çok mantıklı. Tabi ki elinde hücresi olan firmalar polikristal güneş panelleri üretmeye devam edecekler özellikle düşük güçlerde bu ürünleri birkaç yıl daha piyasada bulabileceğiz. Burada en önemli nokta ; devamının gelmeyeceği bir panel türü alıyor olduğunuzu bilin istiyorum. Tabi ki bütçemize göre polikristal veya monokristal (ve türevleri) paneller seçilebilir.

Günümüz şartlarının acımasızlığı ve verimlilik konusuna yetirince yanıt veremeyen polikristal paneller artık tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak…

youtube videomuzda polikristal güneş panelleri neden üretilmiyor anlatıyoruz

Mono kristal mi yoksa polikristal mi ?

Güneş enerjisinde halen sorulmasına rağmen 5-10 yıl öncesinin en moda sorusuydu. Fiyat olarak bir iki dolar cent daha uygun olmasından dolayı Türkiye’de kurulan ilk santrallerin belki de %99 u polikristal yapıda tasarlanan santrallerdi. Ama artık durum tam tersine döndü diyebiliriz.

Bu sebeple karşılaştırmayı, fiyat performans analizini monokristal panel çeşitleri arasında yapmak çok daha doğru olacaktır. Mono kristal solar panel mono perc panel half-cut panel , back contact panel , heterojunction panel vb.. panel çeşitlerini anlatmıştık https://www.keremcilli.com/catimiz-icin-hangi-solar-panelini-almaliyiz/

Silikon tabanlı paneller yakın gelecekte yok olabilir

Yukarıda anlattığım bütün panel çeşitleri silikon temelli güneş hücreleridir. Verimlilik anlamında yıllar içinde ciddi yol kat etmelerine rağmen, aynı alanda çok daha fazla güç üretimi baskısı , yakında farklı teknolojilerinde hızlıca hayatımıza girmesine sebep olacak.

Parlayacak yıldız perovskite güneş hücresi

perovskite hücreler, yapım aşamalarının silikon tabanlı hücre teknolojilerine nazaran daha az karmaşık olması ve toplam üretim maliyetinin düşük olmasıyla öne çıkan bir ürün.

Daha da ilginç olanı, geçmişi 5-10 yıl öncesine dayanmasına rağmen verimlilik anlamında bugünkü silikon tabanlı polikristal ve mono kristal hücreleri yakalamış olması. Bu bilgiden yola çıkarak yakın gelecekte neler olacağı konusunda fikir yürütmek keyifli olabilir.

Özetlemek gerekirse;

Poly kristal güneş panelleri bir müddet daha hayatımızda olacak özellikle küçük güçteki panellerde , serinin devamının olmadığını bilmenizi isterim. Mono kristal ve farklı versiyonları şuan sektörü domine etmiş durumdadır ve yakın gelecekte perovskite hücreler mono kristaller için büyük bir tehdit olacağını düşünüyorum. Bu tehdit sade vatandaş için olumlu yönde olacaktır. Uygun fiyatlı ve yüksek verimli panellere merhaba diyeceğiz.

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz