solar panel güneş panel garanti süreleri

0
3192

Güneş enerjisi santrali kurmak istediğinizde , ister bir adet güneş paneli isterseniz 1000 adet güneş paneli alın ürün garantileri kesinlikle çok önemli. Standart elektronik ürün garantilerinin aksine solar panel güneş panel garanti süreleri çok uzun sürelidir. 10-15 yıl bandında ürün garantileri ve 25-30 yıl bandında lineer performans garantileri verilmektedir. Bu video makalede her ikisinden de bahsedeceğim.

güneş panel garanti süreleri

bir çok bilindik markada (bu markalar hem dünyaca ünlü güneş paneli markaları hem de yerli üreticilerin ürünleri) 10-15 yıl fiziki garanti söz konusudur. Bu sürelerde ürünün ne kadar uzun soluklu olduğunu gösteriyor. Bu sebeple solar panel almaya karar verdiğinizde günü kurtarmalık düşünmemelisiniz. Çok uzun garanti sürelerinin diğer bir tarafı ise ; garantiyi veren firma acaba 10-15 yıl sonra halen piyasada olacak mı ? sorusudur. Bu yüzden marka araştırması yapmak , firmanın web sitesini incelemek , telefon ile görüşmek , mesaj atmak gibi… en azından size bir fikir vermiş olur. Tabi ki geleceği bilemeyiz hangi firma ne olacak …

Şunu söyleyebilirim ki ; doğru ürün tercihi ile yıllarca problemsiz bir elektrik üretimi mümkün olabilir. Küçük detaylar güneş paneli için önemlidir örneğin kargo esnasında bile üretimini düşürecek mikro çatlaklar oluşabilir. Bunları gözle göremediğimiz için her şey yolunda diye düşünürsünüz ama belki 100 üreteceğine 98 üretirsiniz.

güneş paneli garanti süreleri solar panel garanti süreleri

Güneş paneli lineer performans garantisi

Güneş panelindeki bu terim yıllar geçtikçe solar panelde ne kadar üretim kaybı olacağını belirtir. Bilmeyenler için kısaca ; her yıl panel gücü % 0.5 – % 1 civarında kayıplar yaşar. Bu olayın doğasında vardır. Fotovoltaik paneller böyledir. Detaylı bakmak isteyenler https://www.keremcilli.com/solar-panel-secimi-datasheet-detaylari/ inceleyebilirsiniz.

Lineer performans garantisi her yılın sonunda olması beklenen performansı bize söyler.. Örneğin; 10 yıl sonunda beklenen üretim panel gücünün % ? ı kadar olacak onu bize söyleyen değerdir. 25 yıl sonunda ne olacak ?

güneş panellerinde garanti süreleri ve kapsamları

lineer performans garantisi bugünlerde, 30 yıl sonunda dahi %80 çıkış olarak teknik dökümanlarda görmekteyiz. Bu çok iddialı bir rakamdır. Gerçek güçten örnek verelim ; 330 Wp gücünde bir güneş paneli aldığınız, 30 yıl geçti o güneş paneli halen 270Wp gibi bir çıkış verebileceğini söyler..

Tabi ki bu iddialı rakamlar belirli bir kalite seviyesinde , belirli bir otomasyon ile profesyonelce üretilmiş güneş panelleri için geçerli .. bu sebeple bu makalemi okumadıysanız tavsiye ederim https://www.keremcilli.com/ayni-gunes-paneli-neden-farkli-fiyat/

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz