Şebeke Bağlantılı İnverter Çeşitleri ve Verimleri

Şebeke bağlantılı (ongrid) Solar inverterlerin temel özelliklerini yeni başlayanlar için belirteyim; bu tip cihazlarda şehir şebekesi olmazsa olmazdır yani elektrikler giderse bu türdeki inverterler çalışmasını durdurur ve şehir şebekesinin gelip gelmediğini kontrol etmeye başlarlar, o gün hava güzelde olsa herşey üretim için hazır da olsa bu cihazlar çalışmaz. Şehir şebekesi geldiğinde ve solar inverterin kurulumunda ayarlanan çalışma voltaj ve frekans aralığında ise cihaz tekrar çalışacaktır.Şebeke bağlantılı inverter çeşitleri ve verimleri konusunda birçok makale ve youtube videosu çekmeyi planlıyorum. Şebeke bağlantılı (on-grid) inverter 2019 itibariyle Türkiye’de 5000MW üzerinde kurulum yapılmış bir inverter çeşididir. 

Gelelim Verim Konusuna
DC panel gücünün AC ye dönüştürülmesi esnasında yaşanan kayıplar verim konusunun temelini oluşturmaktadır. Basit bir örnek ;  1000Wattlık bir DC güç invertere bağladığımızda , inverter çıkışında eğer 1000watt görebilseydik bu cihaz %100 verimli diyebilirdik . Günümüzde yeni teknolojilerle birlikte %97 ler %98 ler seviyelerinde Solar inverterler satın almam mümkündür.

Bu sadece inverter kaynaklı verim kaybıdır, Solar Enerji Sistemini oluşturan malzemelerin her birinin kayıpları olacaktır ,fotovoltaik panel , DC ve AC kablolar ,sıcaklık , toz , gölgelenme gibi etkenler toplam sistem veriminde belirleyici olur (“PR” performance Ratio olarak yabancı kaynaklarda isimlendirilir.)

Tekrar Solar inverter açısından bakalım ;

ürün broşürlerini incelediğinizde iki çeşit verim karşınıza çıkar, maksimum verim(cihazın çalışma karakteristiğinde ulaşabildiği en yüksek nokta) ve Euro verim(cihazın farklı çıkış güçlerindeyken örneklemeler alıp yapılan hesaplamadır ) Solar inverter için bence bakılması gereken değer Euro verim olmalıdır. Basit bir örnek; 1000W AC gücündeki inverter çıkışında 100W verirken %93 , 200W ta %93,5,  500W ta %95 700W ta %96 verim ile çalışabilir, birçok datasheet te bu rakamlar belirtilmektedir. Bu verimler ürünün çalışma voltaj aralığının DC tarafta iyi hesaplanması ile arttırılabilir. Özetle şunu belirtmek istedim : Solar inverterin verimi sürekli değişkenlik gösterir.

Yapısal Çeşitlilik

Yapısal olarak inceleyecek olursak ; temelde trafolu ve trafosuz solar inverterlerden bahsedebiliriz. Aynı zamanda kendi içerisinde de farklı tasarımlardan söz etmek mükündür örneğin trafolu 50Hz teknolojisi veya trafolu yüksek frekans teknolojisi gibi..

Genelde yüksek güçlü solar inverterler trafosuz ve santrallerde tercih edilen cihazlardır. Kurulum ve servis anlamında daha avantajlı oldukları ,trafo olmadığından dolayı daha hafif aynı zamanda daha verimli olmaları onları öne çıkaran özellikleridir. Bahsettiğim artılardan dolayı trafosuz inverterler evlerde de tercih edilmektedir .

Trafolu cihazlar belki biraz daha ağırdır verim olarak düşüktür. Ancak DC enerjinin AC ye dönüştürülmesinde izolasyon anlamında trafosuz cihazlardan kesinlikle daha güvenlidir. Gelinen noktada trafolu modellerin verim konusunda da geliştiklerini söyleyebilirim. Ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken , seçilebilecek türlerdir.

 

 

 

sonuç

Teknolojik gelişmeler ile birlikte şebeke bağlantılı inverterlere depolama çözümlerinin entegre edildiğini ,ve bu sistemlerin hem küçük ölçekli hem de endüstriyel ölçekli üretimlerde kullanıldığını ilerleyen dönemlerde çokça göreceğiz .Bu konuya başka bir makalede değineceğim.

technicall_tr youtube kanalımızda on-grid inverter anlatımı
Beğenerek takip edebilirsiniz

2 hakkında “Şebeke Bağlantılı İnverter Çeşitleri ve Verimleri” görüş

  1. Merhaba, inverterlerin 3 fazlı ve tek fazlı olması nedir neye göre tercih edilir. Yani 3 fazlı cihazlar mesela ev için kullanılabilir mi yada avantajı nedir bu cihazların.

    1. Merhaba Mahmut bey
      genelde sistemler büyüdükçe 3 faza doğru tercih edilir . tek veya 3 faz olması üretim veya kazanç anlamında fark oluşturmaz. saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir