Solar Hücrelerde Verim (N-tipi fotovoltaik hücreler yaygınlaşıyor)

Yakın geçmişte kullandığımız solar panellerin neredeyse tamamı P tipi(poly) hücrelerden yapılmaktaydı. Google üzerinden basit bir arama ile bunun nedenlerini detaylıca öğrenmek mümkündür ancak özetle şunu söyleyebilirim ; o dönemdeki üretim kolaylıkları ,özellikle fotovoltaik hücrelerin uzay uygulamalarında kullanılması ve P tipi hücrenin uzay uygulamalarında stabil olması endüstrinin de tercih nedeni olmasını sağlamıştı. Gelişen teknoloji P tipi solar hücrelerinde ihtiyaçlara ayak uydurmasını sağlamıştır. Günümüze kadar gelen çoklu kristalli yapı ,verim konusunun öncelikli olmasıyla beraber; tek kristalli(mono) P tipi ve N tipi mono hücrelerin Pazar paylarının artacağı tahmin edilmektedir.Bu makale Solar hücrelerde verim N-tipi fotovoltaik hücreler yaygınlaşıyor olması ile ilgili olacak.

Aşağıdaki grafik çok kullandığımız çoklu kristalli P tipi solar hücrelerin pazardaki üstünlüğünün yavaş yavaş azalacağını öngörmektedir. Detaylı bilgi için ITRPV (International Technology Roadmap for Photovoltaic) raporları incelenebilir

Farklı wafer tipleri
Enerji verimliliği

kısıtlı kaynaklar ile enerji üretimi yaparken daha da önem arz etmektedir. Kurulacak yeni nesil enerji santrallerinin özellikle küçük veya endüstriyel çatılarda, yatırım maliyetini ilk etapta arttırıyor olarak görünse de ,toplam sistem ömrü baz alındığında yüzünüzü güldürebilir. Tabi ki teknolojinin her alanında olduğu gibi yeni şeyler her zaman pahalı olacaktır ancak zaman geçsin ucuzlasın diye beklerken ürün ucuzlayacak ancak daha yeni bir hücre tipi piyasalarda yerini alacaktır.

Peki neden N tipi yeni hücre kullanmalı ?

Daha fazla performans garanti etmeleri ;Birim hücre verimleri yüksektir.  Sıcaklık katsayısı değeri düşük olduğundan sıcak havalarda daha fazla üretim mümkün hale gelmektedir, daha az alanda daha fazla güç üretimine olanak sağlamaktadır. çift taraflı hücre yapısı kullanan N tipi solar hücreler daha da fazla üretimi mümkün kılar. Standart panellerde çokça rastlanan PID etkisi N tipi hücrelerde rastlanmaz. Yapısal olarak standart solar panellerde yıllık %0.7-0.8 gibi bir üretim kaybı oluşmaktadır. N tipi solar panellerde ise bu değer %0.2-0.3 seviyelerindedir, yani uzun yıllar sonra halen yüksek çıkış gücü anlamına gelir.

Diğer taraftan yüksek maliyetli paneller , değişen yönetmelik ile sadece öz tüketim yapılabilen çatı uygulamaları ve evrak prosedürlerin halen fazla zaman alıyor olması seçimlerinizi etkileyebilir.

Yatırım yaparken ödenen ücret ve karşılığında alınan enerji dikkate alınmalıdır. Fiyat/performans oranı yüksek ürünler tercih edilmelidir. Bir çok EPC firması size P tipi veya N tipi panellerin toplam üretim öngörüsü hakkında karşılaştırmalı raporlar sunma olanaklarına sahiptir.

Beğenerek takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir