Güneş enerjisi akü problemleri deneyimleri

0
2839

Akülü güneş enerji sistemleri konusunda gerçekten büyük sıkıntılar var. Çok ciddi mağduriyetler maalesef oldu ve işin kötüsü olmaya da devam edecek. Güneş enerji sistemlerinde ilk yatırım maliyeti yüksektir bu değişmez. Hem akülü bir sistem kurayım hem de fiyatı uygun olsun mümkün değildir. Sürekli sorulan bir buzdolabı , bir televizyon bir aydınlatma olarak küçük bir sistem dahi kursanız 3-5 bin TL ye olmayacağını daha önce anlatmıştık. https://www.keremcilli.com/3-bin-tl-5-bin-tl-ye-gunes-enerjisi-olmaz/ Peki ne kadara olur ? Sizin ihtiyacınıza göre özellikle hesaplanarak belirlenmelidir. Bence 10-15 bin liranın altındaki ( basit sistemlerde bile ) şüphe ile yaklaşılmalı , sonuçta kurucu firma da para kazanacak, problem yaşadığınızda gelip çözecek , işte bu noktada sektör maalesef böyle ilerlemediğini üzülerek duyuyoruz şahit oluyoruz. Sadece satana kadar iyi ,sonra ulaşılamaz firmalar güneş enerji sektörünü lekelemektedir. Sadece güneş enerjisi için değil , her sektörde iyisi kötüsü mutlaka olacaktır. Bizimde yola çıkış nedenimiz sizleri bilgilendirmek , naçizane yol göstermektedir. Güneş enerjisi akü problemleri deneyimleri videosu ile kullanıcı deneyimlerini sizin için derledim. O kadar çok telefon, e-mail , sms alıyorum ki..  youtube videolarımızın altına yazılan yorumlar , internette forumlarda yaşanan akü problemlerine çözüm arayışları , şikayetlerle ilgili sayfalar..

Güneş enerjisinde kullanılan akülerle ilgili müşteri deneyimleri

Akülü sistemler maalesef ucuz değil

Bugün fiyat araştırması yaparsanız kolayca görebilirsiniz. 100 Ah batarya 1500 TL ye de var 3000TL ye de ve hatta daha fazlası. Bu konu araba konusu gibi de değildir. İkisi de A noktasından B noktasına götürüyor diyemezsiniz, çünkü götürmüyor. Bir ilerisini söyleyeyim 3000 TL verdim en kalitelisini aldım deyip agresif bir kullanım yaparsanız ( örneğin klima , ısıtıcı , kettle, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ) gibi yükleri aynı zamanda çalıştırmak gibi .. o zaman en kaliteli akülerde sizi kurtaramaz. Onlarda bozulmaya mahkumdur. Ucuz fiyat cazibesi maalesef Güneş enerjisi akü problemleri konusunu beraberinde getirmektedir.

Solar Akü Döngü sayısı

Güneş enerjisinde özellikle bu konu için tasarlanmış akülerin kullanılmasının gerekli olduğundan daha önce bahsetmiştim. Solar için özel bir akü dahi alsanız ömürleri hakkında bize fikir veren döngü sayıları önemlidir.

Örneğin 800 Döngülü bir akü aldığınızda ( günde 1 kez boşalıp tekrar dolması 1 döngü demektir) zaten bu akünün 2 yıl sizi idare edeceği anlamına gelir. (teorik olarak) çünkü siz hesap yapmadan akü aldıysanız veya kullanımınıza dikkat etmediyseniz günde 2 veya 3 döndü hatta daha fazla adette şarj deşarj olabilir. O zaman 2 yıl nasıl olacak … tabiki olmuyor.. internette araştırırsanız; “1 ay sonra şarj tutmamaya başladı”, “3 ayda bitti” gibi birçok yorum göreceksiniz. Bu sebeple dikkat ediniz.

Güneş enerjisi aküler konusunda kullanıcı deneyimleri bu video da

Benim Aküler konusundaki önerim

Eğer mecbursanız tabiki akü kullanacaksınız ancak hesaplamaları yapılmış , belirli kalitenin üzerinde akülerle sisteminizi en asgari şartlarda yük çalıştıracak şekilde tasarlayınız.

200-300 TL fatura ödediğim evimdeki sistemin aynısını dağ başındaki evimde de yaptırmak istiyorum derseniz bence 100.000 TL gözden çıkarmanız gerekir. Bu gibi durumlarda hep söylediğim şudur. Yakınlarda bir elektrik alabileceğiniz nokta varsa , direk diktirebiliyorsanız diktirin.

Akülü sistem almadan önce,tecrübe yaşamış tanıdıklarınızdan, internetteki yorumlardan , fikir edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz