güneş paneli temizleme robotu robsys

7
2654

Küçük veya büyük ölçekli güneş enerjisi yatırımınızın yıllarca daha kazançlı ve daha sağlıklı olması için güneş paneli temizleme robotu önemli bir bakım kalemi olarak değerlendirilmelidir. Güneş panellerini temizleme yapmasanız da üretecektir. Lakin temizlik yapmak hep üretimi hem de panel bozulmalarını engelleyecektir. Robsys RTM Pro ve Eco serisi güneş paneli temizleme robotu ile güneş panellerini hızlı ve onlara zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Türk Standartları Enstitüsü onaylı ürünün detaylarını video makalemizde bulacaksınız.

Neden Solar panelleri temizlemeliyim?

robsys rtm pro serisi temizlik robotu çatımızdaki panelleri temizlerken

Güneş panelleri gelen ışınım ile doğru orantılı olarak elektrik üretimi yapıyor. Yani ne kadar fazla ışık hücrelere gelirse o kadar fazla üretim mümkün. Doğru ekipmanlar ile temizlik yapmak işin başka bir boyutu. 25-30 yıl performans garantisi verilen güneş panellerine yıkamadan dolayı zarar vermek isteyeceğimiz en son şeydir.

Temizlik üretim artışı olarak söylenir ve ürün pazarlamasında da kullanılır. Bence en az bu konu kadar önemli olan bir başka konu; güneş panellerinin sağlığıdır. PV panellerinin kirli kalması hücrelerde sıcak leke(hot spot) denilen problemin çıkmasına neden olabilir ve bu durum ilerledikçe çok ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Öte yandan, “güneş paneli temizleme robotu aldım. Her gün temizlik yapayım” yaklaşımı da doğru değildir. Güneş paneli üzerinde bulunan yansımayı engelleyici katmanı aşındırabilir. Temizlik periyodunun iyi belirlenmesi gerekir.

Güneş enerjisinin sadece çatıda veya arazide olmayacağını anlattık ))

Robsys Rtm Pro ve Eco serisi

Solar PV temizlik robotu Robsys robotik sistemler olarak iki çeşidi olan rtm serisini sunuyor. İki kişinin kolaylıkla taşıyabileceği, kullanımı kolay (uzaktan kumandalı) , kurumlumu ve sökümü kolay, Lityum batarya ile elektrik kablosu ile uğraşmadan, CE Avrupa , kalite Yönetimi ISO 9001 , Çevre ISO 14001 ve İş Sağlığı Güvenliği ISO 45001 belgelerinin yanı sıra TSE tarafından güneş paneli yıkama esnasında solar panellere zarar vermediği de kanıtlanmıştır.( ilgili doküman sayfanın en alt kısmından indirilebilir.)

kerem çilli robsys güneş paneli temizleme robotunu anlatıyor

En temel farklarını özet olarak belirtmek isterim;

RTM Pro serisi

Daha çok endüstriyel çatı ve arazi kurulumları için önerilen seridir. Kutu içerisinde gelen yedek lityum bataryası ile kesintisiz panel temizliği yapılabilmektedir.

Batarya çalışma süresi eco modeline göre daha uzundur

İçerisindeki motorlar farklıdır

Fırça uzunlukları değişiktir.

Paletleri farklıdır.

güneş paneli temizleme robotu robsys yakından görüntüsü
RTM Eco serisi

Daha küçük uygulamalar için ekonomik fiyatlı üründür. Pro serisine göre biraz daha hafiftir. Yedek batarya Eco serisinde de gelmektedir. Kolay kurulum ve demontaj mümkündür. Aslında yukarıda belirtilen farklılıklar dışında benzer ürünlerdir diyebilirim.

Temizlik robotu güneş panellerine zarar verir mi?

Belki de ürün fiyatından önce sorulması gereken sorudur. Güneş panellerini temizleyeceğiz ya panellere zarar verirse?

Robsys bu konuda TSE ( Türk Standartları Enstitüsü) de gerekli testleri yaptırmış. Hem sağlam panel hem de mikro çatlak bulunan panelde temizlik öncesi ve sonrası herhangi bir zarar vermediği, mikro çatlak olan panelde bu sorunun yayılmadığını resmi kurumdan belgelediler. Sayfa sonunda linkini paylaşacağım. 25-30 yıl performans garantileri verilen güneş panellerine,temizlik esnasında zarar verilmediğini bilmek yatırımcıyı rahatlatır.

Lityum batarya ile kesintisiz temizlik

Robsys rtm serisi ürünler lityum bataryalar ile donatılmıştır. Ayrıca yanında yedek batarya verilmesi, büyük santrallerde panel temizliğinin devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Lityum batarya tercihi uzun süreler üründe batarya problemi yaşamamak , sürekli bozuldu şarj tutmuyor değiştirelim dememek açısından da önemli bir detaydır.

Robsys rtm serisi nerelerde kullanılabilir?

Küçük veya büyük ölçekli çatı veya arazi uygulamalarında kullanabilirsiniz. Videomuzda çatımızdaki 6 kWe (22 adet güneş paneli) temizliği için kullanıldık. Video içerisinde arazi tipi güneş panelleri temizliği bölümleri de bulunmaktadır.

Temizliğin panellerdeki anlık etkisi

solar izleme sistemimizde panel temizliğinin anlık ve arşivlenen etkisi görseli

Videomuzun içerisinde dizi inverterimizin iki ayrı grubundan sadece birini yıkadık ve anlık olarak ne kadar değişim olduğunu hem cihaz üzerinden hem de izleme sistemine kaydedilen verilerden size gösterdik.

Güneş paneli temizlik robotu fiyatı

Bu tarz özel ürünler için fiyat bilgisini firmadan alabilirsiniz. Yararlı linkler içerisinde iletişim bilgilerini paylaşıyor olacağım.

Özetlemek gerekirse

Kullanımı kolay, sahada pratik ve sizi yormadan çalışabileceksiniz. Sertifikaları ve panellere zarar vermediğini TSE tarafından kanıtlamış üründür. Lityum bataryalı bu ürün ile kesintisiz saha temizliği ile işinizi hızlıca halledebilirsiniz.

Yararlı linkler

Beğenerek takip edebilirsiniz

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz