Küçük evler için kompakt ısı pompası

0
179

Isı pompası kurulumları ülkemizde henüz çok bilinmese de yavaş yavaş artmaya başladığını görüyoruz. Farklı iklim koşullarında, farklı alan gereksinimi olan yerlerde bir çok çeşidi olan ısı pompasının doğru seçimi oldukça önem arz etmektedir. Bu makalemizde ve içinde bulanan videomuzda, Küçük evler için kompakt ısı pompası anlatılmıştır. Bu küçük evde hem güneş enerjisi hem depolama hem de ısı pompası bulunmaktadır. Bu tarz evlere enerji bağımsız evler diyebiliriz.

Enerji bağımsız ev nedir?

İhtiyaç duyduğu konforu sağlamak için gereken tüm enerjiyi kendi üreten ve dönüştüren evlere enerji bağımsız evler diyebiliriz.

Bir enerji bağımsız evde; ısınma,soğutma,sıcak su ihtiyacı,enerji üretimi(güneş enerjisi),enerji depolama olabilir.Hatta elektrikli araç ve şarj istasyonu kurulduğunda dışarıdan hiçbir şeye ihtiyaç duymadan tüm konfor alanınızı oluşturabilirsiniz. https://youtu.be/xOi8Ut1DSnA

Evlerde ısıtma ve soğutma

Farklı ürünlerle bu süreçleri yönetebilirsiniz; klima,ufo tarzı infrared ısıtıcılar, doğalgaz kombi, soba vs.. bu sayılan ürünlerin arasında sanırım en az bilineni ısı pompası diyebilirim. Ama verimli bir biçimde evi ısıtma ve soğutma operasyonu için iyi seçimlerden biri olduğu aşikar. Doğalgazın olmadığı yerlerde ve müsatakil evlerde tercih nedeni oluyor. Ama doğalgaz geçen bir yerde ikamet etseniz bile yinede tercih edilebiliyor zira doğalgaz üretme şansınız yok ama ısı pompasının ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmeniz mümkün. Tıpkı arabanın ihtiyaç duyduğu benzini üretemeyip, elektrikli aracın elektriğini üretebileceğiniz gibi.

Videomuzda gördüğünüz Anamur projesinde kullanılan ürünler ;

               ⁃             16 adet 500 Wp güneş paneli kullanılmıştır

               ⁃             FRONIUS symo GEN 24 Plus 6 kw

               ⁃             BYD 10,1 kWh Lityum batarya

               ⁃             Projemizi ana bileşenlerinden Nibe Monoblok F 2050 12 kw dış ünite

               ⁃             VVM S320 içerisinde invertör kontrollü sirkülasyon pompası, sıcak su üreticisi, sıcak su yönlendirme vanası, elektrikli ısıtıcı, buffer tank gibi unsurları bulunur.

                              • Son versiyon kontrol ünitesi ile dış ünite dahil tüm sistem kolayca kontrol edilebilir.

                              • S serilerinde kontrol sisteminde dahili Wi-Fi mevcuttur. Bu sayede tablet, telefon ve benzeri ekipmanlar ile sistemin uzaktan kontrolü mümkün olur.

                              • Ünite içerisinde ayrıca sebeke su doldurma, basınç ölçerler, emniyet vanası ve genleşme tankı gibi sistem kurulumunda ihtiyaç olan tüm ekipmanlar montajlı şekilde bulunur.

                              •1 x 230 V ve 3 x 400 V şebeke gerilimi seçenekleri.

                              • Sıcak su ısıtıcı korozyon koruması Emaye olan modeli 3 x 400 V şebeke geriliminde çalışır.

Sistemin uygulayıcı Veli Bey ne diyor?

Sistem ayrıca fazla enerjisini şebeke satışla ilgili tüm resmi prosedürlerini tamamlamıştır.Sistemin genel çalışma mantığında öncelikle içerdeki yükleri beslemek daha sonra fazla enerjiyle bataryayı doldurmak ve bu dolu bataryadan akşam güneşin enerjisini kaybettikten sonra tüm yükleri besleyebilmektir. Sistemde yapılan incelemelerde cihaz üzerinde her aya ait üretilen enerjisi ve buna karşılık tüketilen elektrik enerjisini görmekteyiz. Yaptığımız incelemelerde ortalama performans sayımız SCOP 4,5 olarak tespit etmiş bulunmaktayız bu da bize doğru seçim yaptığımızda sistemin ve Nibe ısı pompası cihazlarının üstün bir performans göstereceğini ispatlamıştır.Ayrıca cihazımız evimizin üst katında çatı katına yerleşmiş vaziyette ses olarak hiçbir rahatsız edici ses ile karşılaşılmamıştır bu sonuçlar tamamen videoda müşterimiz tarafından da teyit edilmiştir. evin küçük olmasından dolayı Küçük evler için kompakt ısı pompası nibe vvm s320 kullanılmıştır.Böyle bir cihazın en büyük avantajı çok geniş alanları olmayan evlerde bize çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Diğer bir bileşenimiz olan REHAU markalı tüm bileşenleri oda kontrolüne sahip bir sistemimiz vardır bu da bize sistemin daha performanslı çalışmasını gereksiz ısı ihtiyaçlarını önlememizi sağlamaktadır

makalemizin videosudur anamur da yapılan çekimler ve sistemle ilgili tüm detaylar videomuzda

Editörün özeti

Isı pompası ülkemiz pazarında çok az bilinen ama potansiyeli olan bir ısıtma soğutma ürünüdür. Mimarların,müteahhitlerin daha fazla bilgilendirilmesi ile hatta potansiyel ev sahiplerinin bilgilendirilerek talep oluşumunun sağlanması gereklidir.

Isı pompalarının günümüzdeki durumunu 2013 lerdeki güneş enerji sektörüne çok benzetiyorum. O zamanlar güneş enerjisi doğru düzgün bilinmiyor günısılarla karıştırılıyor ve yapabilecekleri insanların aklına tam oturmuyordu.

Bugünlerde tam olarak ısı pompasının neler yapabildiğini anlatmak gerekiyor konu bizler için çok yeni tıpkı 2013 teki güneş enerjisi gibi.

faydalı linkler

uygulayıcı firma; https://ozbek.com.tr/

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz