Optimizerli Solar inverter ile elektrik üretimi

6
5320

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için birçok ürün mevcuttur. İnternette hızlı bir arama yaptığınızda genel olarak aynı cihazı görmekteyiz. Bu konu ile ilgili youtube kanalımızdaki videoyu izleyebilirsiniz( https://youtu.be/zWBMYrfqc5s ). Fakat güneş enerjisi konusunda çift yönlü çalışabilen ( şebekeden enerji alabilen ve şebekeye enerji verebilen) solar inverter yatırımı yapmamız daha mantıklı olabilir. Bu konuda dizi inverterler çok ciddi bir Pazar payına sahipler . Ancak optimizerli solar inverter veya mikro inverterlerde özellikle yurtdışında tercih edilen sistemlerdir. Optimizerli solar inverter ile elektrik üretimi avantajları ve dezavantajlarını inceleyelim

Optimizerli solar inverter nedir ?

Dizi inverterlerde bilindiği üzere belirli adette panel birbirlerine seri olarak bağlanır ve sonrasında invertere takılır.Bu seri grubun içerisinde herhangi bir solar panel bozulursa veya gölgelenmeye maruz kalırsa, seri olarak bağlı olduğu için tüm solar paneller negatif olarak etkilenecek ve üretim ciddi oranda düşecektir.

Optimizerli inverterde ise her bir panel arkasına optimizer takılır ve böylelikle her panel birbirinden bağımsız hale gelir. Yine seri bir bağlantı olacak ama herhangi bir gölge durumunda diğer paneller hatta kendi güçlerini maksimum olarak verebileceklerdir.Detaylı olarak inceleyebileceğiniz makalem ( https://www.keremcilli.com/cati-ges-santralleri-inverterlerin-karsilastirilmasi/ )

optimizer ile panel bağlantısı nasıl yapılır

Fiyat olarak karşılaştıralım

Optimizerli inverter her bir paneli bağımsız çalışır hale getirebiliyor. Hatta her bir paneli tek tek izleme sisteminde takip etmenizi sağlayabiliyor. Fiyat olarak dizi inverterlerden ilk yatırım maliyeti olarak yüksek kaldığı söylenebilir. Örneğin 3 Kw lık (10 adet panel ile ) bir sistem yaptığınızı düşünürsek 10 adet optimizer ve 1 adet inverter almamız gerekecek. Uzun yıllar boyunca her paneli tek tek görebiliyor olmanız ve hata analizi açısından bakıldığında fiyatının çok çok yüksek olduğu bence söylenemez.

Kurulumu zor mu ?

Dizi inverterde hesaplanan adetteki panelleri direkt olarak birbirine seri olarak bağlıyoruz .Optimizerli inverterde ise  küçük optimizerler panellerin altına ( genel olarak çatıya sabitlenen profile) monte edilir. Basit bir kuruluma sahiptir ve çok fazla zamanınızı almaz. Özellikle gölgeden kaçamayacağınız çatılarda (baca ,klima dış ünitesi gibi ) optimizerli inverter kurtarıcı olabilir.

optimizer çatıya nasıl monte ediliyor

Tasarım avantajları ve esneklik

Dizi inverterlerde ( eğer 1 adet MPPT -maksimum güç noktası bulucu elektronik devre-) bütün seri bağlantıların aynı adette olması gerekir örneğin 6 kw lık bir güneş enerji sistemi kuruyorsanız 11 adet ve 11 adet şeklinde bağlanmanız önerilir. 15 adede 7 adet veya 9 adede 13 adet gibi seri bağlantılar yapmak için en az 2 MPPT li inverter olmalıdır. Burada kullanılan panel güçlerinin de birbirinin aynısı olmalıdır. Optimizerli inverterde farklı panel güçlerini aynı cihaza bağlamanıza olanak tanır. Sabit voltaj yöntemi ile çalışan optimizerli inverter .Ayrıca gölgeli alanlarda kullanıldığında,  kaybınız sadece gölgeye maruz kalan panel kaybı kadardır.Diğer paneller maksimum şekilde üretime devam edecektir.

Optimizerli inverter çalışma prensibi

ideal şartlarda optimizerli solar inverter çalışma prensibi

Örnek olarak kullanılan cihazın sabit voltaj (çalışma gerilimi) 400 V olarak belirtilmektedir.10 adet 200Wp paneller kullanıldığı düşünülürse 2000w / 400V = 5 A olarak kabul ediliyor.Optimizer girişindeki voltajı 32 Volt olarak görmekteyiz. MPP (maksimum güç noktası ) 200W / 32V = 6.25A (optimizer giriş tarafında) çıkışta ise 40 Volt ve 5A görülmekte.

Peki Gölge Varsa ?

optimizerli solar inverter gölge olduğunda çalışma prensibi

Gölge olduğunda ise sistem 400Volt ta kendini sabit tutmak adına hesap yapıyor ve hatta dolaşan akımı 4.6A  ve optimizer çıkış voltajını da 43.5 Volt olarak düzenliyor. Gölgeye maruz kalan panel ise 40W (bu senaryo için ) desteğini vermeye devam ediyor.Optimizer giriş mpp voltajını bu kez 8.7Volt a düşürüyor ve toplamda yine 400Volt çalışma voltajı bulunuyor.

optimizerli solar inverter çalışma prensibi karşılaştırması

Sonuç

Dizi inverter , optimizerli inverter, mikro inverter hangisini seçerseniz seçin bir an evvel güneş enerjisine bir yerden giriş yapınız 😊 hangisi iyi hangisi kötü olarak bakmanızı tavsiye edemem. Sizin için doğru olan ,sizin saha şartlarına ve cebinize en uygun olan ürün en iyisidir. Gölgelenmeden kaçamayacağınız durumlar için optimizerli veya mikro inverterler avantaj sağlamaktadır. Standart bir çatı uygulamasında tüm panelleri tek tek izlemek farklı panellerin aynı hatta bağlanabilmesi gibi özelliklerinden dolayı optimizerli inverter tercih sebebi olabilir.

makalemizdeki optimizerli solar inverteri youtube kanalımızda görebilirsiniz

Beğenerek takip edebilirsiniz

6 YORUMLAR

  1. Slm aleykum abi benim 14 metre bir eşme kuyum var bu kuyudan şebeke elektirigi kullan madan güneş enerji sistemi ile günlük 3&4 ton suyu çıkarmam için nasıl bir sistem kurmam gerekir ucuz ve uzun ömürlü bir sistem tarif edebilirseniz sevinirim

  2. Merhaba Kerem Bey,
    Paylaştığınız bilgiler çok faydalı ve teşekkür ederim.Benim merak ettiğim konu mikro inverter sistemi ile güneşin olduğu saatlerde Mitsubishi SRK35ZSP-S/W (12.000 btu) marka klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak bir sistem nasıl olmalı.Ortalama kaç TL maliyet olur.(Biliyorum fiyat ve marka konusunda hassas olduğunuzdan cevap vermiyorsunuz ama fikir vermesi açısından söylerseniz sevinirim)Bu arada konum Mardin / Kızıltepe

    • Merhaba Selman Bey ,
      cihazınızın kWh olarak elektrik tüketimine bakılmalı , bence 1 kw bile ciddi anlamda yarar sağlayabilir. mikro inverter ve bir adet panel dahi faturanızı 20-25 TL aşağıya düşürebilir.. saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz