Çatı Ges için Statik hesabı neden zorunlu ?

2
3240

Google tarafından makalenin ilk yazıldığı yere atıfta bulunmak önemli olduğu için , kendi yazılarımda bile kopya içerik sorunu yaşadığım yazılarım oldu. İlk yayınlandığı yerin linkini paylaşıyorum .. Çatı Ges için Statik hesabı neden zorunlu? ve diğer tüm yazılarıma yine www.keremcilli.com adresinden ulaşılabilirsiniz.

Çatı Ges İçin Statik Hesabı Neden Zorunlu ?

güncelleme 24.05.2022

Solar çatı yapmak istediğinizde statik olarak kar yükü buz yükü rüzgar gibi doğal durumlara karşı güneş panellerinin yerinde kalacağını, ağırlığın evin statik hesaplarını bozmayacağını kanıtlamanız gerekmektedir.

Bir çok dağıtım şirketi sadece bir inşaat mühendisinin imzasını dahi kabul etmeyip , üniversite onaylı statik hesabı istemektedir.

Evinizin iskanlı olması ve teknik açıdan güneş enerjisi kurmaya uygun olması gerekmektedir. Öte yandan su ısıtmak için kullanılan “gün ısı” olarak piyasada satılan su ısıtıcıları ise bugün alıp statik uygunluğunu kontrol ettirmeden çatınıza koyabiliyorsunuz. Maalesef durum budur.

Çatı güneş enerji santrali kurmak ciddi bir iştir. Küçük çatılarda 1000V DC ye kadar (ortalama 600V DC) olan sistemler kurulmaktadır. Tabi ki bu sistem için ince eleyip sık dokumak gerekir. Lakin evrak süreçleri kolaylaştırılabilir diye düşünüyorum.

Çatı güneş enerjisi için uygun

Evinizin iş yerinizin çatısı güneş enerjisi açısından (statik açıdan) uygun değilse güçlendirme yapılması gerekecektir. Statik olarak uygunluğu kanıtlanan çatı, belge ile birlikte belediyeden ges uygunluk yazısı almalıdır.

Güneş enerji santrali süreçlerini kim yürütüyor

Endişe etmeyin bunların hepsini veya bir çoğunu anlaşacağınız mühendislik firması sizin adınıza yürütecektir. Yapamayacağı noktalarda sizlere yol gösterecektir. Güneş enerjisi sektörü bir çok mühendislik dalına yaslanan bir sektördür. Bu sebeple inşaat,makina,elektrik,enerji sistemleri, mimarlar hatta otomasyon ve yazılım mühendisliklerini dahi ilgilendirir.

Çatı Ges için Statik hesabı neden zorunlu ?

Özetlemek gerekirse konu elektrik konu güvenlik konu risk olduğu için çatımıza kuracağımız güneş enerji santrali kontrollü bir şekilde kurulmalıdır. Ben yaptım oldu yaklaşımı kesinlikle doğru değildir. bu sebeplerden ötürü Çatı Ges için Statik hesabı zorunludur. Yasal olarak ta bu durumun zorunlu olduğu belirtilmiştir.

faydalı linkler

https://shura.org.tr/wp-content/uploads/2020/07/Binalarda_Cati_Ustu_Gunes_Enerjisi-Potansiyeli_-1.pdfhttps://shura.org.tr/wp-content/uploads/2020/07/Binalarda_Cati_Ustu_Gunes_Enerjisi-Potansiyeli_-1.pdf

https://yesil.istanbul/enerji-detay_cati-ges-uygulamasi-1https://yesil.istanbul/enerji-detay_cati-ges-uygulamasi-1

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Kerem Bey
    Aylık mahsuplaşma başladı mı ? yönetmeliğe bir link yapar mısınız ?
    Yazlıklar için aylık mahsuplaşma da yetmez . Biz yıllık mahsuplaşma istiyoruz .
    Niye bunlardan kaçıyorlar. Anlamıyorum . Siz anlıyor musunuz ?
    Güneş enerjisi kullanımı geciktikçe memleket zarar görüyor. Biz vatandaş + hükümet . Niye bir an evvel yıllık yapmazlar . Aylık yapınca devletin, hükümetin kazancı ne . Santral yapan olmayınca nerede kar var .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz