Güneş Enerji Santrallerinde izlemenin önemi

4
2553

Güneş Enerji Santralleri (küçük veya büyük ölçekli ) tam bir planlama ile gerçek verim değerlerine ulaşabilir. Bu planlamanın içerisinde kullanılacak kablo, konstrüksiyon, inverter ve panel tercihleri saha şartlarına göre belirlenmelidir. Bütün kaliteli parçalar tam anlamıyla yan yana getirilse bile bu parçaları sürekli izleyebilmek , karşılaştırabilmek ve üretim değerlerini arşivleyebilmek çok önemlidir. Kuracağınız solar enerji sistemlerinde özellikle çatı uygulamalarında izlemeyi göz ardı etmemeniz naçizane tavsiyemdir. GES sistemini oluşturan elemanların performanslarını anlık görebilmek aynı zamanda hata analizi yapmak adına “izlemek” gereklidir.

Güneş Enerjisi Santralinin ilk kurulum maliyetini azaltmak adına bazı ekipmanlardan veya izleme sistemlerinden feragat edilmesi ihtimali vardır. Bu yanlış düşünce, sistem ömrünü azaltan ve bakım maliyetlerini arttıran bir yaklaşım olacaktır. Güneş enerji sistemlerinin bakım gerektirmeyen ürünler olarak bir algının var olması son derece yanlıştır. Bütün elektronik ekipmanlarda olduğu gibi GES ler de bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle hata önleyici bakımların yapılması sistem ömrünü ve verimini kesinlikle arttıracaktır. Erken teşhis GES sistemlerinin daha kaliteli yaşamasına yardımcı olacaktır. Blog yazmaya başladığımda ilk olarak değindiğim konudur. https://www.keremcilli.com/solar-sahaniz-sizi-ozluyor/

solar enerji izleme sistemi ve önemi
İzleme Sistemi Çeşitleri

Çok çeşitlilik arz etmekle beraber, birçok kaliteli inverter firması kendi izleme sistemini kendisi tasarlamaktadır. Kullanılan haberleşme sistemi kablolu olabileceği gibi wifi veya bluetooth benzeri kablosuz iletişimi de destekleyebilen ürünler vardır. Hatta AC Şebeke üzerinden haberleşme de sağlanabilmektedir. Bunların yanı sıra “third party” olarak adlandırılan özel firmaların geliştirdikleri izleme sistemleri de mevcuttur.

Peki en iyisi hangisi ?

En iyisi sorusunun cevabı , kişiden kişiye, ortam şartlarına göre değişkenlik gösterebilen konulardır. Bir bütün olarak ele alındığında , stabil(kararlı,dengeli) olarak çalışabilen, sizin görmek istediğiniz değerleri gösterebilen , uygun fiyatlı , hata oranı düşük , satış sonrası hizmetler anlamında ulaşılabilir hizmet sağlayan ürün markası bence en iyisidir.

Burada önemli olan nokta; Öncelikle izleme sistemi mutlaka satın alınmalıdır düşüncesini benimsemektir. Sonrasında tercih ettiğiniz markaya göre haberleşme yöntemi değişkenlik gösterebilir. Bu haberleşme sistemlerinin tamamı güneş enerji sistemlerini izlemenize olanak tanır. Ben kendi evime alırken hangi başlığa dikkat ederim ; önceliğim her zaman satış sonrası hizmetlerdir. Dünyanın en lüks , hızlı, pahalı, havalı aracını da alsanız problem yaşadığınızda Türkiye’de servisi sınırlı ise, sizdeki memnuniyet te sınırlı olacaktır.

solar sistem panel bazında takip
Dikkat edilmesi gerekenler

Güneş Enerjisi izleme sistemleri GES ler için olmazsa olmazımız. Sadece uygun fiyatlı olduğu için bu özelliğin olmadığı inverter tercih etmek ,Güneş enerjisinin uzun soluklu bir yatırım olduğu düşüncesine aykırıdır. Özellikle sistem daha karmaşık hale geldiğinde örneğin akü taktığınızda izlememek, gerçekten akülerinizi kısa sürelerde değiştirmenize neden olacaktır. Özellikle JEL AGM gibi akü tiplerinin dizayn ömrünün 10 yıl civarında olması sizi yanıltmasın , akünüzün kullanım ömrü tamamiyle sizin kullanım karakterinizle doğru orantılıdır. Tabi ki sıcaklık gibi , bağlanan yükler gibi, nasıl şarj ettğiniz vb. koşullarda akünün gerçek kullanım ömrünü belirleyen etkenlerdir.

Bir başka önemli husus , satın alacağınız solar izleme sisteminin neleri kapsadığı konusu, izleme sistemine ne kadar ödeyeceğiniz ve karşılığında ne alacağınız oldukça önemli. Tavsiyem; izleme Güneş Enerjisi sisteminin yıllar boyunca arşiv tutabilmesini sağlayınız ,beş yıl öncesi ile bugünü veya 10 yıl öncesi üretim değerleri ile bugünü karşılaştırabilirsiniz. Belki de panel üreticilerinin size garanti ettiği şartları sağlayamadığından, panelleriniz için değişim talebinde bulabilirsiniz.(tabi o panel üreticisi halen hizmet veriyor ise )

güneş enerjisi izleme sistemi ekranı
Sonuç

İzleme Sistemi, Güneş enerji santralinizin hayatı boyunca olmazsa olmazı parçasıdır. Çatınıza kuracağınız GES için izleme konusunu kesinlikle istemeli ,hatta sensör (ışınım,sıcaklık,rüzgar) verilerileri ile desteklemelisiniz. Böylece Güneş enerji santralinizin genel sağlığı hakkında her zaman bilgi sahibi olabilirsiniz. Hata oluşumunu engellemek ,var olan düşük performans problemlerini erken saptayıp ,çözüm için destek isteyebilirsiniz. Bu yaklaşım ,sizin sisteminizi benzer GES lerden daha fazla üretir hale getirecektir.

Beğenerek takip edebilirsiniz

4 YORUMLAR

  • Muvaffak bey merhaba, solar izleme sistemleri genel olarak izleme sistemlerini içinde barındırır.inverter markalarının dışında güneş enerjisi konusunda izleme sistemleri sağlayan bağımsız firmalar ve ürünleri mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken izleme sisteminin ömür boyu ücretsiz mi? veya ücretli ise ne kadar olacağı konusudur ? Sistemi varolan internet hattınıza entegre edebiliyorsunuz.

 1. En merak ettiğim konu . Panelin güneşe göre açı durumu .

  Panel sabit . Güneş 10-12 saat boyunca hep açısını değiştiriyor .
  Güneş ışını panele tam 90 derecede geldiğinde maksimum verimi alıyoruz .
  Peki diğer açılarda verim durumu nedir .
  Günün saatına göre bir verim grafiği nasıldır ?
  Ayrıca mesela tam yatay panellerde verim nekadar düşüyor .
  Paneli güneşe göre yönlendirme sistemleri var . Bunun maliyeti alınan fazla enerji ile kaç yılda karşılanır . Teşekkürler .

  • merhaba Muvaffak bey , bu ve benzeri soruların tamımını güneş enerji sistemleri eğitimlerimizle hızlıca öğrenebilirsiniz.Panellerdeki verim konusu, solar enerji sektörünün en önem verdiği başlık haline geldi diyebiliriz.Hesaplamalar ile ilgili programlarda kullanılabiliyor veya formüllerle hesaplanabilmektedir.ama gün ortalaması olarak bakmak doğruya yakın pratik bir bilgi sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz