Değişken Şartlara uyumlu solar inverter (Hibrit inverter incelemesi)

2
2993

Yenilenebilir Enerji konusunda teknolojik gelişmelerin yanı sıra elektrik ve doğalgaz zammı gibi etkilerden dolayı sadece gündüz üretilen enerjinin öztüketim için kullanılması fikri ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılamayabilir. Yine de başlangıç için basit bir sistem kurulması , güneş enerjisinden elektrik üretme fikrini anlamak adına önemlidir. Sonrasında kurulan küçük solar inverter sistemi daha karmaşık hibrit bir sistem ile entegre edilebilir. Elektrik ve doğalgazda ilerde oluşacak zamlardan daha az etkilenmenin temiz yolu hibrit (hybrid) inverter olabilir.Artıları ve eksileri ile inceleyelim.

kırmızı renk tüm gün elektrik tüketimi , mavi güneşten karşılanan tüketimi , yeşil güneş enerji fazlasını , taralı alan ise fazla enerjinin batarya ya gönderilmesini göstermektedir

 

 

Haziran 2018 de yapılan yönetmelik değişikliğinden sonra Çatı Ges (güneş enerji santrali) ile ürettiğimiz enerjinin fazlasının satışı artık tatminkar olmaktan uzaklaştı. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artması ve ileriye dönük daha da artma ihtimalinin olması , GES enerjisinin fazlasını satmak yerine depolamak ve hatta ısınma amaçlı kullanımı fikrini ön plana çıkaracaktır. Böylece ısınma maliyetleri ve akşam kullanacağınız elektrik enerjisini de tamamen güneşten karşılamak mümkün hale gelecektir. Bu noktada hibrit güneş enerji sistemleri ile çözüm oluşturmanız mümkündür.

 

Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?
Lityum batarya çeşitleri görülmektedir

Hibrit güneş enerji sistemlerinde en önemli konuların başında batarya seçme özgürlüğü olmalıdır. Maalesef birçok marka sadece kendilerinin temin ettiği ve genellikle LiFePO4 olan lityum bataryalar ile hibrit güneş enerji sistemleri sunmaktadır. Bir eleştiri olarak , alternatif bataryalar ile konfigürasyonlar da bence yapılabilmeli. Bu konu seçme özgürlüğünüzü biraz kısıtlamakta. Şunu düşünmek gerekir ; firmaların sunduğu lityum seçenekli ürünler 10-15 yıl gibi uzun ömürlü  ve toplam fiyat performansa bakıldığında jel akülerden uygun olmakla beraber , gelişen teknolojinin yarın hangi tip aküleri karşımıza çıkaracağı gizli bilgi değildir. Yatırım yaparken LiFePO4 lityum bataryalar doğru tercih mi ? veya bugun için doğru tercih mi diye sorgulamak önemlidir.

 

Bir diğer önemli konu ise hibrit solar inverterin elektrik kesintilerini bize hiçbir şekilde yasıtmaması gereklidir. Bu konuda hep şu örneği veriyorum ; evde oyun konsolunda maç yaparken şebeke elektriği giderse etkilenir miyim ? yoksa hiçbir kesinti olmadan maç keyfi devam mı eder ? bu konuda fuar zamanı yazdığım ve üreticilere mutlaka sorun dediğim konuları  linkteki yazımdan okuyabilirsiniz : https://www.keremcilli.com/dogru-solar-inverter-secim-rehberi/

Hibrit inverter genişleyebilir olmalıdır, gerekirse var olan eski solar sistemimiz ile entegre çalışabilmeli harici diğer kaynaklardan (örneğin rüzgar) gelen enerjiyi de yönetebilmelidir. Doğalgaz faturalarımızı azaltmak adına su ısıtma konusunda da aktif rol alabilmelidir. Böylece öztüketim çatı ges modeline uygun çözüm üretilebilir. Sadece maliyet odaklı bakıldığında, toplam çatı ges maliyeti bugun için yüksek kalabilir.

Sonuç olarak ;

Hibrit solar inverter herşeyin tek bir noktada toplandığı sade ve kullanışlı bir çözümdür. Burada önemli olan nokta ihtiyacınıza en uygun ürünün tercih edilmesidir.Yani bu makale de bahsettiğiniz hybrit inverter sizin kendi senaryonuzda en uygun çözüm olmayabilir. Belki de şebeke bağlantılı bir inverter veya optimizerli çözüm yada akülü sistemler tek başına düşünülmelidir. Belki de size sunulan hybrit çözüm yerine kendi hibrit inverterinizi yapabilirsiniz üstelik hangi bataryayı kullanacağınıza siz karar verirsiniz.( yukarıdaki makalemde bu konudan kısaca bahsettim ) Odaklanılması gereken konu; tam olarak ihtiyacın belirlenmesi ve ihtiyaca yönelik ürünün alınmasıdır.

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Datçada evim için internette solar sistem araştırması yaparken bir makalenizi okudum o makaleniz bu makaleniz derken hepsini zevkle okudum.O kadar anlaşılır,detaylı, ve seçenekli acıklamışsınızki,sağolasınız. Bu konuda guvenebilecegimiz firmalar var mı henüz bulamadım. Teşekkürler

    • Merhaba Gürsel Bey, güzel yorumlarınız için teşekkür ederim . Ayrıca youtube sayfamızda da beğeneceğinizi düşündüğüm içeriklerimiz var ve yenilerini de ekliyorum youtube / technicall_tr. lütfen iletişim bilgilerinizi yazınız keremcilli@technicall.com.tr veya bizlere ulaşabilirsiniz 0850 888 8 222 veya 0544 838 8 222 numaralardan .memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz