dev bataryalı offgrid solar sistem

0
468

Tüm gücünü güneş enerjisinden karşılayan dev bataryalı offgrid solar sistem kendi kendine yetebilen bir projedir.İzmir’in Urla ilçesinde, 20 dönüm arazi üstündeki çiftlikte sürekli artan enerji maliyetleriyle birlikte güç kesintileri ve voltaj düşüşleri, işletme sahibini yerleşik tesislerinden daha fazla güvenilirlikle ve daha çevreci ve daha düşük maliyetle yararlanmanın alternatif yollarını bulma görevine yöneltti.Yüzme havuzları ve sulama sistemi için sirkülasyon pompaları ve filtrasyon tesisleri; 1000 m²’den fazla zemin alanına hizmet veren yerden ısıtma ile birlikte  oluşan yüksek faturalardan kurtulmak amacıyla üç fazlı bir sistem tasarladı.

Solar sistem bileşenleri

210 x 395Wp Schmid Pekintaş Half cut paneller (82950Wp)

Şebeke bağlantılı üç adet Fronius Inverter

Fronius Symo 10.0-3-M

Fronius Symo 20.0-3-M

Fronius Symo 27.0-3-M (toplam 57 kW)

9 adet Victron İnverter + 6 adet Victron şarj kontrol cihazı

Victron Quatro 48/15000 ( 9×15 Toplam 135 kVA )

Victron MPPT 150/85

izmir urla da kurulan dev bataryalı şebeke bağlantısız (off-grid) güneş enerji sistemi videosu

Dev bataryalı offgrid solar sistem

Enerji, toplam kapasitesi 180 kWh olan 12 adet BYD LVL 15,4 kWh Lityum Batarya Tüm sistem iletişimi ve kontrolü bir  Color Control GX tarafından gerçekleştirilir.  GX cihazının güneş hasadı kontrolü, pil şarjı, Solar invertör ve şarj kontrolü çıkışı dahil olmak üzere birçok işlevi vardır. Sistem, öz tüketimi ve pil depolamayı optimize etmek ve şebekeye enerji alım/satımını en aza indirmek için tasarlanmış bir Enerji Tasarruf Sistemi (ESS) olacak şekilde yapılandırılmıştır. Victron GX iletişim cihazları, çok çeşitli üçüncü şahıs depolama ve anahtarlama ekipmanlarını destekleyerek sonsuz sayıda ürün kombinasyonunun sorunsuz çalışmasına olanak tanır; ve Victron Uzaktan Yönetim (VRM) platformu kullanılarak uzaktan kontrol edilebilir ve yapılandırılabilir.

Güneş enerjisi uzaktan kontrol

Uzaktan erişim, müşterinin kurulumlarını izlemesine ve program değişikliklerini ofisten ayrılmadan gerçekleştirmesine olanak tanır. Sahibi, hem içeride hem de dışarıda yeni güneş enerjisi sisteminin performansından ve görünümünden çok memnun.

Urladaki Müşterimiz şöyle diyor: “Bu kurulumun en büyük zorluğu, hem dış profil hem de iç tasarım açısından mülkün görsel çekiciliğine sorunsuz bir şekilde uyması için panelleri, kabloları ve inverter kurulumunu estetik olarak entegre etmekti. “Yaygın geleneksel PV sistemlerine yapılan diğer tek seferlik uyarlamalarla birlikte, buradaki en büyük başarımızın elde ettiğimiz hoş kozmetik görünüm olduğunu hissediyoruz. Tasarım aşamasında, PV ve ESS çözümlerini projelerine entegre etmeleri için yerel mimarlara ilham vereceğini umuyoruz.”

Elektrikli araç şarjı mümkün

Kurulan sistem o kadar büyük ki elektrikli aracınızı tam şarj edecek kadar (hemde birkaç kez) enerjiyi bataryalarında depolayabiliyor. Evin tüm enerjisini sağlamasının yanında bu Dev bataryalı offgrid solar sistem evin ısıtma ve serinletme konularına da hizmet ediyor

Kurulan Nibe marka ısı pompası enerjisini bu devasa güneş enerji sisteminden alıyor. Var olan yangın söndürme tertibatı ve onun ihtiyaç duyacağı enerji de yine bu kurulan sistemle sağlanıyor.

Bu güneş enerji sisteminde herşey düşünülmüş

Burada kurulan Dev bataryalı offgrid solar sistem her ihtimale karşı jeneratör ile desteklenmiş.Bataryalar belirli bir seviyenin altına inerse jeneratör devreye giriyor ve bataryaları belirli bir seviyeye kadar ( tam dolum değil) dolduruyor. Bu seviyeler tamamen ayarlanabilir.

Dev bataryalı offgrid solar sistem maliyeti

Bu tarz projelerde ilk akla gelen soru belki de bu sistemin maliyeti? Hızlıca cevap vereyim sistemi uygulayan Özbek Mühendislik firmasının sahibi Veli Bey’in söylediğine göre 200.000€ seviyelerinde bir yatırım gerekti. Bu yatırım ile şebekeden tamamen bağımsız neredeyse küçük bir işletmenin enerjisini karşılayabilecek güneş enerji sistemi tesisi kurulmuş oldu.

Özetlemek gerekirse

Yapılan iş,işçilik, malzeme seçimi tamamen profesyonel ürünlerle gerçekleştirilmiş ve benzerini çok fazla göremeyeceğimiz bir sistem kurulmuştur. Videomuzda bu Dev bataryalı offgrid solar sistem hakkında çok daha fazla detay bulabilirsiniz.

faydalı linkler

uygulama yapan firmanın web sitesi
Düzce’de yapılan güneş enerji+ ısı pompası +depolama içeren ev
Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz