Deye mikro inverter özellikleri ve fiyatları

11
2181

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunu tecrübe etmenin en uygun yolu mikro inverter (micro inverter) kullanarak basit bir sistem kurmaktır. Güneş enerjisi konusunda halen eski klişe bilgilerden henüz kurtulmuş sayılmayız. Bu sebeple standart bir ges ( güneş enerji sistemi) yerine temel düzeyde ve çalışma mantığını anlamamızı sağlayacak sistem küçük sistemdir. Deye mikro inverter özellikleri ve fiyatları konusu youtube videomuzda detaylı olarak inceledik.

farklı güçlerde çıkış verebilen deye mikro inverter ürünleri görseli

Deye mikro inverter modelleri

En küçük ürün 800 Watt çıkış gücü veriyor. 1000 Watt 1300 Watt 1600 Watt ve 2000 Watt çıkış gücü veren modeller Türkiye’de satıştadır.

Mikro invertere kaç watt panel bağlanabilir?

                    Mikro İnverterBağlanacak Güneş Paneli aralığıPanel Sayısı
Deye 800 W Micro İnverter210-600Wp2
Deye 1000 W Micro İnverter210-600 Wp2
Deye 1300 W Micro İnverter210-400 Wp4
Deye 1600 W Micro İnverter210-600 Wp4
Deye 2000 W Micro İnverter210-600 Wp4
DEYE marka Mikro inverter güneş paneli bağlantı noktası adetleri

Mikro inverter fiyatları

İnverter ÖzellikleriSatış Fiyatı (KDV Hariç)
Deye 800 W Micro İnverter$230,00
Deye 1000 W Micro İnverter$240,00
Deye 1300 W Micro İnverter$275,00
Deye 1600 W Micro İnverter$300,00
Deye 2000 W Micro İnverter$340,00
MECD (İzleme Sistemi)$190,00
DEYE Mikro inverter Türkiye satış fiyatları

Son kullanıcı için ( sade vatandaş 1000Watt ürün alacaksa) 240$ + 43,2$(%18 kdv) ile toplamda 283,2$ a 1000Watt mikro inverter alınabilir.

Mikro inverter izleme sistemi

Yukarıdaki fiyat listesinde MECD olarak belirtilen kalemdir. Video içerisinde ürünü detaylıca görebilirsiniz. Bu cihazı aldığınızda mikro inverter ne kadar elektrik üretti gün gün saat saat kayıt altına alınıyor ve web sitelerine bağlanarak ( kullanıcı adınız ve şifreniz ile) sisteminizi takip edebiliyorsunuz.

MECD olarak adlandırılan izleme modülü ( inverterdeki verileri internete çıkartmanızı sağlıyor)

Hızlı kapatma özelliği

MECD üzerinde bulunan 2 li bağlantı noktasını kısa devre ettiğinizde ( yani evlerdeki lamba açma kapama düğmesi gibi) sistem hemen üretimi durdurmaktadır. Herhangi ters bir durumda güvenlik için güzel bir özellik. Bu bağlantı noktasına, bir acil durdurma butonu bağlanabilir.

MECD hızlı kapatma yapmak için bu iki pini kullanıyor.
Güneş enerjisinin sadece çatılarda olmayacağını anlattığımız videomuz

Mikro invertere bağlantı nasıl yapılır?

Üründe modeline göre 2 panel veya 4 panel bağlanabilir. Güneş panellerinden gelen kabloları yanlış bağlamanız mümkün değildir. (soketler özeldir ve hata yapmanızı engeller) Burada dikkat edilmesi gereken nokta : doğru voltajda paneller alıp bağlamaktır. Ezbere bilgi yoktur. Ürünün etiketine bakılmalı ve ona göre doğru panel voltajı ve gücü seçilmelidir.

deye SUN1300G3-EU-230 ürün teknik etiketi

Şebeke tarafında ise toprak ucuna dikkat edilmeli . Gövdesi ile ölçerek bulabilirsiniz.(elektrikçiler için) bilindiği gibi prizlerimizde + veya – uç bulunmuyor. Videomuzda uygulamanın nasıl olduğunu da gösterdik. Basit olduğunu izleyince göreceksiniz.

Türkiye’de satılan Deye marka mikro inverterleri tanıyalım youtube videomuz

Lakin benim tavsiyem işinin uzmanı yetkin bir tesisat uzmanından destek almanızdır.

Dikkat Edilmesi gereken noktalar

Bu sistemi kurduğunuzda enerji fazlasının ( evde tüketim yok ama siz mikro inverter ile üretmeye devam ettiğinizi düşünün) şebekeye gitmemesi gerekir. Çok fazla tüketimi olan evler veya işyerleri için oldukça uygun fiyatlı bir başlangıç olur.

Sistemi kullandınız çalışma mantığını anladınız ve büyütmek isterseniz de oldukça kolaydır. 2. Veya 3. Mikro inverteri alıp kolayca aynı hatta bağlanabilir. ( bu söylediklerimi bir uzmana yaptırmanız kesinlikle tavsiyemdir.) Örneğin kablo kalınlıkları hesaplamalar yapılmadan aynı faza rastgele adette bağlantı yapılmaz. Hepsi hesap kitap işidir. Bilginize

Bu video çok izlendi .. Lakin söylenildiği gibi 10.000 kat elektrik üretmek ??

Mikro inverter Sertifikaları

Nerden temin edebilirim?

Türkiye’ye Deye mikro inverterleri ayrıntı teknolojileri firması getirmektedir. Web siteleri ve online satış mağaza linkleri aşağıdadır

https://www.ayrintiteknolojileri.com.tr/

https://www.ayarteknik.com/mikroinverter

Beğenerek takip edebilirsiniz

11 YORUMLAR

 1. merhaba
  deye microinverter tanıtım videosu için teşekkürler.
  ddsu666’yı mecd’ye rs485 üzerinden bağladıktan sonra, zero export fonksiyonu nerede yapılandırılıyor? mecd kitabında bir bilgi yok, rs485 hala ”reserved” olarak geçiyor.
  bu konuda bilginiz varmı?
  teşekkürler

  • Tarık bey merhaba;
   Söz konusu ürünlerde zero feeding özelliği bulunmakta MECD ve Eberji analizörü kullanarak bunlar sağlanmaktadır. Bizim Tarik isminde bir gerçek kişiye satışımız olmadı.
   Bu bilgiyi nasıl edindiğinizi de nasıl eriştiğiniz bize açıklarsanız biz de sizlere yardımcı olabiliriz.

  • DEYE Mikro inverter konusunda Tarık isminde biri ile teknik konuda da bir soru soran görüş soran da olmadı. Almadığınız ve denemediğiniz ürün hakkında nasıl yorum yazdığınızı da açıklamanız gerekir. Bu yazdıklarınız doğru değil. Saygıdeğer ve sektörde güvenirliği ön bilinen sayın Kerem Çillini’nin bu sayfasında gerçekle bağdaşmayan bilgiler yazmanız bu medya ortamına da zarar verir. Firmanın iletişim kanalları açıktır. Ürünler hakkında herkese doğru bilgi verilmektedir.

  • merhaba,
   problem: bende zero export yazıldığı/önerildiği/olaması gibi anlık veya hiç devre’ye girmedi, veya girdi bir daha açmadı etc.. kendim rs485/modbus üzerinden dtu-pro’yu problemsiz yönetebildim, aynı şekilde dtu’nunda yapmasını bekliyorum. şu an üretici&distribütör firmalar üzerine bir şey söylemek istemiyorum, üzerinde çalışılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz