Goodwe GW5048D-ES hibrit inverter

0
2847

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda farklı inverter tipleri ve farklı ihtiyaçlara yönelik çözümler olduğunu her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz. Bu video makalemizde Goodwe markasının GW5048D-ES olarak isimlendirdiği hibrit inverter üyesini tanıtacağım. Goodwe GW5048D-ES hibrit inverter incelemesi ayrıca video olarakta youtube kanalımızda olacak. Basitçe hibrit inverter nedir den başlayarak bu ürünün avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

Hibrit (hibrid ) inverter nedir ?

Temel olarak kısaca bahsetmek gerekirse; iki çeşit inverter vardır: Bunlardan bir tanesi on-grid olarak adlandırılan çalışmak için mutlaka şebekeye ihtiyaç duyan tip cihazlardır. ( şebeke bağlantılı sistem ) Bir diğer çeşit ise şehir şebekesinin olmadığı yerlerde örneğin dağ evinizde elektrik enerjisi üretmek istediğinizde kullanacağınız şebeke bağlantısız ( off-grid) cihazlardır.

Hibrit olarak adlandırılan inverter ise yukarıdaki iki cihazın ayrı ayrı yapabildiği işleri tek başına yapabilen cihazlardır. Bu sebeple tercih nedeni olabilirler.Burada önemli olan sizin güneş enerjisinden nasıl faydalanmak istediğinizdir. Her tercihin artıları ve eksileri vardır…

Goodwe gw5048d-es hibrit inverter nelere sahip

Bu cihaz ile ilgili olarak geniş çalışma aralığına sahip olduğunu söyleyebilirim. Ne demek bu ? solar panel adetlerinde, bağlantılarda daha esnek ve fazla seçenek sunar. Bu tasarım açısından sizi rahatlatır.

cep telefonu ile hibrit inverter kontrolü

Batarya çeşitleri

Bir çok hibrid cihazda maalesef sadece lityum ion bataryalara izin verilmekte. Uzun ömürlü olmalarıyla öne çıkmalarıyla birlikte fiyat olarak halen istenilen seviyelerde değildir.  Goodwe gw5048d-es cihazın etiketine baktığımızda hem li-ion hemde kurşun asit bataryalar ile çalışabilmesi bence güzel bir özellik olmuş.

Goodwe GW5048D-ES Ups Fonksiyon özelliği

Bence bu cihazla ilgili en önemli tek bir özellik nedir diye sorsanız objektif olarak ups gibi çalışan çıkışının olması derim. Ne demek bu ups çıkışı ? UPS Türkçesiyle kesintisiz güç kaynağı demek.Bu örneği hep veriyorum; evde oyun konsolunda oynarken elektrik giderse , kesintisiz güç kaynağınız varsa etkilenmezsiniz ve oynamaya devam edebilirsiniz. İşte bu hibrit inverter de bu özellik bulunmakta. Bence en güzel özellik bu…

Goodwe GW5048D-ES hibrit inverter kesintisiz güç çıkışı (ups çıkışı)

Cep Telefonu ile kontrol

Goodwe gw5048d-es hibrit inverter de ups çıkışını cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama ile açıp kapatma şansınız olacak. Böylece çok kolay bir şekilde evinizin içerisinde bulunan yüklerinizi kontrol edebileceksiniz.

Hibrid inverteri olmayanlar için

Hibrid cihazlarla ilgili bu kadar övgü dolu satırlar yazdım. Bende yok mesela on-grid ( şebeke bağlantılı) sistem kullanıyorum. Endişe edilmesin lütfen akü maliyetleri ucuzladığında biraz masraf yaparak cihazınızı hibrit gibi çalıştırmak mümkün olur. Ama ürün alıyorken hibrit olarak almakta bir tercihtir. Güneş enerjisinde kötü ürün yoktur. Önemli olan bir yerden başlamanızdır.

Goodwe gw5048d-es gösterge ledleri

Batarya konusu soru işareti

Bugünkü batarya teknolojisi ve fiyatları ile acaba yatırım için doğru zaman mı ? aklımdaki tek soru bu .. bence biraz daha beklenmeli .. şuan yönetmeliklerde “aylık mahsuplaşma” olarak adlandırılan hesap yöntemi ile ; bir aylık süre içinde şebekeye ne verdin ne aldın diye bakılıyor. Yani şebekeyi gece akü gibi kullanabiliyoruz. Bu sebeple , hibrid inverter alıp aküsünü sonra almak bir seçenek olabilir belki.. Ama yukarıda da söylediğim gibi şebeke bağlantılı bir inverter aldınız yarın bu cihazın yanına biraz daha masraf yaparak hibrit bir cihaz oluşturabilirsiniz.

Goodwe 5048D-ES hibrit inverter teknik özellikleri

Sonuç olarak

gw5048d-es hibrit inverter farklı bataryalarla çalışabilme ve uzaktan yük kontrolü ve kesintisiz güç çıkışı ile hoşunuza gidecektir. Fiyat konusunda firmanın Türkiye ofisi ile irtibata geçebilirsiniz. https://tr.goodwe.com/

goodwe 5048d-es ürün incelemesi
Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz