Güneş Enerji dünya başkentleri potansiyeli

2
4417

Dünya Başkentlerinden Moskova ,Londra , Pekin , Riyad , Ankara’da 1kWp gibi ( yaklaşık 3-4 adet solar panel ile 5-6 metrekare alanda ) bir sistem kurarsak ne kadar elektrik üretim potansiyeline sahiptir sorusunun yanıtını birlikte bulmaya çalışalım. Güneş Enerjisi dünya başkentleri karşılaştırması ile aynı teknik özelliklere sahip güneş enerji santrallerinin üretim potansiyellerini göreceğiz. Bu araştırmamızda web tabanlı “solargis prospect” https://globalsolaratlas.info/map uygulamasını kullandım. Bütün Başkentlerin ay bazında ve toplam kWh cinsinden elektrik üretim tahminlerini yaptım. Özellikle videomuzda Ankara’da ges sistemi kurulumu adımlarını adım adım gerçekleştirdim. Sizde kendi şehrinizde ve hatta mahallenizde güneş enerji santrali kursam ne kadar üretebilirim sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

güneş enerjisi (fotovoltaik) elektrik üretim potansiyeli haritası

Moskova 1 kWp güneş enerjisi ne kadar üretir?

Güneş enerji üretim potansiyelinin az olması , hiç üretim yapılmayacak anlamına gelmemektedir. Moskova’da kurulacak güneş enerji santrali Ocak ayında 27 kWh Haziran ayında 132 kWh ve Aralık ayında 13 kWh olmak üzere yılda toplam 1012 kWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahiptir.

Riyad 1 kWp güneş enerjisi ne kadar üretir ?

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda oldukça verimli yerlerden alan Riyad , kurulacak olan 1 kWp kapasite ile Ocak ayında 141 kWh Haziran ayında 146 kWh ve Aralık ayında 141 kWh olmak üzere yıllık toplam 1770 kWh üretim kapasitesine sahiptir.

New York 1 kWp güneş enerjisi ne kadar üretir ?

Üretim değerlerine bir de Amerika kıtasında bakalım. Kurduğumuz 1 kWp güneş enerji santrali New York’ta Ocak Ayında 89 kWh Haziran ayında 124 kWh ve aralık ayında 79 kWh olmak üzere yıllık toplam 1316 kWh elektrik enerjisi üretebilme kapasitesine sahiptir.

New York 1 kWp güneş enerjisi ne kadar üretir ?

Dünya’nın diğer ucuna gidelim şimdi de … Pekin’de kurulacak olan 1 kWp Ges santrali Ocak ayında 115 kWh Haziran ayında 102 kWh ve Aralık ayında 103 kWh olmak üzere yıllık yoplam 1325 kWh elektrik enerjisi üretebilme potansiyeline sahiptir.

Gelelim Ankara’nın üretim potansiyeline

Başkent Ankara’da kuracağımız 1 kWp güneş santrali, ocak ayında 72 kWh , Haziran ayında 149 kWh ve Aralık ayında 68 kWh olmak üzere yılda toplam 1452 kWh elektrik enerjisi üretebilir.

Dünya başkentleri güneş enerjisi elektrik üretim karşılaştırması

Özetleyelim;

Güneş enerjisinden elektrik üretimi farklı coğrafi konumlarda farklı enerji üretim potansiyellerine sahiptir. Rakamlar dünya başkentleri için bu şekilde .. Ülkemizde de farklı bölgelerde farklı değerler olduğunu sizlere ilerleyen dönemde göstereceğim. Detaylı olarak incelemek özellikle Ankara için elde ettiğim sonuçlara nasıl ulaştım görmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Dünya başkentlerinde 1kwp güneş enerji santrali ne kadar üretir karşılaştırması
çatı alanınıza kaç panel yerleştirebilirsiniz. Faturanızın tamamen sıfırlanması için ne kadar maliyet çıkar?
Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

 1. Merhaba Kerem Bey
  Sizi youtube üzerinden ve şimdi farkına vardığım bu siteden takip ediyorum.Bir hevesle sistem topladım.2 tane 60amper sulu akü(ucuza kaçtım ilk sistemim ve mantığı anlama vs vs gibi durumlardan dolayı) 2 tane 165w solar panel 1kw akıllı inverter kablolama konnektör ve diğer ekipmanlar dahil.

  Sorun şudur sisteme 100wlık bilgisayar bağladığımda 2dakika içinde düşük akü voltajı uyarısı alıyorum. İstanbulda şuan havalar malum çok iyi değil ışıklanma süresi güneşin dikliği gibi sıkıntılar var.Akü sarj akımım 14.2v dalgalı ayarım 13.5v şeklinde ama 2 dkka içinde bu duruma gelmesi de pek normal olmadığını düşünüyorum.Panelden gelen voltaj yük yokken 18-20v civarında iken sistem aktifken 14v sonrasında 12v civarına düşüyor bu bana solar konumlandırmamda bir sorun olduğunu düşündürdü ancak yük binince bu seviyeye inmesi doğal olabilir.
  Sizden ricam bu sisteme eklememi yapmam gerektiği yahut atladığım olasi bir durum mu olduğunu belirtmeniz iş yükünüzden vakit bulabilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhaba Emin Bey ,
   bahsettiğiniz konuları sade vatandaş eğitimimizde anlatıyoruz. Akülü sistemler hesap kitap yapılması gereken sistemler , rastgele seçimlerde benzer problemler yaşayan onlarca telefon ve mail alıyoruz . o yüzden videolarda diyoruz ki aman dikkat edin , ezbere kaçmayın vs… saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz