güneş enerji santralimiz ilk büyük problem

2
3045
solaredge optimizer değişimi

Güneş enerji santralimiz iki bölümden oluşmakta, bir bölümü dizi inverter diğer kısmı ise optimizerli eviricidir. Terimlerle ilgili kısa kısa anlatımlarım için bu linki inceleyebilirsiniz. https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisi-yabanci-terimlerin-turkce-anlami/ optimizerli inverter her panelin altında bir apart anlamına geliyor.(bazı sistemlerde her iki panel için bir adet optimizer de kullanılabiliyor) Güneş enerji santrallerinde izlemenin önemini her defasında vurguluyorum ve kendi sistemimi izlerken bir adet panelin üretim yapmadığını fark ettim. 11 adet optimizer ve 10 tanesi çalışır durumda. Güneş enerji santralimiz ilk büyük problem optimizerin bozulması olarak kayıtlarımıza geçiyor.

Garantisi var mı ?

Güneş enerji santrallerinde kullanılan ekipmanların garanti süreleri oldukça uzundur. Sistemimizin bu bölümünün garanti süreleri ile ilgili aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Güneş enerjisi konusunda ürün seçerken her zaman satış sonrası hizmetleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Sonuçta elektronik ürünler ve bozulma ihtimalleri az da olsa her zaman var.

Her ürünün artısı eksisi var

Güneş enerjisinde kullanılan ürünler farklı yollar ile aynı işi yaparlar. Dizi inverter bambaşka bir yoldur, optimizer başkadır, mikro inverter başka..  https://youtu.be/NO_QabWuiI4 videomuzu izleyebilirsiniz. (video yapmaya yeni başlamışız , genç zamanlar henüz ))

Optimizer ile her güneş panelini tek tek izlemeniz ve ondan maksimum gücü çekmeniz mümkündür öte yandan standart dizi invertere nazaran ilk yatırım maliyeti yüksektir. ( gerçi uzun dönemde böyle midir tartışılır ama o başka bir konu girmeyelim)

Teknik Açıdan değerlendirme

Bir adet optimizer bozuldu lakin diğer 10 panel ve optimizer aynı hat üzerinden güç iletimine devam etti. Seri bir hat sonuçta ama oluşan sorun sistemin tamamını etkilemedi. İzleme sistemini aktif etmek izlemek çok önemli.

Sonuç olarak

Çok zor olmayan bir işlem ile sistemi eski sağlıklı haline döndürdük. 2019 ağustos ayından bu yana ilk defa oluşan bir hata diyebilirim. Tabi güneş panellerinin bazı testleri var umarım orada sorun çıkmaz yakında onunla ilgili bir video da hazırlamayı planlıyorum.

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Iyi hunker Ben yurt isletmeciligi yapiyorum ortolans 3000 – 3500 Aras I elektrik Faturasi oduyorum Fatima Jac kw Güneş paneli ve jel aku Akman gerekiyor investor kac kw olmali. Syrian catiya 3 kw ruzgar Gül use kurulabilir mi

    • merhaba ismail bey, akülü sistem çok çok pahalı olur, gerek te yok bence. 25-30 kW sistem gerekir muhtemelen , detaylı incelemek gerekir.
      biz ücreti mukabilinde sizleri profesyonel güneş enerji firmaları ile buluşturabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz