Xantrex freedom xc 2000 inverter charger

0
2138
xantrex freedom xc 2000 bağlantı noktaları

Aldığımız telefonlarda “tekne veya karavan özelinde hangi ürünü kullanmalıyız?” diye çokça soruluyor. Piyasada uygun fiyatlı satılan “akıllı inverter” olarak adlandırılan ürün ile performans ve özellikle gürültülü çalışmasından dolayı memnuniyetsizlikler iletiliyor. Performans, inverter ile olduğu kadar kullanılan akülerle de ilgilidir. Bu video makalemizde anlatacağımız xantrex freedom xc 2000 inverter charger ile karavan , tekne , otobüs, tır gibi araçlarda kullanabileceğiniz, endüstriyel standartları yüksek bir ürünü tanıtıyor olacağım.

xantrex freedom xc 2000 bağlantı noktaları

Xantrex freedom xc 2000 temel özellikler

Öncelikle bu ürünün ne olduğunu ve kimler için uygun olduğunu özetleyeyim. XC 2000 modeli (videoda incelediğimiz) şebeke enerjisi ile akü şarj eden ve aküdeki enerjiyi şebeke enerjisine dönüştürebilen bir cihazdır. Karavan için konuşacak olursak; dışarıdan 220V enerji bağladınız ve bu cihaz akülerinizi uygun şekilde şarj edebiliyor. İçerisinde 80A şarj etmeye uygun devre bulunuyor. Öte yandan, karavanla seyir halindeyken akü voltajınızı ( 12 V) 220V şebeke voltajına dönüştürebiliyor. Aslında iki ürün tek kasanın içinde toplanmış gibi düşünebiliriz.

Karavan ve tekneler için inverter

Ürünle ilgili ilk yorumum; elektronik kartlarının üst seviye endüstriyel standartlara göre üretildiği, fanlarının sessiz çalışması ve devreye kolay kolay girmemesi, harici kontrol mekanizmasının olması hoşuma gitti. Ürünün teknik föyünde söylenenleri özetleyeyim.

Tam sinüs çıkış veriyor

Özellikle içinde çokça elektronik kart bulunan cihazlarda, enerjinin kalitesi önemli bir faktördür. Cihazların uzun yıllar sorunsuz çalışması için temiz(olması gerektiği gibi) bir çıkış veren inverter mümkünse kullanılmalıdır. Bu konuda daha önce yapmış olduğum, modifiye sinüs ve tam sinüs inverter arasındaki fark deneyimi izlemenizi öneririm; https://www.keremcilli.com/standart-inverteri-solar-invertere-donusturmek/

Demeraj akımları kontrol altında

Bazı yüklerimiz mesela buzdolabı gibi, motor yükleri gibi, ilk çalışma anında yüksek akım çekmektedir. Xantrex freedom xc 2000 ürünü gücünün iki katına kadar 2 saniye boyunca enerji sağlayabilmektedir. Yani xc 2000 dediğimiz 2000W çıkış veren ürün 2 saniye boyunca 4000W çıkış gücü sağlayabiliyor. Böylece motor yüklerinin ilk çalışma anı güvenli bir şekilde sürdürülebiliyor. İnverter kendini kapatmak zorunda kalmaz.

Geniş çalışma aralığı

Özellikle yeni nesil araçlarda yüksek voltajlı alternatörler kullanılabilmektedir. Xantrex xc2000 ürünü 10-17V giriş voltaj aralığı ile birçok araca uyumludur.

Geniş çalışma aralığı şebeke voltajı tarafında da bulunmaktadır. Bu inverter charger kombo cihaz 170-220V seviyelerinde de ayarlanabilir ve çalıştırılabilir. Bu durum size ne zaman lazım olacak? Özellikle karavan veya teknenizi karadan beslediğiniz elektrik voltaj değeri düşük olduğunda. Veya jeneratör ile aküleri şarj etmek istediğinizde, elinizi kuvvetlendirici bir özelliktir.

xantrex freedom xc 2000 ürün teknik inceleme videosu

Entegre 30A AC transfer anahtarı

Dışarıdan 220V bağlantısının yapıldığını anlar ve milisaniyeler mertebesinde inverter çıkışındaki yükleri bağlanan şebeke hattı üzerinden çalıştırmaya başlar.

Batarya Şarj Kısmı da iddialı

Programlanabilir olması farklı batarya tiplerini bu cihaz ile kolaylıkla doldurabilmenizi sağlıyor. Özel tip bataryalar dahil 17V a kadar olan akü gruplarını şarj edebilirsiniz. Battery equalization özelliği ile su ilaveli bataryaların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

En dikkat çekici özelliklerden biri

Ölü batarya olarak tanımlanan 0 Volt DC ye kadar inmiş aküleri tekrar şarj edebilmek olanağını bize sunuyor.

Ayrıca yeni sistemlerde artık çokça gördüğümüz lityum bataryaları şarj edebilme yeteneğine de sahiptir. Tabi ki Lityum bataryanın BMS adı verilen (batarya yönetim sistemi) devresinin olması gerekir.

xantrex freedom xc2000 bluetooth ızaktan kontrol paneli ve cep telefonu uygulaması

Kabin için kontrol paneli

İnverterinizin ekranına ve üzerindeki tuşlara her zaman ihtiyacınız olacaktır. Cihaz ayarları için, açıp kapatmak için vs. Bluetooth özellikli harici ekran ile karavan veya teknenizdeki gösterge panosuna yerleştirip kontrol kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Yine Bluetooth özelliği ile cep telefonunuza indireceğiniz FXC Control yazılımı ile sisteminizi telefon üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Xantrex xc 2000 özetlemek gerekirse

Yapısal olarak güçlü, stabil, fanların kolay kolay devreye girmediği bir üründür. Uzaktan kontrol modülünün olduğu böylece karavan da koltuk altına saklanabilir güven veren bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Karavan, tekne, tır, otobüs gibi araçlar için kullanılabilecek bir üründür. Şunu da belirtmekte fayda var ; Bu ürüne direkt olarak güneş paneli bağlanmıyor. Güneş paneli bağlantısı için yine Xantrex markasında bulunan MPPT şarj kontrol cihazı( veya x marka) ile ürünü güneş enerjisi destekli hale getirebilirsiniz.

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz