Güneş enerji üretim değerleri haziran 2020

5
2268

Çatımızdaki güneş enerji santrali hakkında uzun zamandır bilgi paylaşmıyorduk. Güneş enerji üretim değerleri haziran 2020 yi paylaşmak istiyorum bu video makalemizde. Ay içerisinde elde edilen en yüksek günlük üretim değeri, o günün maddi olarak getirisi , aylık toplam üretim. (gün gün ne kadar elektrik üretimi gerçekleştirmişiz) Beklenti grafiğimiz ve gerçekte üretilen değer birbirine yakın mı uzak mı? Bugün 6 kWe kapasiteli bir güneş enerji sistemi kurmak isterseniz ortalama ne kadar maliyetlere çıkar? Sorularını yanıtlamaya çalıştım.

En fazla elektrik ürettiğim gün

Haziran ayında en fazla elektrik ürettiğim gün 4 Haziran 2020 tarihinde kaydedildi. 6 kWe güneş enerji santralimiz o gün 42,7 kWh elektrik üretimi gerçekleştirdi.

güneş enerji santrali Haziran 2020 en fazla ürettiğimiz gün

Üretilen elektriğin günlük maddi karşılığı

Üretilen elektriğin günlük maddi karşılığı yaklaşık 30 TL civarındadır. Eğer enerjinin tamamını öztüketim olarak (yani evin içerisinde) kullansaydık. Bir işyerinde ise yaklaşık 40 TL civarında bir getirisi olacaktı.

Haziran 2020 toplam elektrik üretimi

Güneş enerji santralimizden haziran 2020 ayı boyunca toplamda ürettiğimiz değer 1024 kWh tir.

gün gün elektrik üretimi detayları haziran 2020

Üretilen elektriğin değeri

Üretmiş olduğumuz bu enerjinin tamamını evimizde kullandığımızda yaklaşık 730 TL kadar faturamızda indirime neden olacaktı. Aynı üretimi bir işyeri (ticarethane aboneliği) için düşündüğümüzde 900-950TL kadar bir değer anlamına gelecekti.

Elektriği satmak marifet değil her fırsatta belirtiyoruz . Çünkü satış fiyatları düşük , alış fiyatları yüksek ( dağıtım bedeli, vergiler, fonlar eklendiği için)

Beklenti Grafiği ve gerçekleşen üretim karşılaştırması

Güneş enerjisinden elektrik üretimini önceden tahmin edebilmemiz mümkün bu konuda daha önce 2019 yıl sonu değerlendirmesi yapıp bunu kanıtlamıştık https://www.keremcilli.com/6-kwe-cati-ges-2019-enerji-uretim-ozeti/

güneş enerji santrali üretim beklenti grafiğimiz

Haziran 2020 beklentisi yaklaşık 1100 kWh civarında olacaktı. Bizim ürettiğimiz değer ise 1024 kWh olarak gerçekleşmiştir.

Güneş enerjisi sistemi yaklaşık maliyeti

Güneş enerjisinde maliyet konusu her zaman kafa karıştırmıştır ve böyle de devam edecek. Bu gayet normal iyi kötü satıcılar var ayrı konu ama bir çok farklı ürün de var .. iyilerin size sunduğu fiyatlarda farklı olacaktır.

Bu sebeple iyi değerlendirmek gerekir. Biz bu konuda profesyonel destek verebiliyoruz. Hem küçük hem de büyük ölçekli güneş enerjisi yatırımları için destek alabilirsiniz https://www.technicall.com.tr/gunes-enejisi-yatirim-teknik-danismanligi/

Yaklaşık olarak bir fiyat söylemek gerekirse 6 kWe bir güneş enerjisi yatırımı için anahtar teslim yaklaşık 8-9 bin dolar civarında rakamlar görebilirsiniz.

Güneş enerji santrali haziran 2020 değerlendirmesi
Beğenerek takip edebilirsiniz

5 YORUMLAR

  1. Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Bu santralda Aralık ayı içerisinde, tam güneşli bir günde, elde edilen en yüksek günlük üretim değerini de Kwh olarak paylaşabilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz