Elektrik faturası kalemleri incelemesi

2
6205

Elektrik faturalarımızda bakıldığında karışık gibi görünen bir çok kalem olduğunu görürüz. Aslında her birinin bir anlamı ve hesaplama şekli vardır. Üstelik bu video makalede sizlerle güneş enerjisi eğitimleri veren firmamız, technicall yenilenebilir enerjinin faturası üzerinden anlatmaya çalışacağım. Elektrik faturası kalemleri incelemesi ile sizde kendi faturanızdaki satırların ne anlama geldiğini anlayabileceksiniz. Hatta güneş enerjisi ile bu faturayı sizin dağıtım şirketine kesebileceğiniz çözümlerden de bahsedeceğim.

Elektrik faturasında abone grubu

Elektrik faturası kalemleri incelemesinde Size gelen faturanızda hangi abone grubunda olduğunuz önemlidir.çünkü elektrik birim fiyatı (kWh) abone grubunuza göre değişmektedir. Aslında aynı elektrik ama kullandığınız yere göre farklı fiyatlardan satılıyor bizlere

Örneğin tek terimli AG (alçak gerilim) ticarethane tarifesinde 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 53 kuruş ( dağıtım bedeli eklenmemiş hali)

Örneğin tek terimli AG (alçak gerilim) mesken tarifesinde ise 1 kWh enerji bedeli yaklaşık 35 kuruş (dağıtım bedeli eklenmemiş hali)  şeklindedir.

technicall yenilenebilir enerji elektrik faturası örneği

Elektrik faturası ticarethane ve mesken

Dağıtım bedeli eklenmiş hali ile faturamızda birim fiyat olarak görünür. Örneğin ticarethaneler için 53 kuruş + 23 kuruş dağıtım bedeli ekliyoruz. Bizim faturamızda da görüldüğü gibi ticarethane elektrik birim fiyatı yaklaşık 76 kuruş / kWh tir.

Meskenlerde ise dağıtım bedeli eklenmiş birim kWh fiyat yaklaşık 58 kuruş olarak karşımıza gelir.

Elektrik faturası vergiler ve fonlar

Ticarethaneler için ham fiyat ( dağıtım bedeli eklenmemiş) 53 kuruş demiştik. Bu fiyat ile ay boyunca harcadığınız (bizim örnekte 124 kWh aylık tüketim) değer ile çarpılıyor.

 Yaklaşık 60,5 TL üzerinden %1 enerji fonu ekleniyor (0,66 TL). TRT fonu %2 olarak(1,31 TL), BTV belediye tüketim vergisi %5 olarak (3,28 TL), olarak maliyetler ekleniyor

Fatura toplam tutarı hesaplanırken

Hangi abone grubunda iseniz bizim örnekten gidelim ticarethane alçak gerilim tek terimli; ham fiyat+ dağıtım bedeli ( 53 kuruş +23 kuruş) yaklaşık 76 kuruş.

76 kuruş x o ayki tüketim ( 124 kWh) toplam 94,24 TL bu değere vergiler ve fonlar eklenecektir. o halde

94,24 TL + 0,66 + 1,31 + 3,28 = 99,48TL ama henüz KDV eklemedik. %18 ekleyelim toplam 117,4 TL olarak toplam fatura bedelimiz ortaya çıkar.

İş yerimiz için 1 kwh elektrik fiyatı nedir?

Toplam harcamamız 124 kWh için 117,4 TL ödeme yapmışız. Yani 1 kWh enerji için yaklaşık 95 kuruş ödemişiz.. Neredeyse 1 kWh = 1 TL olmaya yakın…

güncelleme(11.05.2021) son gelen elektrik faturamızda(tek zamanlı ticarethane AG) ödenen rakam tüm vergiler içinde 1kWh=1,04TL

Güneş enerjisi çözüm olabiliyor. Hatta yüksek elektrik faturaları ödeyen bir ticarethane için güneş enerjisi yatırımı çok uçuk bir proje değildir. Üstelik bugün yatırdığınız bedeli yaklaşık 4-5 yılda amorti etme şansınız olduğunu belirtmek isterim

Elektrik faturasını oluşturan maliyetleri kalem kalem inceliyoruz

EPDK nın yayınladığı elektrik fiyatları görebileceğiniz tarife tabloları linkini paylaşıyorum. Geçmiş yılları da görebilirsiniz

güncelleme 10.11.2021

TRT payı ve enerji fonu artık alınmayacak

Elektrik faturalarıyla ilgili özellikle yaklaşan yılbaşı 2022 öncesinde zam haberleri çok fazla dillendiriliyor. Bu dönemde Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada artık elektrik faturalarından trt payı ve enerji fonu başlığı altında ödeme alınmayacak.

elektrik faturasındaki trt payı ne kadar?

videomuzda ve makele içerisindeki resimde trt payının ne kadar olduğunu ve nasıl hesaplandığını anlatıyorum. TRT payı %2 olarak faturamıza yansımaktadır. Bu fatura özelinde maddi karşılığı 1,31 TL ( bir lira otuzbir kuruştur)

elektrik faturasındaki enerji fonu ne kadar?

yine videomuzda nasıl hesaplandığını anlattığımız enerji fonu faturamızdaki bir başka kalemdir. %1 olarak yansıyan ve bu faturamıza özel maddi değeri ise 0,66 TL yani 66 kuruştur.

TRT payı ve enerji fonu faturayı ne kadar azaltır

Trt payı ve enerji fonu hesaplamasında aktif enerji üzerinden % olarak pay alınmakta sonra bütün değerler toplanıp üzerine kdv eklenmektedir. Bu sebeple bahsi geçen tutarların fatura üzerinde büyük bir etkisinin olmayacağını söylemek mümkündür.

güncelleme 25.05.2022

Elektrik fiyatları her zamankinden fazla olarak artmakt. Maalesef hıza yetişmek mümkün olmuyor. Bugün artık evlerde çift kademe var ve günlük 8 kWh ile limitlenmiştir. Günlük 8 kWh i geçtiğinizde 1 kWh 2 TL civarında faturalandırılmaktadır. Ticarethanelerde ise 2,5 TL / kWh olarak fiyatlandırma karşımıza çıkıyor. Kademeli tarife hakkında bir video yapmıştık izlemenizi öneririm.

elektrik faturalarına karşı , zamlara karşı kesin ve uzun soluklu çözüm güneş enerjisidir.

elektrik faturaları incelemesi zamlı elektrik fiyatları ve çözüm önerileri

faydalı linkler

https://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/3-1327/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari

https://www.zorluenerji.com.tr/tr/elektrik-perakende-satis/merak-ettikleriniz/elektrik-faturasindaki-kalemler-ne-anlama-geliyor

https://m.enerjisa.com.tr/tr/Sikca-Sorulan-Sorular/642

https://www.haberturk.com/trt-payi-ve-enerji-fonu-faturayi-ne-kadar-azaltir-3246941-ekonomi

https://www.milliyet.com.tr/galeri/elektrik-faturalarindaki-trt-payi-ve-enerji-fonu-kesinti-miktari-ne-kadar-trt-payi-ve-enerji-fonu-kesintisi-nedir-6637902

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz