Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2024

0
207

Her yıl geleneksel olarak yaptığımız videomuzun yazılı halidir. Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2024 yılında hangi seviyelerde? Yasal olan kurulumlar ve daha uygun fiyatlı ancak yasal olmayan kurulumlardan bahsedeceğim. Ayrıca şebeke bağlantılı sistemler mi yoksa hibrit sistemler almak mı daha mantıklı?Bütün hibrit inverterler aynı mı ? aslında merak edilen soruların özeti olacak

Şebeke bağlantılı güneş enerjisi kurulum maliyeti

Ülkemizde en çok kullanılan inverter çeşidi olan on-grid olarak da adlandırılan bu inverterler ile bir kurulum fiyatı yaklaşık her 1 kW kapasite için 1000$ civarındadır.

Güneş enerjisi kurulum uygulaması her ev veya her işyeri için özel olarak yapılması gerekir. Bu sebeple fiyatlar farklılık gösterebilir.

Fiyat farklılıklarının sebepleri

Güneş enerji sistemleri esnek sistemlerdir. Örneğin 10 kW santral kurmak istediğinizde 10.000 dolar +KDV fiyat verenler de olacaktır 15.000 dolar +kdv de. Bunun en büyük sebebi panel adetlerinin farklı olmasıdır. 10 kW invertere 10kWp güneş paneli bağlanabilir. İstenirse 12kWp veya 15 kWp panel bağlanabilir. Panel sayısı arttıkça fiyat artacaktır.Bu sebeple güneş enerjisi maliyeti 2024 yılında tek bir fiyat olmayacaktır.

Başka bir neden kullanılan malzemelerin kalitesi , farklı marka ve farklı kalite sınıflarında olan ürünlerle bambaşka fiyatlar görebilirsiniz

Bir başka neden, evrak süreçlerine girmeden proje çizdirmeden güneş enerjisi kurulumu yapan firmalar( bu arada bu tarz kurulumlar yasal değil ve dağıtım şirketi size ceza kesebilir) Kısa yoldan evrak süreçlerini tamamlamadan yapılan bu sistemlerde 10kW için belki 6000-7000 dolar gibi fiyatlar konuşulabilir. Ama yukarıdaki sistem ile aynı değildir. Biri yasaldır diğeri gayri resmidir.

Yasal olan güneş enerji sistemleri

İskanlı veya imar barışından faydalanmış bir yerde, evrak süreçleri tamamlanmış, güneş enerjisi projesi çizilmiş bir çok farklı devlet kurumundan onaylı olan ve elektrik dağıtım şirketi ile sözleşme imzalamış güneş enerjisi kurulumlarıdır. Bu videomuzda detaylı evrak süreçlerini anlatmıştım https://youtu.be/xvgHNWQ-YHM

Yasal olmayan güneş enerji sistemleri

Evrak süreçlerinin uzun ve maliyetli süreçlerine girmek istemeyen ev sahiplerinin başvurduğu yöntemdir. Fakat herkesin kullandığı ortak elektrik hattına izin almadan bağlantı yapmak yasal değildir. Şebeke bağlantılı inverter yapısı gereği enerji fazlasını dışarı (direğe doğru) verecektir. Yani eviniz hem enerji çeken hemde enerji fazlasını dışarı veren (çift yönlü) bir sistem olacaktır. Dikkat etmek ve izin almak gerekir. Bu konuda https://youtu.be/6bVWe3A9aTA  videomuzu izlemenizi öneririm

Hibrit inverter tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir

Güneş enerjisi kurulumlarında geleceğe yönelik bir aksiyon almak isterseniz hibrit inverter çeşitleri tam size göre olacaktır. Bugün hibrit inverteri alırsınız, şebeke bağlantılı inverter gibi çalıştırırsınız. Yarın bütçeniz olduğunda depolama ünitesini eklersiniz. Güneş enerjisi yatırımını parça parça yapmanıza imkan tanır.

Hibrit inverter çeşitleri

Temel olarak kesintisiz güç çıkışı verebilen modeller (UPS özellikli) ve acil durumda devreye girenler (Acil durum modu EPS) olmak üzere ikiye ayrılır. İhtiyacınıza (evinizde istediğiniz senaryoya) göre seçim yapabilirsiniz. Her iki ürüne sonradan depolama ünitesi eklenebilir.Genel olarak bu tarz profesyonel ürünlerde Lityum Demir Fosfat (LFP) ürünler kullanılır.

UPS özellikli hibrit inverter nedir

UPS (uninterrupted power supply) ingilizceden gelen bir kısaltmadır. Bu özellik kesintisiz güç anlamına gelir. Örneğin şebeke enerjisi gittiğinde evdeki herşey çalışmaya devam eder.Elektriğin kesildiğini anlamazsınız. Oyun konsolunda oynarken , eğlenceniz kesilmez devam edersiniz

EPC özellikli Hibrit inverterler

Yine batarya entegre edilebilir bir türdür ancak şehir şebekesi gittiğinde, beliri bir süre enerji tamamen gider.Bu durum inverter marka ve tasarımlarına göre değişebilir. Bazı markalarda 2-3sn. Bazı markalarda 35-40sn kadar olabilir. Sizin için sorun olmayacaksa bu tür hibrit inverterlerde seçilebilir.

Emergency power supply (EPC) özellikli hibrit inverterler kendisinden önce bağlanacak şebeke bağlantısız inverter ile UPS özelliği kazanabilir. Lakin bu ikinci bir inverter maliyeti demektir.

 Hibrit inverterli güneş enerjisi fiyatları

Hibrit inverterler hem şebeke bağlantılı hem de şebeke bağlantısız inverter özelliklerini bünyesinde barındırdığı için bu ürünle verilen teklifler 10 kW için 12000-13000 dolar +KDV seviyelerindedir.

Bu fiyatları sizlere fikir vermesi için belirtiyorum. Yasal olmayan,az panel ile kurulmuş,işçiliği tartışılır firma tekliflerinin bu rakamların çok altında size teklif edilebileceğini belirtmek isterim.

Lityum batarya fiyatları 2024

Bugün 1 kWh batarya fiyatı yaklaşık olarak 800 ile 1200 dolar civarındadır.

Yukarıda anlattığım profesyonel hibrit sistemlerin kullanacağı inverter çeşidi lityum demir fosfattır. (LFP) bu tür bataryalar uzun ömürleri ile nam salmışlardır ve geleneksel jel bataryalara nazaran 5-6 kat daha uzun ömürlü olduğu söylenebilir.

Her üründe olduğu gibi, bütün lityum bataryalar aynı kalitede ve uzun ömür beklentisinde değildir. Yani 1kWh bataryayı 400-500 dolara da bulmak mümkündür. Yukarıda verdiğim rakam sizi üzmeyecek profesyonel tip bir lityum batarya fiyatıdır.

Hibrit inverterlerde yeni teknolojiler

Bu arada ekstra bilgi olarak şunu belirtelim . Bir çok inverter modeli ürettikleri enerjiyi eşit şekilde üçe bölerek çıkışlarına verirler. Örneğin 10 kW anlık üretim varsa her faza ayrı ayrı 3,3kW şeklinde evin içine dağıtılır. Buna simetrik besleme diyoruz

Yeni nesil hibrit inverterlerde ise asitmerik besleme mümkün olabiliyor. Yani bir fazdan 5 kW ve diğer fazlardan 2,5kW ve 2,5kW şeklinde besleme yapılabiliyor. Bu ne işimize yarar? Evdeki yüklerimiz çoğu zaman dengesiz olarak fazlara dağıtılıyor ve bu inverter ile daha kapsayıcı şekilde güneşten besleme mümkün hale geliyor.

Güneş enerjisi kurulum maliyeti 2024 özeti

Hibrit inverter almak faydalı olacaktır. Duruma göre UPS veya EPC özellikli olan tercih edilebilir. Batarya lityum tabanlı olacak ve istenirse hemen veya daha sonra bu hibrit invertere eklenebilecek. Evrak süreçleri uzun olsada, resmi süreçlerin tamamlandığı sistem kurmanız önerilir. (zaten vekalet veriyorsunuz mühendislik firması sizin adınıza koşturuyor). Mümkünse asimetrik besleme yapabilen solar inverter almak önemli.

Bu arada güneş enerjisi kurulumunu yapan kaliteli firmalar mütevazi olabiliyor ve yoldan geçen herkes güneş enerji kuruyor. Şöyle iyiyiz böyle iyiyiz diyebiliyorlar. Güneş enerjisini kurmaktan çok kurduktan sonra süreçler başlar. Yasal olarak şuan bu makaleyi okuyan herkes ben güneş enerjisi kuruyorum diyebilir.Herhangi bir engel yoktur. Bu da rahatsız edici bir detay bence. Profesyonel firmaların diğer firmalardan ayrılması gerekiyor. Sadece ağzı iyi laf yapıyor diye tuhaf tuhaf firmalarla çalışmamanızı öneririm.

faydalı linkler yeşil sanayi destek programı videosu https://youtu.be/Mc48azZx5tE?si=mV1oxBdjDLjhHYdV

yeşil ev ve maliyeti https://www.keremcilli.com/kendine-yeten-ev/

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz