Güneş enerjisi ve elektrikli araçlar

2
2689

Bildiginiz gibi kanalımızda uzun süredir sadece güneş enerjisi özelinde makale ve videolar paylaşıyordum. Artık güneş enerjisinin yanı sıra elektrikli araçlar, şarj istasyonları güneş enerjisi ve elektrikli araçlar konularını bir bütün olarak ele alacağım. Endüstriyel ve küçük çatı ges olarak adlandırılan güneş enerjisi içeriklerimiz yine devam edecek. Bu konuda TEHAD (Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği) kurucusu Sn. Berkan BAYRAM Bey ile keyifli bir video hazırlayarak başlamak istedim.Bence güzel de bir içerik oldu. Genel olarak konuştuğumuz başlıklar; Tehad’ın elektrikli araçlarla ilgili eğitimleri, yerli elektrikli aracımız TOGG’un elektrikli araç piyasasını nasıl etkileyeceği, yakın gelecekteki evimiz ve arabamız , tüm markaların elektrikli araçlarının neden ülkemizde olmadığı , enerjinin ve alanların verimli kullanımı , hızlı şarj istasyonları, temiz enerji kaynaklarının araç şarj konusundaki yeri ve önemi konularına değindiğimiz ilk güneş enerjisi ve elektrikli araç videomuzu mutlaka izlemenizi öneririm.

temiz enerji kaynaklarından üretilen enerji ile elektrikli aracımızı şarj etmek

Elektrikli araçların temiz enerji ile şarj edilmesi

Elektrikli araçların şarj edilmesi için çeşitli yollar bulunmaktadır; farklı güçlerde araç şarj istasyonları veya araç ile birlikte gelen evimizin prizine takabileceğimiz şarj aparatı olabilir. Peki şarj ettiğimiz enerjinin kaynağı neresi? Çevre dostu olarak adlandırdığımız tamamen elektrikli araçların yine çevre dostu kaynaklardan üretilen enerji ile şarj edilmesi olabilecek en güzel senaryodur. Bu sebeple güneş enerjisi rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını elektrikli araçlar konusuyla bir bütün olarak düşünmek gerektiğinin kanaatindeyim.

Lafı fazla uzatmadan sizi videomuzla baş başa bırakmak isterim. Elektrikli araçlar ve güneş enerjisi ile ilgili dolu dolu içerikler sizlere sunuyor olacağız. Katkılarından ötürü TEHAD kurucusu Berkan BAYRAM Bey’e teşekkür ederim.

Güneş enerjisi ve elektrikli araçlar

Artık youtube kanalımızda güneş enerjisinin yanı sıra elektrikli araç videolarını da bulabileceksiniz. https://www.youtube.com/c/technicall_tr

Güncelleme 23.05.2022

Elektrikli araçların yayılmasıyla ilgili hep söylenen klişe : ” ama şarj istasyonları az , yetersiz ” bu eski bilgi de artık yerini güncel bilgilere bırakmalı bu konuda tehad (elektrikli ve hibrid araçlar derneğinin paylaşımları çok faydalı oluyor https://www.tehad.org/2022/05/22/devlet-destegi-ile-sarj-istasyonu-kurulu-gucumuz-230mwa-cikiyor/ incelemenizi öneririm.

ayrıca DC ve AC olarak adlandırılan şarj türlerinden çokça bahsediliyor. Öncelikle bu terimleri ve genel olarak temel terimler konusunu netleştirmek için ABB firması ile gerçekleştirdiğimiz videomuzu kesinlikle izlemenizi öneririm. AC şarj daha çok küçük güçlerde 22 kW a kadar örneğin evinize bile koyabileceğiniz bir şarj aleti. teorik olarak 44 kWh bataryası olan arabayı 2 saatte doldurabilir.

abb ile merak edilen elektrikli araçlar ve şarj istasyonları söyleşimiz


DC şarj istasyonları ise çok daha büyük güçlerde olabiliyor örneğin 90 kW gibi 120 kW gibi 360 kW gibi. tabiki burada arabanızın ne kadar hızlı şarja izin verdiği de çok önemli bir nokta

Temiz enerji ile elektrikli araç şarj etmek

gel gelelim elektrikli araba aldık kullanıyoruz çevreye çok duyarlıyız iyi güzel. Peki elektrikli arabamızı şarj ederken kullandığımız elektrik nerede üretiliyor ? termik santral mi mesela ? tuhaf olmadı mı sizcede ?

Elektrikli araçlarımızı şarj ederken de temiz enerji kaynakları kullanılmalı bizce.. Düşünün evinizde güneş enerji santrali örneğin bizde 6 kW kapasiteli bir solar çatı var. Elektrikli araba alınca arabanın deposunu 🙂 ( bataryasını) temiz enerji ile doldurup çevreye maksimum faydalı bir iş yapmış oluyorum.

fabrikalar ve elektrikli araç filosu

Aynı örnek fabrikalarda da verilebilir. Endüstriyel bir ges uygulaması ile fabrika çatısına kurduğunuz güneş enerji santrali ile fabrikanızın elektrik ihtiyacını karşılayabilir hatta satın aldığınız veya kiraladığınız elektrikli araçlarını tertemiz enerji ile şarj edebilirsiniz.

hatta araç park alanlarının üstüne güneş enerjisi koymakta çok uçuk bir proje olmayacaktır. Kendi kendine yetebilme, temiz enerji üretimi, çevreye duyarlılık.. bir fabrika veya ticarethane veya bir ev için daha ne olsun ki…

Araç şarj istasyonu ile ilgili teşvikler

Bu konu oldukça güncel ve ilgi çekici. Mayıs ayında Sanayi ve teknoloji bakanlığının elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonları hibe programı yayınlaması, bununla ilgili sunum gerçekleştirmesi önemli.

elektrikli araçlar için şarj istasyonları çağrısı bilgilendirme sunumu ,

elektrikli araçlar içim hızlı şarj istasyonları çağrı duyurusu

Türkiye elektrikli araç şarj yapısı

gibi başlıkları https://sarjdestek.sanayi.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz

ayrıca güney marmara kalkınma ajansının linkini de inceleyebilirsiniz https://www.gmka.gov.tr/duyuru/elektrikli-araclar-icin-hizli-sarj-istasyonu-hibe-programi#:~:text=Toplam%20b%C3%BCt%C3%A7esi%20300%20milyon%20TL,2022’ye%20kadar%20devam%20edecek.

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

    • youtube kanalımız technicall_tr 100 e yakın videomuz bulunuyor güneş enerjisi konusunda video izleyerek fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Blog sayfamızda da geriye doğru giderek 100 den fazla makalemizde aradıklarınızı bulabileceksiniz .. saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz