Güneş enerji santrali dolu yağarsa sigorta var

0
2960

Güneş enerji santralleri ile ile ilgili youtube kanalımız https://www.youtube.com/c/technicall_tr de çokça sorulan soruların başında dolu yağarsa ne olacak? sorusu gelmekte. Bu video makalemizde endüstriyel güneş enerji santralleri ve küçük çaplı çatı güneş enerji santralleri konusunda uzun yıllardır sektörde olan  Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken ile bir Skype bağlantısı gerçekleştirdik. Üstelik en merak edilen soruyu da sorduk: Güneş enerjisi santrali dolu yağarsa ne olur? Ges sigortaları neleri kapsıyor? Güneş enerji santrali sigorta yaptırma oranı nedir? Epc firmaları müşterilerine karşı yaptıkları işi sigorta altına alıyor mu? Güneş enerji santralini sigortalatmanın ortalama maliyeti ne kadar? Yalnız şebeke kaynaklı veya çevre koşulları kaynaklı üretim kayıplarının sigorta tarafından karşılanması mümkün mü? gibi soruları yönelttik ve bizim içinde gerçekten öğretici bir içerik ortaya çıktı. Kısa bir özet burada yazıyor olacağım ancak videomuzu izlemenizi kesinlikle öneririm. Güneş enerji santrali dolu yağarsa sigorta var en başta söyleyelim merakı giderelim.

Güneş paneli Dolu hasarları sigorta teminatı altında mı ?

ges sigortası neleri kapsıyor?

Osman Bey’in cümleleriyle ; “sigorta konusu sigortalayacağınız değerin riskinin olduğu yerde başlar ve risk bittiği zaman sigortanın varlığı sonuçlanır”

Güneş enerji santrallerinin büyük bir kısmını oluşturan güneş panelleridir. oldukça hassas yapıda ürünlerdir.Bu sebeple sigorta konusu ürünlerin fabrika süreçlerinden başlayıp, kurulum süresi ve sonrasında da yatırımınızı koruma altına alacaktır. Yapılan çatı kurulumu esnasında çatıdan su akması durumuna karşı dahi poliçelerde güvencelerin olduğunu öğrendik. Tasarım hatalarına karşı sigorta poliçeleri de bulunuyor.

Güneş enerji santrali dolu yağarsa sigorta var mı?

Sigorta kapsamına giren bir konu, mücbir sebep, doğal afet hasarıdır ve sigorta poliçeleriyle teminat altına alınabilir. Bunun için belirli standartlarda üretilen güneş panelleri; dolu yağmasına, kar yüküne, rüzgar yüküne mukavemet şartlarını sağlaması gerekmektedir. Güneş panellerinin standartlara uygun olduğundan emin olmak önemlidir. Ürünün teknik dökümanlarında bunlar yazar ve sigorta acentenizden bunu teyit etmekte mümkündür.

Güneş panelleri kar altında üretir mi ?

Güneş enerjisi santrali yatırımcısı sigorta yaptırıyor mu?

Osman Bey’in cümleleriyle; “ sigorta bir bilinç konusudur, farkındalık konusudur. Siz bir değerin sahibi iseniz, o değere sahip çıkmak için bazı riskleri öngörürsünüz. Örneğin; Mesela bir eviniz varsa, o evin yokluğuyla ilgili ne olacağını düşünürsünüz? aracınız varsa bu aracın başına olumsuz şeylerin gelebileceğini düşünürsünüz.

https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisi-bulutlu-havada-elektrik-uretti/

https://www.keremcilli.com/gunes-enerji-santrali-servis-ve-bakimin-onemi/

sigorta gerçekten gerekli mi?

Video içerisinde detayları bulabileceksiniz, sorunun yanıtı özetle ; güneş enerjisi yatırımcısının güneş enerji santralini(ges) sigortalatması , bu iradeyi ortaya koyması gerekmektedir. Sonuçta binlerce dolarlık bir yatırımın çok yüksek olmayan tutarlarda sigortalanması mümkündür. (maliyetler konusunda da bilgi aldık, söyleceğim) Sigortalılık oranının yüksek olduğunu ve kredilendirilme konusunda da avantaj sağladığını öğreniyoruz.

EPC firmaları işçilik hasarlarına karşı sigorta yaptırıyor mu?

Anahtar teslim güneş enerji santrali yapan (EPC ) firmalar kendi işçilik hatalarına karşı oluşabilecek problemleri teminat altına alıyorlar mı? şeklinde sorduk hatta bazı EPC firmalarının bu tarz poliçeler önerebildiğini öğrendik, detaylar videomuzda…

Uzun süreli ekipman garantileri sigorta kapsamına alınabilir mi?

Güneş enerjisi sektöründe kullanılan ekipmanlar uzun süreli garantilerle satılmaktadır. Evirici dediğimiz inverterler standart beş yıl garantili,panel firmaları fiziki olarak 10-15 yıl ve performans garantisi olarak 25-30 yıllardan bahsediliyor. Peki bu firmalar kapatıp gitti ne olacak sorusunu Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken Bey’e ilettim.

Farklı problemlere çözüm olacak poliçelerin olduğunu öğrendik , detaylar videomuzda.

Şebeke kesintileri hava koşulları üretim performansı sigortası var mı?

Şebeke kesintileri , güç aşımı yazılımsal sorunları, alacaklarınıza güvence sağlanması gibi poliçelerin olduğundan bahsedildi.

Güneş enerji santrali(GES) sigorta fiyatı nedir ?

Videomuzda Osman Bey’den fiyat bilgisi almaya çalıştım , sağolsun bize bazı ipuçları verdi. Sigorta oranları ,sigorta yapılacak yerin risklerine göre değişkenlik gösterebileceğini öğrendik. Bir pamuk deposu ile bir boş bina çatısı riskleri farklı olduğundan fiyatlamada değişkenlik gösteriyor.

güneş enerjisi sigortalama bedeli

Portföylerinde bulunan güneş enerji satrallerinin sigortalama bedeli; toplam sistem maliyetinin binde 1 ila binde 4 oranında değiştiği bilgisini öğrendik. Hatta sigorta konusu genel olarak kritik öneme sahip bir konu ve yatırımcıların yüklenicinin aralarındaki güveni arttırıcı sistemin kurulmasını hızlandırıcı bir etki oluşturabileceğini öğrendik.
Ges sigorta konusunda vermiş olduğu bilgiler için Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken Bey’e şahsım ve kanalım adına teşekkür ederim.

Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken ile güneş enerji santral sigortalarını konuştuk

Faydalı linkler

https://www.anadolusigorta.com.tr/tr/gunes-enerji-santralleri-ges-sigortasi

https://www.kotrasigorta.com.tr/enerji-santrali-sigortalariges-res-biyokutle/

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/finans/sompodan-kobilere-yonelik-gunes-enerji-santralleri-sigortasi/659713

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz