Güneş paneli temizliği gerekli mi ?

4
3247

Çatımızda bulunan 6 kWe kapasiteli güneş enerji santralimizi yaklaşık sekiz aydır hiç temizlemedik. Cadde üstünde bir ev ve çatısında uzun zamandır temizlenmemiş güneş panelleri acaba güneş paneli temizliği gerekli mi? yoksa çok önemli değil mi?

farklı teknoloji güneş panelleri temizlik yapıldığında ne kadar verim artışı sağlar

Güneş paneli temizlik deneyi

Çatımızda farklı marka ve farklı teknolojilerde paneller bulunmaktadır. Normalde siz bir tane ürün seçersiniz ve tüm paneller aynı olur. Biz güneş enerjisi ile ilgili eğitimler https://www.technicall.com.tr/yenilenebilir-enerji-teknik-egitimleri/  verdiğimiz için farklı paneller ve farklı inverterler aynı şartlarda nasıl reaksiyon gösterir öğrenmek istedik.

Deneyde 330Wp LG marka N tipi Mono , Panasonic marka HIT teknolojili 325Wp , standart 275Wp mono ve standart 275Wp polykristal paneller kullanılmıştır. Hepsinden ikişer tane var ve az üreten birer adedini temizledik.

farklı teknoloji ile üretilen güneş panellerinin temizlik öncesi ve sonrası analizleri

LG N tipi mono 330Wp güneş paneli sonuçları

Belki de en büyük değişim kirli ve temiz arasında bu panel çeşidinde gerçekleşti. Haftanın diğer günlerinde karşılaştırma yaptığımız güneş paneline göre -3% geride olan güneş paneli, temizlik yapıldığında %8 daha fazla üretim gerçekleştirdi. Grafik 4’te gösterilmektedir.Detaylar sayfanın en altındaki excel dosyasındadır.

Panasonic 325Wp HIT güneş paneli temizliği

Panasonic HIT panelde yine her zaman daha az üretim yapan paneli temizledim ve normal şartlarda ( her ikisinin de tozlu olduğu) -5% civarında daha az üretim yapan güneş paneli, temizlik sonrasındaki gün %2 daha fazla üretmeye başladı. Grafik 3’te görebilirsiniz. Detaylar videomuzda ve excel dosyasındadır.

Standart 275Wp Monokristal panel temizliği

Standart monokristal güneş paneli temizliği gerekli mi sorusuna yanıt olabilir. Normalde -1% ile -1.5% bandında daha az üreten mono güneş paneli temizliğin yapıldığı gün 7.7% daha fazla üretim gerçekleştirmiştir. Grafik 2 de görülebilir.

Standart 275Wp Polikristal güneş panel temizliği

Sekiz ay gibi uzun bir süredir hiç temizlenmeyen polikristal güneş paneli ortalama diğer panele göre     -4%  daha az üretirken , temizliğin yapıldığı gün 6.63% daha fazla üretim gerçekleştirmiştir. Grafik 1’de görülebilir.

Güneş paneli temizliği gerekli mi ?

Evet güneş paneli temizliği hem daha fazla üretim yapabilmek hem de panelin genel sağlığının korunması noktasında önem arz etmektedir. Temizlik için özel sıvıları piyasadan tedarik edebilirsiniz ve belirli aralıklarla bunu yapmak yararlı olacaktır.

Farklı tipte güneş panellerini temizledik hepsi aynı mı sonuç verdi acaba?

Beğenerek takip edebilirsiniz

4 YORUMLAR

    • Hangi özel sıvı ibrahim bey ? birde araştırın bakalım pazarlama yapıyor muyuz ürün satışımız var mı ? böyle düz mantık cevaplara bayılıyorum .. o sıvıları üretenlerde öylesine yapıyorlar zaten di mi :)))

  1. teknik bu bilgilendirmeden dolayı teşekkür ederim. Verimliliği artırma veya devamını sağlamak elbette çok önemli. Burada herhangi bir temizlik malzemesinin reklamı yapılmıyor ve piyasada yüzlerce farklı malzeme satan firmalar var. burada konun önemi vurgulanmış olup herhangi özel bir kimyasalın kullanılması veya kullanılmamasından bahsedilmemiş.
    Ayrıca toz tutmasını geçiktiren veya uzun süre engelleyen kimyasalları kullanmamanın neresi zararlı anlamadım. Uyanık olan ve herşeyin altında birşeyler arayanlar uyanık kalmaya devam edebilir. Kerem Çilli beye emeklerinden ve şimdiye kadar yapmış olduğu birbirinden değerli bilgilendirmelerinden dolayı da ayrıca tekrar teşekkür ediyorum. Bu arada ben de kimyasal satmıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz