hangi beyaz eşya alınır enerji etiketleri okuma

0
911

beyaz eşyalar üzerindeki enerji verimliliği etiketleri değiştikten sonra kafalar karıştı. A sınıfımı C mi yoksa F mi daha iyi? veya iki benzer üründen hangisini almalıyım çelişkisi çokça karşımıza çıkıyor.Hemen ilk olarak söyleyelim A harfine doğru gittikçe ürünler daha verimli anlamına gelmektedir. Peki hangi beyaz eşya alınır? enerji etiketleri okuma yaparken pratik bir yol söyleyeceğim. Videomuzu mutlaka izlemenizi öneririm bu arada…

teknoloji mağazasında beyaz eşyaların elektrik sarfiyatlarını inceliyoruz

Enerji etiketleri ve kWh güç tüketimleri

Beyaz eşyalar üzerindeki etiketler ve harfler kafanızı karıştırıyor. Bu sebeple kWh olarak ne kadar enerji tüketimi yaptığına bakmak, hemen ve hızlıca size fikir verecektir.

benzer iki bulaşık makinesinin enerji verimliliği etiketleri ve kWh olarak güç tüketimlerini görüyoruz

Yukarıdaki resimde birbirine yakın özelliklerde iki ürün etiketlerini görüyorsunuz. Bulaşık makinesinin inox veya beyaz olması veya ses düzeyleri yada su tüketimleri açısından bakmıyoruz. Harcadıkları enerji miktarları üzerinden karşılaştırıyorum belirteyim.

Hangi bulaşık makinesi seçilmeli

Yukarıdaki bulaşık makinesi örneğinde; güç tüketimleri açısından 85kWh/ 100 çevrim yazan ürün daha az elektrik harcayacak anlamına gelmektedir. Enerji sınıfı D olarak belirtilmiştir.Hangi bulaşık makinesi seçilmeli diye düşündüğümüzde temel olarak güç tüketimlerine bakabiliriz.

evde bu bulaşık makinesi kaç paralık elektrik harcar?

Elektrik faturalarımızda iki kademeli bir sistemdeyiz. Günlük 8 kWh (aylık 240kWh) ve günlük 8 kWh ten fazla şeklinde ayrım var.

85 kWh 100 çevrim demek;

Günlük 8 kWh ve altında harcayan evler için  85 kWh x 1,44 TL = 122 TL ( her yüz kez yıkamada)

8 kWh ten fazla harcaması olan evlerde 85kWh x 2,16TL = 183 TL ( her yüz kez yıkamada)

İşyerinde bulaşık makinesi ne kadar elektrik harcar?

İş yerlerindeki elektrik tarifesi de yine ikiye bölünmüş durumdadır. 30 kWh ve altında günlük harcayanlar ve günde 30 kWh ten fazla elektrik harcayanlar..

Günlük 30 kWh ve altında harcayan evler için  85 kWh x 2,56 TL = 217 TL ( her yüz kez yıkamada)

30 kWh ten fazla harcaması olan evlerde 85kWh x 3,42TL = 290 TL ( her yüz kez yıkamada)

günlük 8 kWh veya altında tüketimi olan evlerde buzdolabının ne kadar elektrik harcayacağını hesaplıyoruz

Hangi buzdolabı daha az enerji harcar

Yukarıda anlattığımız kWh değerine bakarak kolayca karşılaştırma yapabilirsiniz. Hangi buzdolabı daha az harcar sorunun kısa ve net cevabı üzerinde yazan kWh değeridir. Tüm özellikleri birbirine çok yakın iki ürün varsa kWh az olanı almak daha verimli olacaktır.

Aynı mantık ile televizyon satın alırken de bu hesaplamayı kullanabilirsiniz.

faydalı linkler

elektrikli ev aletleri boşta ne kadar elektrik harcıyor: https://www.keremcilli.com/enerji-verimliligi-uyku-modunda-guc-tuketimleri/

son zamlardan sonra 1kWh elektrik kaç para oldu: https://www.keremcilli.com/haziran-2022-guncel-elektrik-fiyati-zam-haberi/

yeni enerji verimliliği etiketlerini inceliyoruz: https://www.keremcilli.com/yeni-enerji-verimliligi-etiketlerini-anlamak/

youtube kanalımızı ziyaret etmenizi öneririm: https://www.youtube.com/c/technicall_tr

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz