enerji verimliliği uyku modunda güç tüketimleri

0
880

Bu dönemin bence tartışmasız ne kritik en anahtar kelimesi “verimlilik” enerji verimliliği zamanın verimliliği mekanın verimliliği nasıl derseniz deyin bu dönemi anlatan belki de en güzel kelime. Evimizde kullandığımız elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji harcadıklarını milliyet.com.tr için kaleme almıştım. Bazı konular sanılanın aksine ezber bozuyor. Bu durumu videomuzda net bir şekilde gösterdik. Hemen başlayalım evimizdeki ev aletleri için enerji verimliliği uyku modunda güç tüketimleri ne seviyede inceleyelim.

enerji verimliliği uyku modunda güç tüketimleri hakkındaki videomuz

Elektronik aletlerin uyku modu güç tüketimi

Gelişen teknoloji ile birlikte enerji verimliliği sadece bizler için değil, ürün üreticileri için de önem kazandı. Bu sebeple elektronik aletlerin uyku modu güç tüketimleri bir çok üründe 0,5 Watt – 1 Watt seviyelerindedir. Örneğin küçük bir kahve makinesi, laptop şarj adaptörü, mürekkep püskürtmeli yazıcı, bilgisayar ikincil ekranları vb..

kahve makinası standby modunda güç tüketimi

Uyku modu standby modu nedir

Kullandığımız elektrikli aletlerin kumandadan kapatılmasıdır. Cihaz içerisine halen enerjinin gittiği ve açılmaya hazır konumda bekletilmesi moduna uyku modu veya orijinal söylemiyle standby modu denir.

Tv stand by modunda ne kadar harcar

Gelelim işin şaşırtıcı kısmına, internette araştırdığınızda bir çok marka  55 inch televizyonun 0,5Watt ile 1,5watt güç tükettikleri belirtilir. Evimde kullandığım 55 inch TV stand by modunda 15,5Watt güç harcıyor.

55 inch TV uyku modunda ne kadar güç harcar wattmetre ile ölçtük

Uydu alıcısı stand by modunda ne kadar harcar

Bir diğer dikkat çeken ürün uydu alıcısı oldu. Maç izlemek amaçlı kullanmak zorunda olduğumuz uydu alıcısı stand by modunda 8 Watt güç tüketmektedir.

Enerji tasarrufu için pratik öneriler

  • Elektronik ürünler satın alırken enerji etiketlerini anlamak ve değerlendirmek
  • Elektronik cihazları mümkünse enerjisini tamamen kapatmak
  • Televizyonun parlaklık ayarlarını kısmak varsa eco modunu etkinleştirmek
  • Televizyonun boştayken kendini kapatacağı süreyi kısaltmak
  • Anahtarlı ve akım korumalı priz kullanmak
yeni değişen enerji verimliliği etiketlerini anlamak ve ona göre tercih yapmak gerekir

Elektronik cihazların elektrik faturamıza etkisi

Bugünkü yeni nesil elektronik cihazlar gerçek manada az enerji ile çok iş yapabilme noktasına odaklanmıştır. Bu sebeple boşta enerji tüketimleri çok çok azdır. Televizyonlarda internette haberlerde “elektrik tasarrufu” başlığı altında hep aynı şeyler anlatılmaktadır. Artık değişim zamanı!

0,5 watt veya 1 watt uyku modu güç tüketimi olan bir cihazın sizin elektrik faturasına etkisi 1 TL civarında olur yada olmaz. Elektrik zamlansa da yine çok bir şey değişmeyecektir. Çünkü güç tüketiminin aylık toplamı dişe dokunur bir değer değildir.

Enerjide tasarruf ve güneş enerjisi

Güneş enerjisi sektörü içerisindeyim diye demiyorum. Objektif bir abakış açısıyla şu bir gerçek ki ; güneş enerjisi hayatımızın içerisinde aktif bir biçimde olacak ve enerji verimliliği konusunda kritik bir rol üstlenecektir.

Sırt çantanıza takıp dağda bayırda yürürken enerjiyi pratik bir şekilde üretebilecek başka bir yenilenebilir kaynak yoktur (şimdilik). Buradan da şimdiden giyilebilir ve verimli enerji üretebilir teknolojilere de selam verelim, kayıtlara geçsin.

Bugün hemen küçük bir güneş paneli ve küçük bir mikro inverter ile kendi enerjinizi hemen üretmeye başlayabilirsiniz.

faydalı link

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/iste-270-tl-daha-az-odemenin-yolu-kapaliyken-bile-elektrik-yakiyor-6747473

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/20-yil-bedava-kullanma-firsati-elektrik-faturasina-alternatif-oluyor-6704150

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz