inform solar hibrit ups estia

0
714

Güneş enerjisi elektrikli araçlar ve depolama konularının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini her fırsatta belirtiyoruz. Güneş enerjisi ve depolama özellikle batarya fiyatlarının aşağı yönlü seyri ile (geçmiş 5-10 yıl ile bugünkü fiyatları kasdediyorum) yatırım yapılabilir düzeylere hızlıca geliyor. İnform solar hibrit ups estia serisi ile bir çok ihtiyacımızı tek bir cihaz ile çözecek. Kesintisiz güç kaynağı’nın(ups) tüm avantajlarının yanı sıra güneş enerjisi entegre edilebilir olması, güneş enerjisi sektöründeki hibrit inverter satıcılarını korkutabilir. İnform solar hibrit ups estia serisi ve hangi avantajlar ile geldiğine derinlemesine bakalım

Kesintisiz güç kaynağı(ups) nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi 220V veya endüstriyel versiyonlarda kesintisiz 380V vermek üzerine tasarlanmış cihazlardır. Bilgisayarlarımızın yanında küçük bir kutu şeklinde olan versiyonları da bulunmaktadır.

Amaç ups’e bağlanan yükler (lamba, bilgisayar,televizyon vb.) elektrik kesintilerinden hiç etkilenmeden çalışmaya devam etmesidir. Örneğin sizinle play station’da oyun oynarken elektrik giderse hiç etkilenmeden oynamaya devam edebiliyoruz.

inform solar ups estia serisi görseli

İş yerleri için zaten ups alıyoruz

Kesintisiz güç kaynakları küçük veya büyük işletmeler için zaten bir zorunluluk diyebiliriz. Örneğin bir server odanız var ve kesintisiz enerji ihtiyacı için ups zaten şirketin ilk kurulum maliyetleri içerisinde kendisine yer buluyor

inform solar hibrit ups estia nasıl çalışıyor

solar hibrit ups, var olan kesintisiz güç kaynağı ile aynı mantıkta çalışıyor. Yani çıkışında kesintisiz bir enerji sunuyor. Buna ek olarak güneş paneli bağlayabiliyorsunuz ve yükleriniz öncelikle güneşten besleniyor. Yetmediği yerde solar hibrit ups estia içerisindeki bataryalardan, onlarda yetmezse son çare olarak şebekeden yüklerinizi besliyor.

Hibrit solar ups ne kadar güneş paneli bağlanabilir

inform solar hibrit ups estia serisi cihazlara 9 kWp kadar güneş paneli bağlamak mümkündür. Bu değer yılda 13.000kWh elektrik üretimi anlamına gelebilir.(bölgesel ve kurulum şartları üretimi etkiler)

Daha büyük işletmeler için bu cihazlar paralellenerek 9+9+9 şeklinde güneş panelleri arttırılabilir.

inform solar hibrit ups estia güç sınıfları

şuan piyasaya sunulan hibrit solar upsler 10KVA 15kVA ve 20KVA dır. Ilerleyen zamanlarda daha büyük güçlü cihazların geleceğinin de haberini şimdiden sizlerle paylaşalım.

Kesintisiz güç kaynakları kaç adet ve kaç Ah akü ile çalışıyor

Standart hibrit solar inverter ile karşılaştırma

Güneş enerji sektöründe hibrit inverter olarak satılan bazı ürünlerde enerji kesintisi olmaktadır. Yani oyun konsolunda oyun oynarken enerji gider. Bu durum bazı inverter markalarında 45-50 sn bazılarında 3-5 sn olabilir. Bazı markalarda ise ups function özelliği ile kesintisiz çıkış mümkün olabilmektedir.

Burada bahsettiğimiz inform estia zaten özünde ups ve güneş paneli eklediğimizde kesintisiz çıkış zaten bir standarttır.

Ayrıca şebekeye enerji vermemek gibi bir durum söz konusudur. Evlerimizdeki veya iş yerlerimizdeki sayaçlar tek yönlüdür ve şebekeye enerji verirsek saymaya devam eder yani faturanızı arttırır. Dağıtım şirketi ile anlaşmadan ben sistem kurayım dediğinizde dışarı enerji kaçışı standart solar hibrit cihazlarda (özellikle 3 fazda) mutlaka yaşanır.

Ups’lerin iç yapılarından ötürü dışarı enerji kaçışı tamamen engellenebilir.Ve bunu yapmak için sadece menüsünden birkaç tuşa basmak yeterlidir.

Kimler için mantıklı

Villalar benzin istasyonları , küçük, büyük ölçekli işletmeler , okullar kısacası kesintisiz enerjiye ihtiyaç duyulan her yer için inform estia serisi kullanılabilir.

Evrak süreçleri olmadan kurulum

Şebeke bağlantılı güneş enerjisi sistemi kurmak istediğinizde dağıtım şirketine resmi başvuru projelendirme vb. süreçleri yapmanız gerekiyor. Hibrit ups ise yapısı gereği giriş ve çıkış portları ayrı olduğu için şebeke ile direkt entegre değil. Dolayısı ile evrak süreçlerine girmeden kurulum mümkün olabiliyor.

Klasik solar inverterlerde giriş ve çıkış aynı noktadan yapıldığı için şebeke bağlantılı (on-grid)olarak adlandırılıyorlar. Direkt şebekeden gelen voltaj ve frekans bilgilerini kopyalayarak aynısını çıkışında veriyorlar. Bu sebeple yasal olarak dağıtım şirketi haberdar edilmelidir.

Hibrit UPS’i İnform Arge Donanım Tasarım Müdürü Hasan Bey’den dinliyoruz

Batarya sayısı arttırılabilir

inform estia serisinin güzel özelliklerinden birisi batarya sayısının arttırılabilir olmasıdır. İhtiyaç duyduğunuzda ek batarya ile enerji kesintisi ve güneşin olmadığı günlerde dahi uzun süreler yüklerinizi kesintisiz olarak besleyebileceksiniz.

ups al istediğin zaman güneş paneli ekle

kesintisiz güç kaynağı ile güneş panelleri aynı anda alınmak zorunda değildir. Hibrit kesintisiz güç kaynağı alıp standart ups gibi çalıştırabilirsiniz. Daha sonra alacağınız solar panelleri ups e bağlayıp tam olarak hibrit çalışma özelliğine geçiş mümkündür.

Hattı değiştirme aynı yere hibrit ups bağla

Var olan ups kolaylıkla hibrit ups ile değiştirilebilir. Hatta kesintisiz güç kaynağı almayı düşünenler, direkt hibrit versiyonu alabilir ve ups gibi çalıştırabilirler. Ilerde güneş panellerini çatıya monte ettiğinizde kablolarını cihazınıza bağlamak ve menüde bir kaç tuşa basmak yeterli olacaktır. Güneş öncelikli çalışma şekli ile temiz enerji hemen kullanımda olacaktır.

Editör özeti

inform solar hibrit ups estia oyunu değiştirebilecek bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Zaten kesintisiz güç kaynağı olan ürüne güneş enerjisi entegrasyonu ile tüm ihtiyaçları karşılan bir ürün geliştirilmiş. Piyasada solar hibrit inverterlerin bir çoğunda olmayan kesintisiz güç çıkışı özelliğine sahip.

https://www.inform.com.tr/kesintisiz-guc-kaynagi-inform-3-faz-giris-3-faz-cikis-estia-hybrid.html

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz