Kamp karavan güneş paneli üretimi arttırmak

0
1625

Kamp ve karavan konusunda çok fazla soru alıyorum. Bu video makalede ; hemen hemen hepimizin aracında olan güneş yansıtıcılarını güneş panellerine daha fazla ışınım sağlamak için kullanabiliriz. Üretime ne kadar etkisi oluyor göreceğiz. Kamp karavan güneş paneli üretimi arttırmak mümkündür. Elimizde bulunan 40Wp gücünde tommatech marka güneş paneli ile piyasada (Bim , A101 vb) 20-25 TL civarında alınabilir bir yansıtıcı ile üretimimizi arttırdık.

40Wp etiketli güneş panelinden anlıkta olsa 47Watt güç üretebildik.

güneş paneli, güneş yansıtıcı ve kerem çilli

Kamp karavan güneş paneli

Güneş panelleri boyutları küçüldükçe ürettikleri enerji miktarı da düşmektedir. Bir kampçı olarak olabildiğince hafif, katlanır, taşınabilir bir güneş paneli tercih ederiz. Dezavantaj ise üretilebilecek enerji miktarının yeterli gelmemesidir. Bu durumda yansıtıcılar veya aynalar kullanarak aynı güneş panelinden daha fazla üretmek mümkündür. Özellikle şehirden uzak, elektrik olmayan bir yerde her watt’ın önemi büyüktür.

Kamp karavan güneş paneli birbirini tamamlayan unsurlardır. Ne kadar şehirden uzakta sessiz sakin bir zaman geçirmek istesek te enerji ihtiyacı ve güneş paneli ile üretimi konfor alanımızı genişletmektedir.

arabalarda bulunan güneş yansıtıcısını, güneş panelinden fazla güç üretmek için alalım

Karavanlarda da durum çok farklı değildir. Bildiğiniz gibi tavan alanının limitli olması istenilen panel gücünü yerleştirmekte zorluk çıkarmaktadır. Yansıtıcılar ile üretime katkı sağlamak mümkündür.

https://www.keremcilli.com/karavanlarda-gunes-enerjisi-kullanimi/

Deneyimizde ne yaptık?

Etiketinde 40Wp yazan polikristal küçük boyutlu bir güneş panelini akıllı inverterimize bağladık. İnverterimiz güneş panelinden günün her anı maksimum gücü almaya yönelik olan “mppt” versiyon akıllı bir inverterdi.

kullandığımız güneş panelinin etiket değerleri

Yansıtıcı olarak araçlarda çokça kullanılan piyasada kolayca bulabileceğiniz güneş yansıtıcı kullandım. Sonuç olarak anlık bile olsa 47 Watt değerini ekranda görebildim. Birkaç yıldır kullandığım bir panelin 40watt civarında üretim vermesi ve yansıtıcı ile 47 Watt’a kadar üretim artışı deneyimizi amacına ulaştırdı.

güneş panelinden yansıtıcı ile daha fazla güç üretmek
Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz