trojan jel akü agm akü ve sulu akü incelemesi

2
2235

Güneş enerjisinde depolamalı çözümlere talep her zaman olmuştur ve daha da olacaktır. Özellikle pandemi döneminde şehirden ve şehir şebekesinden uzak yerlerde yerleşim enerji ihtiyacını ve depolanmasını zorunlu kılmıştır. Trojan firmasının kurşun asit temelli olan üç farklı akü tipini bu video makalemizde inceledik. Doğru bildiğiniz yanlışlar mutlaka çıkacaktır. Hemen başlayalım;  trojan jel akü agm akü ve sulu akü incelemesi ile bataryalar konusunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Trojan kurşun asit bataryalar

Bildiğiniz gibi farklı batarya çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı hiç şüphesiz kurşun asit temelli bataryalardır. Trojan jel , agm ve sulu tip üç farklı akü ile doğru hesaplama yapılarak uzun süreler problem çıkarmayacak sistemler kurulabilir.

trojan agm jel ve sulu tip bataryalar

Su ilaveli trojan 27tmx

Güneş enerjisinde teklif edilen satılan paketlerin belki de %99.9 unda su ilaveli aküler önerilmiyor. Halbuki fiyat olarak avantajlı olan bu bataryaların eğer yaşam alanı dışında, iyi havalandırılabilir bir yerde muhafaza imkanı varsa neden kullanılmasın, tabi ki kullanılabilir.

Sürekli su ilavesi ile uğraşılmaz

Bilinenin aksine bu tarz bataryalar sürekli su ihtiyacı duymaz. 3 günde bir , 5 günde bir ayda bir veya 3 ayda bir veya daha uzun aralıklarla (kullanım şekline göre ) su ilavesi gerekebilir. Trojan bataryalarda su ilavesi yapmakta oldukça basittir.

trojan tmx27 105Ah akü su ilave kapaklarını kolayca açabiliyorsunuz

Öte yandan hazır paket satıcısı tabi ki sulu tip akü önermeyecektir. Düşünsenize 100 tane sistem satmışsınız belirli aralıklarla gidip su ilavesi yapmak , kurulum firması için oldukça meşakkatli bir iş olacaktır. O yüzden agm veya jel bataryalar sıklıkla tercih edilir. Kurayım bir daha bakım gerekmesin mantığı hakimdir. Ancak yeriniz uygunsa sulu tip akülerde seçenekler arasında tutulmalıdır.

Agm mi? jel mi?

Piyasada dolaşan bilgi “en iyisi en uzun ömürlüsü jel bataryadır”. “Biraz daha uygun fiyatlı biraz daha az ömürlü agm bataryadır.”şeklinde bilgiler çokça dillendirilmektedir. Trojan agm batarya (örneğin videomuzda trojan Sagm 12 105) %50 DOD yani yarısına kadar kullanılacak şekilde sisteme koyulursa 1700 saykıl (cycle) performans verebiliyor. Yine Trojan 31 jel akü ise %50 DOD ile 1000 cycle ideal performans sunmakta.

trojan jel ve agm cycle sayıları karşılaştırması

Şimdi bu makaleyi videoyu okuyan, izleyen kişilerden rica ederim lütfen sorun: “hani jel daha fazla cycle sayısına sahipti?”

Akü konusu çok derin bir konu

Akülerde sadece saykıl sayısı değil hani sıcaklıkta olduğu, ne kadar süre depolandığı, ne şekilde içerisinden akım çekildiği vb. bir çok parametre bulunmaktadır. Bu konuyu marka bağımsız olarak https://www.keremcilli.com/akuler-hakkinda-acimasiz-gercekler/ video makalemizde anlatmıştık. Okumanızı, izlemenizi kesinlikle öneririm.

Güneş enerjisi sistemlerinde akülü bir sistem düşünüyorsanız; kullanılacak ekipmanların hepsinin ne kadar güç tükettiklerini(Watt) ve kaç saat çalıştıracağınızı bilmeniz gerekiyor. ( ulaşmaya çalıştığımız günlük toplam tüketiminizi bulmak kWh cinsinden.. Örnek: 1000watt ısıtıcı 5 saat çalışacaksa 5000Wh yani 5kWh)

Sonrasında depolamalı bir güneş enerji sistemi hesaplanmalı, trojan vb. Premium segment bataryalar doğru hesaplamanın ardından doğru Ah değerinde satın alınırsa, uzun süreler sorunsuz bir depolama ünitesine sahipsiniz demektir.

Güneş enerjisi hazır paketlere dikkat

Çok fazla problem yaşanıyor. Çok fazla telefon, e-mail, sms alıyoruz. Akülü sistemlerde kullanacağınız yüklere göre hatta kullanım tarzınıza göre bile hesap değişir. 120 metrekare evim var kaç tane akü almalıyım? Bu sorunun net cevabı olamaz. Detaylandırmak gerekir.

“Araba alacağım kaç para?” diye sorsam; aklınıza bir çok soru gelir. Yeni mi ikinci el mi ? düz mü otomatik mi? sedan mı hatchback mi suv mu ? vs. vs.

Akülü sistemde çok detaylı hesap zorunludur. Hesapsızca alınan sistemlerin sizi üzeceğini üzülerek belirmek isterim. Önerim https://www.keremcilli.com/gunes-enerjisi-aku-problemleri-deneyimleri/

İnverter ayarları çok önemli!

Akülü sistemlerde inverter ayarları akü ömrünü direkt etkiler. Özellikle fabrika çıkışlı veya kötü niyetli kurulum firmaları yüzünden bu voltaj değerleri çok aşağılara çekilir. Siz ilk zamanlar “aküler ne kadar çok gidiyor” dersiniz. Birkaç ay içerisinde “aküler eskisi gibi değil” demeye başlarsınız. Lütfen dikkat ediniz. Firmaya aküleri kaç voltta kapanmaya ayarladığını mutlaka sorunuz, hatta size göstermesini rica ediniz.

akıllı inverter akü kesme voltaj değeri bu kadar düşük olmamalı…

Trojan akülerinin teknik özellikleri (firmadan bize iletilen)

  1. Polipropilen Kasa: Trojan imal ettiği ürünlerin hepsinin kasasında polipropilen adı verilen plastik bir malzeme kullanır. Yumuşak bir plastik olan bu malzeme hem aküyü dış etkenlere (darbe, toz, sıcaklık, vb.) karşı diğer plastiklere kıyasla çok daha iyi korur hem de alev geciktirme özelliğine sahiptir. Piyasadaki diğer alternatiflerin çoğu ABS kasa kullanmaktadır.
  2. Enerji Yoğunluğu : Trojan aküler boyut ve ölçü olarak piyasadaki diğer ürünlerden çok farklıdır. 12V-200Ah bir kurşun-asit akü ölçüsü çoğu üretici tarafından standart hale gelmiştir. ve kamyon akülerini andırmaktadırlar. Ancak Trojan’ın J185 veya SAGM 12 205 modeline bakıldığında sunulan kapasite aynı olmasına rağmen boyutunun muadillerine göre çok farklı olduğu dikkat çeken bir özelliktir. Uzun plaka üretiminde kalite lideri olması, Trojan’ı rakiplerinden ayıran çok önemli bir özelliktir ve büyük kapasiteli akülerin solar sistemlerde çok yer kaplamadan kullanılabilmesinin önünü açmıştır.
  • Gerçek Deep-Cycle : Trojan’ın ürettiği ürünlerinin tamamı gerçek deep-cycle ürünlerdir. Deep-cycle uygulamalar akülerin sıkça ve yüksek deşarj derinliğinde (%50 – %100 DOD) kullanıldığı uygulamalardır. Bu tarz uygulamalarda uzun yıllar boyunca verim alabilmek için mutlak suretle gerçek deep-cycle ürünler kullanılmalıdır.
  • Üstün Ömür ve Cycle Sayısı : Trojan kurşun-asit akü sektörünün en uzun ömürlü ürünlerini üretmektedir ve bu iddialarını yıllarca deney ve testlerle kanıtlamışlardır.

Trojan akü nereden alabilirim?

Trojan aküleri Türkiye’ye Sader Firması getirmektedir. Aşağıda Faydalı linkler kısmında firma linkini bulabilirsiniz. Ürünlerle ilgili daha fazla detay ve fiyat bilgisini kendilerinden alabilirsiniz.

Bu vesile ile bizlere tüm kuşun asit akü çeşitlerini gönderen ve kıymetli teknik bilgileri bizlerle paylaşan Sader firmasına samimiyetle teşekkür ediyorum.

faydalı linkler

https://www.sader.com.tr/iletisim/ankara-merkez-depo/1

https://www.trojanbattery.com/tech-support/battery-maintenance/

trojan kuşun asit sulu tip agm ve jel bataryaları inceliyoruz
Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz