karavanım için hangi bataryayı alsam

0
716

Şimdi özellikle yaz aylarının geldiği bu dönemde karavan kamp konusu ve enerji depolama ile ilgili çokça sorular almaya başladık. Eğer ben sizin yerinizde olsaydım hangi bataryayı öncelikle alırdım onu bir sıralama yapmak istedim nedenleri ile birlikte. ve bu videoyu çekmeye karar verdim. Karavanım için hangi bataryayı alsam, solar enerji sistemim için hangi bataryayı alsam cevabı bu video makalemizde

lityum bataryalar

karavanlar için lityum bataryalı bir sistem düzgün tasarlandığında en verimli akü çeşididir.

Bir numaralı batarya önceliğim mümkünse lityum tabanlı bir batarya almak. Tabii ki fiyatları lityum bataryaların diğer bataryaları oranla biraz yüksek ama toplamda ömrü boyunca bize verdiği enerji miktarı ve onu ödediğimiz ücreti düşündüğümüzde aslında birim maliyeti o kadar da yüksek değil.

Tabii buna uzun soluklu bir açıyla bakmanız gerekiyor. Eğer imkanınız varsa Lityum batarya almak bence en avantajlı yöntem olacaktır. Ortalama olarak 5000 döngü 6000 döngü şeklinde şarj ve deşarj edilebilmesi sayıları olarak baktığımızda şu an Piyasada alabileceğiniz en üst seviyede bataryalar. Tabii ki Lityumunda kendi alt başlıkları var ama şu an piyasada en çok Lityum Demir fosfat bataryalar kullanılıyor. Karavanımız için veya evinize kurduğunuz güneş enerjisi santralinin depolama ünitesi için bu tip bataryayı bir numaralı öncelik olarak not almanızda fayda var.

Eğer bütçeniz yetiyorsa Bence lityum batarya en büyük avantajımız olacaktır yıllar içerisinde

Kurşun karbon bataryalar

2 numarada ne var Kurşun karbon bataryalar var. AGM ve Jel bataryalarda biliyorsun kurşun-asit temelli bataryalardır. Bunlar belli periyotlarla belli sıkıntılara sülfatlaşma gibi neden olabiliyor. Ancak piyasada en çok  kullanılan bu batarya çeşididir. Jel batarya veya AGM olarak geçiyor işte burada bu bataryaların eksiklerini gideren ve kendisine jel batarya ile lityum batarya arasında bir yer bulan batarya çeşidi yaklaşık 3000 döngü birçok modelleri bulunuyor.

Kurşun karbon olarak satılan bu bataryaları da eğer paranız lityuma yetmiyorsa kurşun Karbon bataryalarda tercih edilebilir. Bence güzel bir alternatif olacaktır.Dediğim gibi yaklaşık 3000 döngü ile birlikte sizi uzun süre (düzgün bir kullanım şekliyle tabii) sizi idare edecektir. Akü almadan hemen Aküler hakkında acımasız gerçekler isminde bir videom var izlemenizi kesinlikle öneririm. https://www.keremcilli.com/akuler-hakkinda-acimasiz-gercekler/   Çünkü alacağınız akünün ne şekilde çalışacağını çok net bir şekilde size anlatan bir video hepimiz o hataya düşüyoruz. Aslında güneş enerjisi ile ilgili veya karavanımıza batarya satın almak istediğimizde sanki araba bataryası imiş gibi bir düşünce bizi sarıyor. hatta araba bataryasını aldığımızda yıllarca onu kullanabiliyoruz. Güneş enerjisi ile şarj Deşarj sürekli yapıldığı için oraya özgü bir batarya çeşidinin alınması gerekiyor. Bu sebeple de aküler ile ilgili acımasız gerçekler videomun izleyerek karar vermenizi Kesinlikle tavsiye ederim.

kurşun karbon batarya görseli

1 numarada Lityum demiştik 2 numarada Kurşun Karbon batarya Eğer mümkünse almaya çalışırım demiştim. 3 numarada ne diyeceğim gel bataryamı “hayır” AGM bataryalar. Bakıldığında döngü sayısı olarak şu an 1500 döngü döngü sayısına ulaşmış ürünler piyasada satılmakta ve jel bataryalar ortalama 800 ila 1000 döngü olduğunu düşünürsek daha uzun bir ömür teorik olarak bize sunuyor olacak. ve bakıldığında bu bataryaları sıralamada 3 numaraya koymak Bence oldukça mantıklı.

Jel Bataryalar

JEL bataryayı neden en sona bıraktım. Çünkü jel batarya piyasada Aslında güzel bir algı oluşturan “en iyisi gel bataryadır” şeklinde bir algı var piyasada ama bu aldığı maalesef çok kötüye kullanılabiliyor. Aslında jel batarya performansı vermeyen bataryalar jel olarak satılmaktadır. yani manipülasyona çok açık bir batarya türü olması sebebiyle fiyatlarını bakarsanız zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız. 100Ah jel bataryanın farklı farklı markalarda çok enteresan fiyatlarla satıldığını görüyoruz. O yüzden benim açımdan jel batarya bu açıdan çok soru işaretleri olan bir batarya çeşidi. Tabii ki şunu çok net bir şekilde anlayabiliyorum; Güneş enerjisi veya karavan veya enerji depolama ile ilgili herhangi bir yerde bir batarya yatırımı yapacaksınız, uygun fiyatlı olan ürün sizi üzebiliyor. Gayet doğal ama burada şöyle bakmak gerekir bence;

bugün 1 gram altın almak istediğinizde gram fiyatı belli örneğin 1000 TL’dir. Birisi size kalkıp da ben 1 gram altını 500 TL’den satıyorum dediğinde soru işaretleri ile yaklaşıyor olacaksınız ama batarya konusunda bu şekilde yaklaşmıyoruz. Halbuki yaklaşmalıyız…

batarya sıralaması ben olsam karavanım için hangi bataryayı alsam

Maalesef ürünü alıyoruz sonra birkaç zaman geçtikten sonra ürün performansını yitiriyor. Problem yaşayan kişiler bize çokça telefon ediyorlar. mail atıyorlar problem yaşadıklarını ve nasıl çözebilecek lerini Aslında soruyorlar. Ben de bu konu ile ilgili yardımcı olmaya çalışıyorum ama eğer en başta düzgün bir yatırım yapmazsanız, akülü sistemlerde Hesap yapmak çok önemlidir. Bunu yapmadan ürün satın alırsanız problem yaşama ihtimalini çok arttırıyorsunuz.Özellikle de jel olarak satılan ürünlerden eğer imkanınız varsa uzak durmanızı tavsiye ediyorum ya da alacaksanız teknik kullanım kitapçığı olan işte belirli standartlara uygunluğunu garanti etmiş markaların ürünlerini almanızı tavsiye ederim.

Sıralamayı benim bu şekilde özetleyecek olursak; bir numara Lityum var 2 numarada Kurşun karbon bataryalar ve 3 numarada AGM ve 4 numarada Jel  bataryalar olarak ben kendi açından sıraladım.Tabii ki takdir sizin seçim sizi ama iyi araştırmanızı öneririm ben bu konuyla ilgili çok fazla telefon alıyorum hiç ürün satmadığımız hiç kurulum yapmadığımız halde insanlar çözüm için bizi arıyorlar.Bu konuda lütfen dikkat edin ucuzun cazibesine takılmayın burada kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz