3 KWe solar inverter ne kadar enerji üretir

Uzun bir evrak süreci ve kısa süren kurulumun ardından evimize güneş enerji santrali kurulumu tamamlandı ve enerji fazlasının satışını gerçekleştirmek üzere izin alındı. Bu süreçlerle ilgili muhtemelen bir video çekeceğim makale ile anlatılabilecek gibi değil 😊 . 3 kwe solar inverter sistemimizin yarısını oluşturmakta, toplamda 6 KWe kapasitemiz var. İlerleyen makalelerde güneş santralimiz hakkında daha detaylı bilgiler paylaşacağım. Normalden farklı olarak iki farklı tip solar inverter kullandık. Farklı tip paneller kullandık vs.

bulutlu ve bulutsuz hava elektrik üretim karşılaştırması

3 KWe solar inverter ne kadar enerji üretti ?

Sistemi Ağustos 2019 ortalarında devreye aldığım için yakın zamanda elde ettiğim en fazla enerji miktarını sizinle paylaşacağım. 13 Ağustos 2019 günü bulutsuz ve güneşli bir havada 3 KWe kapasiteli güneş enerji sistemim ile 21.03 KWh enerji ürettim. Bir evin ihtiyacının ortalama 6-8 KWh olduğu düşünülürse gerçekten güzel bir değer. Tabi ki güneş enerji santrali her gün bu kadar enerji üretmeyecektir. Aylara göre , hava şartlarına göre , sistem bileşenlerine göre güneş enerjisinden elektrik üretimi değişkenlik gösterecektir.

güneşli bir havada 3 kwe solar inverter üretim grafiği

Bulutlu Bir Havada Güneş Enerji Sistemi Ne Kadar Üretir ?

Evet. Havanın bulutlu olması rekor bir elektrik üretimi yapmanıza engel olacaktır ancak üretiminiz de sıfıra düşmeyecektir. 15 Ağustos 2019 günü enerji üretim değerlerimiz bu söylediklerimizi kanıtlar nitelikte olmuştur. İki gün önce rekor enerji üreten solar enerji sistemimiz bugün sadece 8.03 KWh enerji üretmiştir. Değişken koşulların sistemimizi etkilemesi gayet normaldir. Aşağıdaki grafik yine ağustos ayında bulutlu bir hava olduğunda toplam enerji üretiminin değişebileceğini bizlere göstermektedir.

bulutlu bir havada 3 kwe solar inverter üretim grafiği

Peki Toplam Enerji Üretimi İçin Tahmin Yapılabilir mi ?

Evet yıllık enerji üretimi konusunda tahminler yapılabilmektedir. Hangi ay ortalama ne kadar enerji üretebileceğiniz veya yıl bazında ne kadar enerji üretebileceğiniz tahmin edilebilmektedir. Bu sebepten güneş enerjisinden elektrik üretimi belirsiz bir durum değildir. Her ay ortalama ne kadar elektrik üreteceğinizi az çok bilebilirsiniz.

Sonuç

Güneş enerjisinden tertemiz enerji üretimi ve bunu sürekli izleyebiliyor olmak, Enerji fazlasını dağıtım şirketine satarak azda olsa gelir elde etmek ve ülkemizin enerji ihtiyacına küçük de olsa bir üretici olarak destek vermek çok keyifli. İmkanı olan herkese küçükte olsa evlerinde güneş enerjisiyle bir an evvel tanışmasını tavsiye ederim.

solar inverter etiketinde yazan gücü görmek için şartların oluşması gerekir
solar inverter seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

5 hakkında “3 KWe solar inverter ne kadar enerji üretir” görüş

 1. Invertor değil GES üreti yapar .
  vertör üretilen DC akımı AC akıma çevirir .
  DC-Direk akım AC = alternatif akım evdeki gibi .
  3 kw solar güç paneli İstanbul’da kabaca 1.200-1.300 kwh / yıl enerji üretir .
  Bunun % 14 ü temmuz da , % 14 üağustosta, % 13 ü Haziranda ,
  % 13 ü eyllde bir çan eğrisine göre üretilir .
  Aynı panel ile Bodrumda 1.500-1.600 kwh/yıl üretim alırsınız .
  % 14 vs yine varit . Problem şebekeden alırken 62 kuruş şebekeye satarken 31 kuruşdan satarsınız . Onun için over capacity panel almayın .
  Elektrik heryıl %15 zamlanırsa yatırmınızı 4-5 yılda amorti edersiniz .

  1. MUvaffak bey,
   rica ederim böyle keskin cümlelerle yorum yapmayınız. Bu şöyle olur böyle olur bu kadar üretim yapar konusu şartlara göre değişir. benim konu başlığıma cevap olarak invertör değil ges üretim yapar yazmanız hiç hoş değil ve kırıcı .. tekrar rica ediyorum saygılarımla

 2. Merhabalar. Aşağıda bilgilerini vermiş olduğum makinada sürekli güç olarak 1008 kWe belirtilmiş.
  Bu ne anlama gelir. Bizim için önemli olan bu makinanın saate 1000 kW elektrik üretmesidir. kWe biraz kafamı karıştırdı.

  Sürekli Güç (COP) kWe 1008
  Toplam Kullanılabilir Isı Gücü kWt 1271
  Motor Üretici Perkins
  Motor Modeli 4016-61TRS2
  Silindir Sayısı 16 V
  Frekans Hz 50
  Enerji Girişi kW 2584
  Toplam Verim % 95.07%
  Yakıt Tüketimi (100% Yük) m3/h 269.45
  Alternatör Üretici MARELLI
  Alternatör Modeli MJB 400 LB4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir