3 KWe solar inverter ne kadar enerji üretir

14
5516

Uzun bir evrak süreci ve kısa süren kurulumun ardından evimize güneş enerji santrali kurulumu tamamlandı ve enerji fazlasının satışını gerçekleştirmek üzere izin alındı. Bu süreçlerle ilgili muhtemelen bir video çekeceğim makale ile anlatılabilecek gibi değil 😊 . 3 kwe solar inverter sistemimizin yarısını oluşturmakta, toplamda 6 KWe kapasitemiz var. İlerleyen makalelerde güneş santralimiz hakkında daha detaylı bilgiler paylaşacağım. Normalden farklı olarak iki farklı tip solar inverter kullandık. Farklı tip paneller kullandık vs.

bulutlu ve bulutsuz hava inverter elektrik üretim karşılaştırması

3 KWe solar inverter ne kadar enerji üretti ?

Sistemi Ağustos 2019 ortalarında devreye aldığım için yakın zamanda elde ettiğim en fazla enerji miktarını sizinle paylaşacağım. Hatta 13 Ağustos 2019 günü bulutsuz ve güneşli bir havada 3 KWe kapasiteli güneş enerji sistemim ile 21.03 KWh enerji ürettim. Bir evin ihtiyacının ortalama 6-8 KWh olduğu düşünülürse gerçekten güzel bir değer. Ancak tabi ki güneş enerji santrali her gün bu kadar enerji üretmeyecektir. Aylara göre , hava şartlarına göre , sistem bileşenlerine göre güneş enerjisinden elektrik üretimi değişkenlik gösterecektir.

güneşli bir havada 3 kwe solar inverter üretim grafiği

Bulutlu Bir Havada Güneş Enerji Sistemi Ne Kadar Üretir ?

Evet. Havanın bulutlu olması rekor bir elektrik üretimi yapmanıza engel olacaktır ancak üretiminiz de sıfıra düşmeyecektir. 15 Ağustos 2019 günü enerji üretim değerlerimiz bu söylediklerimizi kanıtlar nitelikte olmuştur. İki gün önce rekor enerji üreten solar enerji sistemimiz bugün sadece 8.03 KWh enerji üretmiştir. Değişken koşulların sistemimizi etkilemesi gayet normaldir. Aşağıdaki grafik yine ağustos ayında bulutlu bir hava olduğunda toplam enerji üretiminin değişebileceğini bizlere göstermektedir.

bulutlu bir havada 3 kwe solar inverter üretim grafiği

Peki Toplam Enerji Üretimi İçin Tahmin Yapılabilir mi ?

Evet yıllık enerji üretimi konusunda tahminler yapılabilmektedir. Hangi ay ortalama ne kadar enerji üretebileceğiniz veya yıl bazında ne kadar enerji üretebileceğiniz tahmin edilebilmektedir. Bu sebepten güneş enerjisinden elektrik üretimi belirsiz bir durum değildir. Her ay ortalama ne kadar elektrik üreteceğinizi az çok bilebilirsiniz.

Sonuç

Güneş enerjisinden tertemiz enerji üretimi ve bunu sürekli izleyebiliyor olmak, Enerji fazlasını dağıtım şirketine satarak azda olsa gelir elde etmek ve ülkemizin enerji ihtiyacına küçük de olsa bir üretici olarak destek vermek çok keyifli. Hatta imkanı olan herkese küçükte olsa evlerinde güneş enerjisiyle bir an evvel tanışmasını tavsiye ederim.

solar inverter etiketinde yazan gücü görmek için şartların oluşması gerekir

güncelleme 23.05.2022

3 KWe solar inverter ne kadar enerji üretir sorusunun çıkış noktası aslında 3 kW kapasitenin bir saatte mi yoksa bir gün içerisinde üretir? noktasıdır. Hemen netleştirelim 3 kWe kapasiteli bir inverter uygun şartlar oluşursa örneğin öğlen saati bulutsuz 25 derece civarında sıcaklık gibi bir saatte üreteceği enerji miktarı 3 kWh tir.

daha da özetleyeyim

3 kW kapasite 1 saatte 3 kWh üretebilir

Bir günde 22 kWh enerji üretebilir ( yaz aylarında)

Bir günde 10 kWh enerji üretebilir ( kış aylarında)

bu sebepten yıllık enerji üretimi olarak konuşulur şöyle ki ;

3 kWe kurarsan istanbul’da yıllık 4000 kWh enerji üretebilirsin.

3 kWe güneş enerji santraki kurarsan Antalya’da 4800 kWh enerji üretebilirsin

elektrik enerjisinde kapasite nedir üretilen enerji nedir araba kadranı üzerinden anlatıyoruz
güncelleme 17.11.2022

Güneş enerji santralimizin gerçek verilerini her ay paylaşıyoruz. Ay boyunca ne kadar elektrik ürettik? ne kadar evde harcadık? ne kadar satış yaptık? satıştan ne kadar gelir elde ettik?gibi akla ilk gelen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. örnek olarak eylül 2022 verilerimizi görebilirsiniz. Tüm aylar youtube kanalımızda https://youtu.be/lRTlD3L2cxA

faydalı linkler

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/holding/turk-muhendislerinden-gunes-enerjisi-icin-yerli-ve-milli-cihaz-uretimi/657406

https://teknofest.org/upload/c96cfc43d2334f8c17d0266e0dba026715.pdf

sizin şehrinizde 3 kW güneş enerji santrali kursanız acaba ne kadar elektrik üretir. Hemen hesaplayın
Beğenerek takip edebilirsiniz

14 YORUMLAR

 1. Invertor değil GES üreti yapar .
  vertör üretilen DC akımı AC akıma çevirir .
  DC-Direk akım AC = alternatif akım evdeki gibi .
  3 kw solar güç paneli İstanbul’da kabaca 1.200-1.300 kwh / yıl enerji üretir .
  Bunun % 14 ü temmuz da , % 14 üağustosta, % 13 ü Haziranda ,
  % 13 ü eyllde bir çan eğrisine göre üretilir .
  Aynı panel ile Bodrumda 1.500-1.600 kwh/yıl üretim alırsınız .
  % 14 vs yine varit . Problem şebekeden alırken 62 kuruş şebekeye satarken 31 kuruşdan satarsınız . Onun için over capacity panel almayın .
  Elektrik heryıl %15 zamlanırsa yatırmınızı 4-5 yılda amorti edersiniz .

  • MUvaffak bey,
   rica ederim böyle keskin cümlelerle yorum yapmayınız. Bu şöyle olur böyle olur bu kadar üretim yapar konusu şartlara göre değişir. benim konu başlığıma cevap olarak invertör değil ges üretim yapar yazmanız hiç hoş değil ve kırıcı .. tekrar rica ediyorum saygılarımla

 2. Merhabalar. Aşağıda bilgilerini vermiş olduğum makinada sürekli güç olarak 1008 kWe belirtilmiş.
  Bu ne anlama gelir. Bizim için önemli olan bu makinanın saate 1000 kW elektrik üretmesidir. kWe biraz kafamı karıştırdı.

  Sürekli Güç (COP) kWe 1008
  Toplam Kullanılabilir Isı Gücü kWt 1271
  Motor Üretici Perkins
  Motor Modeli 4016-61TRS2
  Silindir Sayısı 16 V
  Frekans Hz 50
  Enerji Girişi kW 2584
  Toplam Verim % 95.07%
  Yakıt Tüketimi (100% Yük) m3/h 269.45
  Alternatör Üretici MARELLI
  Alternatör Modeli MJB 400 LB4

   • Merhaba kerem bey çalışmalarınızı ilgiyle izledim gerçekten güzel çalışmalar yapıyorsunuz tebrikler. Ben bu sistemi yaylalik evim için düşünüyorum sorum ise sistemin kar yağışından etkilenme durumu.kar yağışı alan bir bölgeye kurulduğunda dezavantajlar neler olur?

    • Merhaba Kubilay Bey , yorumunuz için teşekkür ederim. kar tabakasının panellerden temizlenmesi gerekir. hava kar yağarken kapalı olduğundan az üretecektir. Eğer şehir şebekesi olan bir yer ise sorun olmayacaktır aylık mahsuplaşma bir ay içinde ne aldın ve verdin diye bakıyor .. youtube kanalımızda detaylı olarak bir çok videoda bahsettik .. kar yağışı ile ilgili videomuz https://youtu.be/zITCuCJ5YvI technicall_tr youtube kanalımızı izlemenizi rica ederim saygılarımla

 3. Merhaba Kerem Bey, Öncelikle çalışmalarınızda başarılar, bizlerle bu değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Ülkemiz için değer üreten bu sistemin daha teşvikli olması, daha kolay, bürokrasiden arındırılması gerekli. Ben mesela sizin bu süreçlerinizi inceledim, sistem, kurulum, maliyet tamam. Ama öyle Ocakta başlayıp diğer senenin sonunda final. Yok hocam buna benim ne kalbim, ne hafızam dayanır. Hem ülke yararına, hem eski ssk hastaneleri gibi, git-gel,bekle-gör. Vazgeçtim, hiç başlamadan pes ettim hocam. Biz hayrımıza olacak işleri yokuşa sürmeyi seven, bir de bu tip işlere yeni yeni yönelen cahil ama paralı kendi insanımızı nasıl daha iyi kazıklamayı bilen bir milletiz vesselam.

  • Merhaba Çetin Bey yorumunuz için teşekkür ederim , ama işlemler bahsettiğiniz gibi bir yıl sürmüyor artık , yol haritası olarak verdiğimiz tablo en kötü senaryoda diyor. siz hızlı bir şekilde projelerinizi tamamlayıp dağıtım şirketine verdiğinizde ( bu işlemleri anlaşmış olduğunuz mühendislik firması halledecek ) 3-4 ayda sonuca erdirmeniz çok mümkün .. saygılarımla

 4. Merhaba Kerem Bey,
  11kW üstü diyelim 100 kw üreteceğiz bu durumda OG’den nasıl bağlantı yapılıyor.AG-OG bir trafoylamı voltajı yükseltip veriyoruz.Bu durumda trafo OG hücre vb’mi koyuluyor.AG’den satış yaparsakta nasıl bir bağlantı yapılıyor.Benim araştırdığım teknik konular.Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz