Elektrik Fiyat Artışına Çözüm Güneş Enerjisi

0
1861
yıllara göre elektrik faturasındaki değişim

Güneş enerjisinden elektrik üreterek artan elektrik faturalarınızı sıfırlayabilir veya yatırım bütçeniz oranında aşağıya çekebilirsiniz. Elektrik fazlasının satışıda mümkün. Hangi yolu seçerseniz seçin elektrik fiyatlarının artmasına karşı çözüm güneş enerjisi . Ama o sistem pahalı ? Geri dönüş süresi çok uzun gibi söylemler olabilir ve belli oranda da doğru olabilir. Peki ödediğiniz elektrik faturanızın geri dönüş süresi kaç yıl ? Şuan evlerimize güneş enerjisi santrali kuramamamızın bence en önde gelen iki nedeni ; evrak süreçleri ve beraberinde yapılması gerekenlerin yorucu olması(1) ve banka faizlerinin kabul edilebilir düzeylere henüz inmemesi(2). Peki biz neden çözüm güneş enerjisi diyoruz ?

Elektrik Faturalarının Yıllar içinde değişimi

T.C Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sayfasında 100Kwh lik elektrik tüketiminin tek terimli tek zamanlı mesken (alçak gerilim) için 2019 , 2018 ,2017 ve 2016 yıllarındaki fatura tutarlarına dikkatinizi çekmek istedim. (Daha geriye gidemedim sistemde abone grubunu seçemediğim için )

Evimizde kullandığımız 100Kwh enerji yıllar içersinde ne kadar değişti

Bugün benzine zam yapılsa litre fiyatı 10 TL olsa arabanızı sürmek için mecburen bu fiyatı ödemek zorundayız. Ben kendi benzinimi üreteceğim diyemiyoruz. Bugün elektriğe zam yapılsa faturamız 300 TL ye çıksa ( sade vatandaş genelde 100-150 TL civarı fatura ödediğini düşünerek) bu rakamı ödemek mecburiyetimiz yok. Kendi elektriğimizi üretebiliriz. Evet birçok farklı nedenden dolayı evlerimizin çatıları güneş panelleriyle yeterince hızlı buluşamıyor ancak bu sistemler her evin çatısında mutlaka olacak. Güneş enerjisi santrali kurmak ,kendi enerjini üretmek verimlilik açısından bakıldığında en istenen durumdur. Bir üretici olup ülkene elektrik üretmek ayrı bir haz kaynağı olacaktır.

Sizde Elektrik Faturanızın tutarınızı sorgulayabilirsiniz

EPDK sayfasından, elektrik faturalarımızın aşağı yukarı ne kadar olacağını öğrenebileceğimiz bir web sayfası bulunmaktadır. Bu sayfaya tarih aralıkları girerek , hangi tüketici grubunda olduğunuzu seçerek ve faturada belirtilen toplam enerji tüketiminizi yazarak bir fiyat görme şansınız bulunmaktadır. (aşağıdaki resim size yardımcı olacaktır)

Elektrik faturasındaki hangi kısımlar ile sorgulama yapılır

EPDK web sayfasınına linke tıklayarak girebilir http://lisans.epdk.org.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml ve fatura bedellerinin yıllar içerisindeki değişimini görebilirsiniz.

Sonuç olarak

Faturalar artmaya devam ederken ,çaresiz olmadığınızı tekrar vurgulamak isterim . Elektrik fiyatlarının artmasına çözüm güneş enerjisidir. Temiz ,doğa dostu enerji kaynaklarının kısa zamanda çatılarda yaygınlaşması dileğiyle…

Güneş enerjisi konusunda avrupa’nın bakış açısını inceliyoruz

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz