Güneş enerjisinde güç nedir farklı bir anlatım

Güneş enerjisi konusunda güç kavramı oldukça önemli ancak bu videomuzda biraz standart dışına çıkalım istedim. Araba kadranından yola çıkarak güç konusunu anlatmaya çalıştım. Tıpkı arabaların km sayması gibi elektrik sayaçlarınında evin içerisinde tüketilen enerjiyi saydığını anlatmaya çalıştım .. Enerji ile ilgili terimler konusunda detaylı bir video hazırlayacağım. Bu videomuz güç watt kw kwh gibi temel bilgileri basite indirgeyerek anlatıyor. solar inverter kapasitesi ne demek ? bir aracın kadranındaki son sürat ne ise solar inverter etiketinde yazan watt (örneğin 1000watt ) o da inverterin son süratidir. güneşten gelen ışınım ve sıcaklık ve diğer şartlar uygunsa 1 saat boyunca 1000 Watt çıkış 1 kwh enerji demektedir. 1 saatte ancak bu kadar üretebilir daha fazlası yok. Güneş enerjisinde güç nedir farklı bir anlatım ile sizleri yormadan olayın mantığını anlatacağım.

güç kavramını farklı bir şekilde anlatıyoruz .. watt kwh enerji kapasite

Güneş enerjisinde güç kavramı

Güneş enerjisinde güç konusu güneş panellerinin olduğu tarafta DC ( akü, pil gibi kaynak gibi) kısımda farklı ve şehir şebekesi AC ( evdeki prizimizin içindeki ) kısımda farklıdır. Güç konusunda solar panel tarafında bir video makale hazırlamıştım http://www.keremcilli.com/solar-panel-secimi-datasheet-detaylari/

Bu videomuzda daha çok AC taraftan bahsettim. Bir inverter alırken üzerinde yazan gücün ne demek olduğunu anlattım. Aslında bir çok terim var ama mantığını sizlerin çok iyi bildiği araba km anlık hız gibi terimlerle benzerlikler üzerinden anlattım.

Beğenerek takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir