Güneş enerjisinde güç nedir farklı bir anlatım

2
3639

Güneş enerjisi konusunda güç kavramı oldukça önemli ancak bu videomuzda biraz standart dışına çıkalım istedim. Araba kadranından yola çıkarak güç konusunu anlatmaya çalıştım. Tıpkı arabaların km sayması gibi elektrik sayaçlarınında evin içerisinde tüketilen enerjiyi saydığını anlatmaya çalıştım .. Enerji ile ilgili terimler konusunda detaylı bir video hazırlayacağım. Bu videomuz güç watt kw kwh gibi temel bilgileri basite indirgeyerek anlatıyor. solar inverter kapasitesi ne demek ? bir aracın kadranındaki son sürat ne ise solar inverter etiketinde yazan watt (örneğin 1000watt ) o da inverterin son süratidir. güneşten gelen ışınım ve sıcaklık ve diğer şartlar uygunsa 1 saat boyunca 1000 Watt çıkış 1 kwh enerji demektedir. 1 saatte ancak bu kadar üretebilir daha fazlası yok. Güneş enerjisinde güç nedir farklı bir anlatım ile sizleri yormadan olayın mantığını anlatacağım.

güç kavramını farklı bir şekilde anlatıyoruz .. watt kwh enerji kapasite

Güneş enerjisinde güç kavramı

Güneş enerjisinde güç konusu güneş panellerinin olduğu tarafta DC ( akü, pil gibi kaynak gibi) kısımda farklı ve şehir şebekesi AC ( evdeki prizimizin içindeki ) kısımda farklıdır. Güç konusunda solar panel tarafında bir video makale hazırlamıştım https://www.keremcilli.com/solar-panel-secimi-datasheet-detaylari/

Bu videomuzda daha çok AC taraftan bahsettim. Bir inverter alırken üzerinde yazan gücün ne demek olduğunu anlattım. Aslında bir çok terim var ama mantığını sizlerin çok iyi bildiği araba km anlık hız gibi terimlerle benzerlikler üzerinden anlattım.

güç kapasite kavramlarını anlatıyoruz
Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Kerem Bey Merhaba,
    Bir makalenizde eviricilerin giriş geriliminin 1500 VDC olmaya başladığını ve yüksek verimli evirici olarak gün geçtikçe daha çok tercih edildiğini belirtmiştiniz. Ben bu konu ile ilgili hem doğru akım hem de bu derece yüksek bir gerilimin insana yakın çatı mesafesinde sürekli çalışmasının riskleri nedir? Araştırılmış mı? Bunu öğrenmek istedim.
    Alternatif akımın kazalardaki ölümcül etkisi otonom sinir sistemini şok etmesi olduğunu biliyoruz ama bunun için direk fiziksel temas lazım ve maruz kalınan süre ve bölgeye göre bir şekilde kurtulma ihtimali var. Ama doğru akım kandaki oksijen taşıyıcı hemoglobin maddelerini elektroliz etkisi ile ayrıştırma tehlikesi olduğundan çok daha ölümcül ve tolere edilemez bir zarar veriyor ve temas gerekmiyor manyetik alan da bu riski kısmen içeriyor ve kurtuluşu da yok diye duydum. Mühendisler doğru akımdan daha çok korkarlar. Özellikle bu gerilim seviyelerinde. Size bunun için bir bilimsel makale adı maalesef veremiyorum. Ama bunun doğruluk derecesini ben sizden sorgulamak istedim. Bu gerilim seviyelerine ulaşmak ne kadar doğru ve sağlıklı?

    • Halit Bey ,merhaba yorumunuz için teşekkür ederim , lakin bu konuda herkesin farklı fikirleri olabilir. Ben enerjimi ve odak noktamı güneş enerjini geniş kitlelere yaymak olarak kurguladım. Detaylı olarak incelemek gerekir. ben size cevap yazmak için bile ancak fırsat bulabildim mesela, bu sebeple , 1500 V DC sistemlerin geliyor olduğunu anlatmak amacım . Doğru yanlış değerlendirmesi farklı bir konu ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz