Solar çatı için dolar ile satış vardı ama bitti

2
2411

Bu cümleyi söylediğimde ilk tepki genelde “nasıl yani ?” oluyor. Dolar ile elektrik satışı yapabiliyorduk ama o yönetmelik değişti. “ ne zaman değişti” “ama bizim haberimiz yoktu” soruları geliyor peşinden. Arazilerde büyük yatırımları görüyorduk aynı dönemde evinizin çatısına kuracağınız sistem de her bir kWh için  0,133 Dolar fiyatından satılabiliyordu. Solar çatı için dolar ile satış vardı ama bitti detayları berbaber inceleyelim.

Dolar ile elektrik satışı ne zaman bitti ?

21 Haziran 2018 de yayınlanan resmi gazetede “ Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar “ karara ulaşmak için tıklayınız.
Bu karar ile artık sınırlar çizilmiş ve enerji fazlasının satışı EPDK elektrik tarife tablosundaki kendi abone grubundaki perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli olarak belirlenmiştir. Orijinal metin ve dosya indirme linkini paylaşıyorum..

kendi abone grubuna ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli, nereye bakmalıyım

“EK MADDE 1 – (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bağlantı anlaşması çağrı mektubu almaya hak kazanan ve 31/12/2020 tarihine kadar işletmeye girecek olan YEK Destekleme Mekanizmasına tabi üretim tesislerinden , kurulu gücü bağlantı anlaşması sözleşme gücü ile sınırlı olmak üzere , mesken aboneleri için 10 kW’a kadar (10 kW dahil) ticarethane ,sanayi tarımsal sulama ve aydınlatma aboneleri için ise 1000 kW’a kadar (1000 kW dahil) yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı elektrik tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ilan edilen kendi abone grubuna ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli, tesisin işletmeye giriş tarihinden itibaren on yıl süre ile uygulanır. Uygulamaya yönelik gerekli düzenlemeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK tarafından yürütülür.”

Eskiden olsa güneş enerjisinden ne kazanabilirdik ? şimdi ise ne kazanabiliriz?

EPDK’nın güneş enerji dolar satış örnekleri ;

Bu dosya artık geçerli değildir. Sadece neleri kaçırdığımızı görmeniz açısından yazıyorum …

 Bu dosyada bulabilecekleriniz ;

Örnek 1: Müstakil bir mesken çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurulması

Örnek 2: Apartman çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurulması

Örnek 3: Mesken bahçesinde küçük ölçekli rüzgar enerjisi tesisi kurulması

Örnek 4: Fabrika bahçesinde rüzgar enerjisi tesisi kurulması

Örnek 5: Çiftlik bahçesinde biyogaz tesisi kurulması

Güneş enerjisi dolar ile satış artık yok

Yukarıdaki sebeplerle artık dolar cinsinden (0,133$/kWh) elektrik satışının hem araziler hem de mesken çatılarında bittiğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte elektrik satışı hem ev için hem de işyerlerinde (Fabrikalar) halen mümkündür ancak satış fiyatı artık eski cazibesinde değildir.

epdk tarife tabloları güncel sürümleri için : https://www.epdk.org.tr/Detay/Icerik/3-100/elektrik-faturalarina-esas-tarife-tablolari

21 Haziran 2018 tarihli resmi gazete : (Karar Sayısı : 2018/11837) https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/06/20180621.htm

EPDK dolar ile enerji satışı örnekler dosyası

Beğenerek takip edebilirsiniz

2 YORUMLAR

 1. İlk defa sizi MMO Webinar Güneş Enerji Sistemleri 27,04,2020 seminerinde dinledim.
  Bu enerji üretim koluna ilgi duyuyorum.
  Ben Makina Mühendisiyim. 1974 Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği
  Oda No:8774
  Faal geçen iş hayatımın bundan sonraki devamında günlük yaşam gailemde faal olmak arzusundayım.
  Endüstriyel tesisler Solar Enerji kurulması taleplerinde;
  1-Teşhis 2-Planlama 3-Uygulama 4-Değerlendirme
  çalışabilme imkanı bulabilmek hedef kariyerim olabilir düşüncesindeyim.
  Saygılarımla
  Mümin Dural

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz