Ana Sayfagüneş enerjisiBir evin ihtiyacı Solar enerji maliyeti ne kadar?

İlgili İçerikler

Bir evin ihtiyacı Solar enerji maliyeti ne kadar?

Çağrı merkezimize her dönem çok sorulan , özellikle elektrik zamlarının ardından daha da fazla araştırılan konu : “ bir evin ihtiyacı solar enerji maliyeti nedir ?” . Bu sorunun direkt bir cevabının olmadığını en başta söyleyerek başlamak istiyorum. Düşünün bir araba alacaksınız galeriye gittiniz “ben araba istiyorum” dediniz. Hangi sınıf araba ? motor gücü ? otomatik mi , manuel mi ? birçok detay olduğunu biliriz az çok … Güneş enerjisi konusunda da evime solar enerji yaptıracağım , hangi ev ? tüketimi ne kadar ? akşamları da güneşten elde edilen enerjiyi mi kullanmak istiyorsunuz ? şebekeye enerji satmayı düşünüyor musunuz ? sadece fatura düşürme odaklı bir güneş enerjisi mi ? Enerji fazlasıyla su ısıtmak istiyor musunuz ? bulunduğunuz bölgede şehir şebekesi var mı ? gibi sorular sorulmalıdır. Güneş enerjisi konusuna ilgi duyan kişileri sadece akülü sistemler varmış gibi yönlendirmek yanlıştır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi için solar enerji maliyeti kullanılan ekipmanlara göre değişkenlik gösteriyor.

Bir evin ihtiyacı Solar enerji maliyeti

Aküler yatırım maliyetini yukarı çekiyor

Her ne kadar akü fiyatları aşağı yönlü seyretse de , akülü bir sistem tasarımı kafamızdaki bütçe ile uyuşmazlık gösterebiliyor. Yanlış anlaşılmasın akülü sistemlere karşı değilim aksine her evde bir akü grubu olacağına inananlardanım. Akü olmalı ama ne zaman ? mesela yerleşim yerinden çok uzaktasınız, şebeke bulunmuyor. Bu durumda mecburen akü tasarımımızın içerisinde olmalı . Akülü sistemi kullanmak ayrı bir meziyet gerektirir söylemek zorundayım . Yani akülü bir solar sistem kurduktan sonra, şebeke gibi rahatça tüm yüklerinizi açmamalısınız ( aküleriniz çabuk bitebilir,zarar verebilir )

Bir evin ihtiyacı Solar enerji maliyeti nedir kalem kalem inceliyoruz

Solar sistemlerde algı: Akü mutlaka olmalı(?)

Hayır aküsüz sistemler tasarlanabilir. Burada sizin ne yapmak istediğiniz çok önemli. Mesela ben şuan evimin çatısına 6 Kw AC kapasiteli bir güneş enerji santrali kuruyorum. Evimin elektrik ihtiyacını karşılamak ve fazlasını satmak üzerine tasarlanmış bir solar enerji sistemi . Mesela bu sistemde şuan bir akü yok ! Yarın şartlar uygun hale gelirse , fiyatlar düşerse akü entegre etmeyi düşünebilirim.

dikkat edin 3000 TL 5000TL 8000TL gibi fiyatlarla evinizin ihtiyacını karşılayamazsınız. Mağdur olmayın

Güneş Enerjisi Fiyat konuşalım biraz

Ortalama 8-10 kwh tüketimi olan bir ev 130-150 TL gibi bir fatura ödemektedir. Kuracağınız solar sistem ile bu tüketimin istediğiniz kadarını güneşten sağlamanız mümkündür. Örneğin 1 adet solar panel alsanız (330Wp) ve onu dönüştürücü mikro inverter ile günde 1- 1.5 kwh elektrik üretmeniz mümkündür. ( tabiki kullandığınız panele göre ,bulunduğunuz yere göre kurulum şartlarına göre vb. değişkenlik gösterir) Bir adet panel bile faturanızı aşağı çekecektir.

Mikro inverter fiyatları yüksek olabilir yaklaşık 200 Euro gibi ( birkaç ay önce fiyat almıştım ) (yurtdışı fiyatları çok daha makul ,imkanınız varsa getirilebilir. Bunun yerine uygun fiyatlı inverter ( bu konuda youtube videosu çekmiştim https://youtu.be/zWBMYrfqc5s ) Bu cihaz için akü almanız gerekecek ancak toplam maliyet açısından bakıldığında 1500-2000TL gibi bir cihaz masrafınız olur. İlk önce bir adet sonra attırabileceğiniz Solar panel 700-800 TL bandında fiyat olur. Akü kapasitesine göre fiyat değişkenlik gösterir. Akü fiyatları konusunda inceleme yapmıştım https://youtu.be/s4NcXXTH3IM  1000 TL mi veya fazlası mı artık size kalmış. Yukarıda yazdıklarım eviniz için ciddi anlamda avantaj sağlayacak güneş enerji sistemleridir. Bu uygun fiyatlı inverter genelde 1000watt lık şarj ünitesine sahip yani fazla panel bağlamanız mümkün. Solar panel sayısını arttırdıkça şebekeden aldığınız elektrik azalacak !! ( tabi rastgele bağlantı yapmıyoruz uygun fiyatlı inverter videosunda detayları belirttim )

Daha ucuzu yok mu ?

Daha ucuz ürün, araştırmak lazım internette her an her şey olabiliyor. Fiyatı düşürmek için panel gücünü düşürmek gerek , o zaman da üreteceğiniz enerji düşer . Yurtdışından mikro inverter uygun fiyatlı alınabilir 100 dolar civarı ürünler olduğunu sizde Google a sorarak bulabilirsiniz. Akü gerekmez, solar panel ve mikro inverter hepsi bu . Mikro inverter çıkışı direkt 220 V AC vermektedir. Yaşayan bir ev ise (yani içerisinde gündüz birileri var ise , 250-300 Wp lik bir solar panel bile faturanıza yardımcı olur . Toplamda 1500 -2000 TL verip az da olsa faturanız düşebilir.

Gelen elektrik faturanızda tüketiminiz yazar , özellikle gündüz ne kadar tükettiğinizi de görebilirsiniz. İşte kuracağınız basit solar sistem bu rakamları aşağıya çekecektir.

Yukarıdaki örnekte yaklaşık 30 Kwh gibi aylık bir üretiminiz olacaktır güneşten bedava ! Faturanıza 200-250 kwh gibi toplam tüketimizden -30 kwh gibi güzel bir indirim sağlamış olacaktır.

gerçek bir fatura üzerinden elektrik tüketimlerini görmek

Örnek fatura üzerinden konuşalım ; gündüz tüketim 167 kwh (3 aylık ) ve puant dönemin (116 kwh’in  belli bir kısmı ) güneş enerjisi tarafından karşılanabilir , 300wp lik bir panel ile ayda 30kwh , 3 ayda toplamda 90 kwh avantaj sağlayabilirim.  ( 167 + 11690 )

Solar Enerji maliyeti bir bütündür

güneş enerjisini 20-25 yıllık bir süreç olarak bakmak ve yatırımı bunu düşünerek kararlaştırmak en doğrusu olacaktır. Sadece maddi olarak değil , aynı zamanda CO2 salınım azaltımı ile çevre dostu enerji üretimi ve tüketim yaptığınız yerde üretim yaptığınız için en verimli enerji noktası olmak, hem size hem ülkemize katkı sunacaktır.

Sonuç : Güneş enerjisi sistemi tek çeşit değildir

Güneşten elektrik üretme konusunda birçok senaryo ve birçok ekipman bulunmaktadır. Maalesef piyasa sizi sadece belirli sistemlere yönlendirmektedir. Güneş enerjisi ürünleri satın almadan önce sizin ihtiyacınız ile ne kadar örtüştüğünü mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim. Hem sizin ihtiyacınıza uygun olmayan hem de cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olabilecek solar sistemler sizi temiz enerjiden soğutmasın.

Güneş enerjisi akü almadan önce mutlaka izlemenizi öneririm
solar enerji maliyetini düşürmek için balkonda elektrik üretmeye başladım

93 YORUMLAR

 1. Neticede ” solar enerji maliyeti ne kadardır ” cevabını vermiyorsunuz .
  Ben vereyim .
  Ayda 500 kwh yılda 6.000 kwh kullanıyorsanız , İstanbul’daysanız
  5 kw lık bir solar santral size 6.000 kwh/yıl enerji verir .
  Ama dikkat bunun % 14 ünü temmuzda, % 2 sini ise ocakta verir.
  Diğer aylar % 14 ile % 2 arasındadır .
  Akülü sistemlere hiç bakmayın . Felaket .Hem pahalı, hem bakımı zor .
  Siz 5 kw yerine 4 kw lık bir sistem kurun ve yılda 4.800 kwh enerji alın .
  Dikkat fazla enerjiyi enerji şirketi sizden 31 kuruşa alıyor . tarken ise 62 kuruşa satıyor . Satmakla para kazanmak imkansız . Tam tersine satarak zarar edersiniz.
  Elde ettiğiniz enerjinin hepsini ne kadar çok kullanırsanız idareye 62 kuruş ödemekten kadar kurtulursunuz .
  Şimdi yılda 4.800 kwh enerjiye yılda 0.62 den 4.800 x 0,62 = 2,976 TL ödersiniz .
  Şimdi 4 kw lık bir solar santralı herşey dahil formaliteler dahil , kdv dahil
  4.000 $ a kurarsınız. Bu da 4.000 x 5.50 TL/$ = 22.000 TL eder.
  Yani 22.000 / 2.976 = 7.4 yıllık elektrik parasını peşin öderseniz hayat boyu elektriğe para ödeezsiniz .
  Burada ama bir gimick var . Gelecek sene elektrik 70 kuruş, sonra 100 kuruş, sonra da 130 kuruş olursa 7.4 yerine 3-4 yıllık elektrik arasını peşin vermiş olursunuz . Yani solar işi çok cazip olur
  Bir an evvel yaptırın .Ama İYİ BİR FİRMA BULUN BU FİATA ISRAR EDİN AKSİ HALDE HEM KÖTÜ ŞİRKETTİR HEM DE PARA PEŞİNDE OLAN BİR ŞİRKETTİR UZAK DURUN .

 2. Degerli Yorumcular,
  Yukarida verilen 1000 $/Kwh bugün piyasada bu işi yapan ve çözüm ortağı pazarlamasını yapan platformların aşırı karlı fiyatıdır. Bu fiyatları 850 Dolar a kadar düşürmeniz rahatlıkla mümkün hatta altına. Son tüketici olarak bu konuda piyasayı zorlayalım lütfen.

 3. Ben 20 m2lik duragima yaptirmak istiyoum
  Semaver
  Televizyon
  Ugur marka su dolabı
  Tost makinesi
  Klima
  Led tabela
  Işıklandırma var
  teklifi ogrenmek istiyoum

 4. 142 daireli sitemizin aydınlatma ve süs havuzuna kurmak istiyoruz ne önerirsiniz maliyet ve santralde toplan 120 ampül 5 adet ledli projektör bir süs havuzu motor ve fıskiyesi

  • Merhaba Ercan Bey ,
   bu konuyla ilgili sizlere profesyonel destek sunabiliriz.. şebeke bağlantılı sistemlerde akü yoktur ve yüklerin kaç kw olduğununda önemi yoktur… gücü mertebesinde destek olur .. videomuzu izlerseniz hoşunuza gidecektir bu fikir https://youtu.be/DZIR5i-oyWk saygılarımla .. bu konuda sistem kurmak istersenizde destek@technicall.com.tr adresimize faturanız çe çatı alanlarını göndermenizi rica ederim .. sonrasında süreçlerin nasıl olacağını telefonda konuşabiliriz… saygılarımla

 5. Ben iş yerime kurmak istiyorum ortalama günlük 45 kw elektrik tüketiyorum aylık 1300 veya 1400 tüketiyorum bunu şebeke bağlantılı fiyatı ne olur

  • Mustafa bey şartlara göre detaylı incelenip fiyat verilmesi daha doğru olacaktır. Fikir vermesi açısından 13-15bin dolar civarında olacaktır diye tahmin edebilirim.. saygılarımla

 6. 2 katlı 8 daireli apartmanımıza maliyet ortalaması ne kadar olur.
  Kendim sadece evim İcin yaptirsam catı yada kullanmadigim balkonuma evim dogu güney cephe onun acık 2. Kat tüm gün güneş aliyor fiyat ortalaması ne kadar olur. Bilgi İcin simdiden tesekkürler

 7. İyi çalışmalar. 1+1 dairem var. Elekyrik tesisatı sıkıntılı. Bu yüzden alternatif uygulamalarda araştırıyorum. Çatı katı dairem. Bu konuda ki önetilerimiz ne olur. Evin tamamının elekyriğini bu şekilde elde edebilir miyim?

  • Merhaba idris bey , ne gibi fiyatlar aldınız ? benim videoda söylediğim 1 panel + 1 micro inverter fiyatından bahsettim 250wp veya 300wp panel alıyorsunuz bir tanede küçük dönüştürücü … 1 kw lık bir kapasite değil orada belirtilen.. saygılarımla

 8. Kerem bey 18 daireli bir binada oturuyorum dairem en ust katin bir alti ben binadaki diger dairelerden bagimsiz bu sistemi catiya kurdurabilirmiyim evim kuzey doguya bakiyor balkonum kuzey cepheli tesekkurler.

  • Merhaba
   2 katlı evimizde 2 klima ve 2 difriz 3 buzdolabı 4 televizyon fırın ve diğer elektrikli makineler var. Ayrıca bahçemizde artezyen suyu çıkarttık. Sulama yapıyoruz yada suale kesilse şu ihtiyacımızı alıyoruz. Alt kat ve üst kat toplamda 600 tl gibi elektrik faturamız geliyor. Ne yapabiliriz yardımcı olurmusunuz.

   • Merhaba Yeliz Bozkurt , eviniz iskanlı ise güneş enerji santrali kurup enerji maliyetlerinden kurtulabilirsiniz. enerji fazlasını satmanız dahi mümkündür.. profesyonel firmalarla ücreti karşılığında sizleri buluşturabilir. gelen teklifleri değerlendirmeniz konusunda teknik danışmanlık sunabiliriz.. destek@technicall.com.tr mail adresimize yazabilirsiniz. saygılarımla

 9. Merhaba

  Ben tarlama bir konteyner koydum ve aydınlatması için sizden fikir ve maliyet konusunda yardım istiyorum burada 3 adet ampul var kullanılacak olan tabi ki hepsi aynı anda değil ve bir adet buzdolabı olacak.yardımınız için şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba Ömer bey ,

   bu konuda kullandığınız ürünlerin watt güçlerini ve kaç saat kullanacağınızı belirlemek gerekir. doğru düzgün bir sistem 10 bin civarında olur sanırım. ucuz ürünlerde var 3-5 bine de yapıyorum diyenler olacaktır. HEsap yapılmadan kurulan sistemler problem çıkarıyor . dikkat ediniz

   saygılarımla

 10. iki katli dublex yaklasik 600 metrekare olan evde, 3 tane klima, 36 kw kombi ve diger elektrikli ev aletleri mevcut. nasil bi sistem kurmam gerekiyor..ortalama bana kac paraya mal olur?

 11. Arsamız kadastro yoluna uzak. Diğer arsa sahipleri kullanım izni vermeyince mecburen akülü bir güneş enerjisi sistemi kurmak durumundayız. 1400 metrekarelik arsamızda küçükbaş hayvan çadırı, konteyner, aydınlatma lambaları, kameralar vs. olacak. Anahtar teslimi fiyatı ne olur? Her yere kurulum yaptığınızı belirtmişsiniz. Selamlar.

  • Merhaba Ömer Bey , bu yazdığınız bilgilerle size teklif veren bir firma olursa onunla çalışmayın demek isterim öncelikle.. neden böyle söylediğimi bu videomuzdan anlayabilirsiniz https://youtu.be/mzql-UxiXNw Biz çözüm ortaklarımızla kurulum yaptırabiliyoruz . bu konuda çalışma şeklimizi ararsanız anlatabiliriz 0850 888 8 222 çağrı merkezimizin numarasıdır.. saygılarımla

 12. Merhabalar,
  Ben ufak da olsa bir başlangıç yapmak ve sistemi öğrenmek istiyorum.
  Tercihim aküsüz başlamak, dolayısıyla depolama olmayacaktır diye tahmin ediyorum.
  Günün belirli saatlerinde ufak araç gereçleri (telefon şarjı, powerbank gibi) şarj etmek için kullanabilirim.
  Böylesi bir kullanım için öneriniz ne olur, nasıl bir panel ile başlangıç yapmalıyım?
  Kurulum kısmını kendim yapabilirim diye düşünüyorum ancak panellerin çıkışı nasıldır bu konuda bilgilendirme rica ediyorum.
  Teşekkürler ve iyi çalışmalar.

   • Merhabalar,
    Paneli nereden bulabiliriz, kullanımı kolay mıdır?
    Verdiği çıkışı değiştirmenin yolu var mıdır? (5 Volt, 1 Amper, 5 Watt)
    Değişmeden kullanımı sıkıntı olur mu?
    Paneldeki enerjiyi depolamak istesek ne yapabiliriz?
    Panel enerji konusunda pek yeterli gelmedi, hem bu paneli hem de bir üst segmentini nereden bulabilirim?
    Boyut olarak en fazla A3 boyutunda bir panel önerisi istesem fiyat performans olarak ne önerirsiniz?
    Teşekkürler ve iyi çalışmalar

 13. selamun aleykum Kerem Bey
  evimin faturası 250 tl dir
  ben evimin elektrigini tamamen şebekeden bagımsız kendi elektrigimi ges/den almak istiyorum.
  evim 70 m2 dir
  bu sistemi ciddi olarak yaptırmak istiyorum.
  acil olarak dönüş yaparmısınızz.
  sevgilerimle.

  • Merhaba Mert Bey ,

   bence 250 TL fatura ödeyen bir sistemi şebekeden bağımsız yapmamalısınız . şebeke bağlantılı ve enerji fazlasının şebekeye satışını yapabildiğiniz sistem daha doğru olur .. Çünkü sizin enerji tüketiminizi tamamen akülü bir sisteme geçirmek çok ciddi maliyetler çıkarır

 14. Kerem Bey selamlar;
  çatı dubleks, radar mevkii yenibosna’da, 80+80=170 m2’lik evime güneş enerjisi ile elektrik üretmek istiyorum. bu ay corona sebebiyle tüm ahali evdeydik ve faturası 250 tl ödenen bir ev sahibi olduğum belli oldu. Ciddi katkınıza ihtiyacım var diye düşünüyorum. Nasıl yapalım?

  • Merhaba Ersoy K
   çatının kullanım hakkı size ait ise 10 kw a kadar güneş enerji santrali kurabilirsiniz 250 TL fatura yıllık her ay bu civarlarda ise size 2-3 kw kapasite bile yeterli olacaktır.. bu konuyla ilgili biz size destek sağlayabiliriz. Profesyonel firmalardan size teklifler alabiliriz ve seçim yapmanızı sağlayabiliriz. Bu durum kötü niyetli olarak çokça kullanıldığı için artık bunu farklı bir sistem ile gerçekleştiriyoruz.

 15. Merhabalar.
  Bizim binamizda şantiye elektriği kullaniliyor. Her ay tek fatura geliyor ve anlaşamiyoruz. Ben 2+1 evim için düşünüyorum bu konu hakkindaki fikriniz nedir.

  • Merhaba Kadir bey , sistemden ayrılıp akülü bir sistem düşünüyorsanız tavsiye etmem. Bu süreçte tavsiye olarak elektrik taahhüt firmaları ile görüşmenizi öneririm. güneş enerjisi ilk yatırım maliyeti olarak yüksek gelebilir … Evinizin elektrik aboneliğini yaptırdığınızda güneş enerjisini tekrar düşünmenizi öneririm saygılarımla

 16. Merhabalar. Ben bahçeye konteyner ve küçük dam yapmak istiyorum elektrik yok olduğu yerlerde bir tane 24 saatte 1.90 kwh enerji tüketen buz dolabı 4 tane telefon, 2 tane tablet 5 tane lâmba birde fırın çalıştırmak istiyorum, bize nasıl bir malzeme kullanmayı tavsiye edersiniz bize maliyeti nedir izmirin köylerine sevkiyat ve kurulum ücret ve süresi ne kadar olabilir,teşekkürler.

  • Merhaba Ali Bey, akülü sistemler detaylı çalışma gerektirir. Bizde daha önce iyi niyetli olarak bir çok isteğe cevap verdik ama sonuç bizim adımıza hoş olmadı .. ön ödemeli şekilde çalışıyoruz , hem sizin , hem bizim hemde kurulum ekibinin lehine olan sistem. bu şekilde destek isterseniz destek@technicall.com.tr adresimize iletişim bilgilerinizi yazmanızı rica ederim.. saygılarımla

 17. Merhaba Kerem bey,

  Evimede 3 faz elektrik kullanıyorum. Aküsüz bir güneş enerjisi sistemi kurmak istiyorum. Elektrik altyapısının 3 faz olması işimi zorlaştırır mı? Kuracağım sistem daha mı maaliyetli olur?

  İyi günler,

  • Merhaba Levent Bey , hiç zorlaştırmaz inverteri 3 faz olarak alırsınız. Aküsüz şebeke bağlantılı sistemler mantıklı olabilir. Profesyonel olarak kurulum firmalarından sizler için teklifler alabiliriz ..ilgilenirseniz detaylar için destek@technicall.com.tr adresimize e-posta göndermenizi rica ederim.. saygılarımla

 18. Merhabalar kerem bey bizim 60 metre kare çiftlik evimiz var elektrik cektirmiyoruz.çiftlik evimizde bir normal boyutta buzdolabı bir adet TV LED de olabilir 4 adette tasarruflu lamba kullanmak istiyoruz.Kac para maliyetli bir solar sistemi kurmamız gerekir yardımcı olabilrmisiniz veya siz temin ediyorsanız sizden tedarik etmek isteriz.Şimdiden teşekkür ederim.Saygilar.

 19. Merhaba, 110 m2 bir evim var, tarlamın içinde elektriğe herhangi bir ulaşım imkanım bulunmamakta. Sadece buzdolabı, televizyon ve telefonları şarj edecek kadar enerji olsun istiyorum. Nasıl bir sistem kurmam gerekir ve maliyeti nekadar olur acaba. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 20. 140 m2 dublex evim var Ankara da yaşıyorum
  Elektrik faturası ödemek zor gelmiyor fakat kış aylarında ısınma problemi yaşıyorum kombi yaktigimda doğalgaz faturası çok geliyor ve ev ısınmıyor evin koridor kısmına infirared ısıtıcı kullanıp (yaklaşık 1800 watt tüketiyor) böyle ısıtmak istiyorum kış aylarında çoğu zaman güneş olmuyor nasıl birşey tavsiye edersiniz.Tsk ederim

 21. Elektrikli bir arac satin alma asamasindayim. Sadece aracimin sarji icin kullanmak mumkun mu? Araca ozel bir panel sistemi kurulabilir mi? Evim bahce icinde iki katli ev ve antalyada bol gunes alir Durumda.

  • Merhaba Kemal Bey , sadece araba için değil bence tüm ev için bir sistem yaptırılabilir , şebeke bağlantılı bu sistem ile akü olmadan ( şehir şebekesini akü gibi kullanabilirsiniz) gece gündüz elektrik tüketiminin sizin için bir farkı kalmaz. gece tüketir, gündüz ürettiğiniz ile karşılığını verirsiniz. Aylık mahsuplaşma diyoruz buna. Bir ay boyunca şebekeden ne aldın , şebekeye ne verdin ( kWh) olarak bakılan bir sistemdir.. Detaylı profesyonel destek ve firmalardan teklifler aldırmak için destek@technicall.com.tr adresime mail atabilirsiniz. saygılarımla

  • merhaba Ahmet Bahadır Bey , destek@technicall.com.tr adresimize ortalama ödediğiniz faturatutarınızı yazarsanız size aşağı yukarı fikir vermesi için bazı bilgiler paylaşabiliriz. Sonrasında yaptırmak isterseniz, sizi ücreti karşılığında profesyonel firmalar ile tanıştırabilir, gelen tekliflerin teknik detaylarını anlamanıza yardımcı olabiliriz.. saygılarımla

 22. Merhabalar, bir dönümlük arazim var.İçine konteynır koydum.Şuan için 5adet led ampül,normal boy bir buzdolabı,bir tv ve bir fırın kullanılacak.Devamındada alanın tamamına yapılan peyzaj ışıklandırmalarını bu sistemle aydınlatmak istiyorum.Yer yılın büyük bölümü yoğun güneşli geçen ege bölgesinde.Öneriniz ve tahmini fiyatınız için şimdiden teşekkür ederim.

 23. Kerem Bey Merhaba
  Size telefon ile nasıl ulaşabilirim.
  Panel sistemi kurmak istiyorum.
  Bayan olduğum için güvenli insanlarla çalışmak istiyorum.

  Marmaris ten sevgi ve selamlarımla.

  Melda BAĞLI

  • merhaba Mustafa bey , biz ürün satışı yapmıyoruz .. bu bilgilerle doğru sistem hesaplanamaz , güç tüketimlerini bilmek gerekir kaç kWh? bu haliyle size teklif veren firmalardan ürün almamanızı öneririm

 24. Mrb.
  Aylık ortalama, 165.022 kw sarfiyat var. Sayaçtakı aylık kullanım.
  Sistemi kuracağım bölgede elektrik yok.. sürekli kullanımda. sandık tipi derin dondurucu ve standart buzdolabı sürekli kullanılacak. Tv akşam saatlerinde ve bazen gündüz. 4 adet aydınlatma.
  Maliyeti ne olur ?

  • merhaba Ferhat Bey , bu şekilde bir hesaplama yapılamaz . kWh olarak günlük tüketimi bilinmeli ona göre tasarım yapılmalıdır. Ama genel olarak bahsettiğiniz sistem için 15-20 bin liradan aşağıya sistem olacağını sanmıyorum( sağlıklı uzun ömürlü bir sistemden bahsediyorum )

 25. Turkiyede yasiyoruz neden iscilik de dolar olarak hesapliyonuzki ben anlamiyorum malzeme dolarla geliyor diyelim iscilikdemi dolarla geliyor neden tl degilde dolarr bir bardak cay ida dolarla iciyonuz o zaman. Ev sahipleride sizlere cay vetsede yemek versede dolar hesaplarlar bana gore dolar neki tl nin durdugu yerde iscilikde dolarsa ben bunda supe ederimmm

  • merhaba Ömer Bey, sektördeki firmalardan teklif aldığınızda teklifin yarısı Türkçe yarısı yabancı para birimi olmuyor maalesef..Siz özellikle öyle olsun isteyebilirsiniz sonuçta müşteri her zaman haklıdır diyen firmalar olabilir.. Neden işçilik dolarla diyeceğimize, neden malzemeler dolarla diye düşünmenin daha yararlı olacağı kanaatindeyim. ( yorumunuzda dolarla malzeme gelmesini normalmiş gibi kabul ediyorsunuz)

 26. Merhaba Kerem Bey, 2 katlı villam için şebekeden bağımsız 5 kW gücünde bir güneş paneli sistemine ihtiyacım var. Bulunduğum bölgedeki elektrik dağıtım şirketi evime enerji verebilmek için trafo kurulması gerektiğini söyledi. Yatırım programına aldılar ancak iki yıl kadar sürebilirmiş. Lafın kısası ben trafoyu kendim kurmadıkça enerji alamayacağım. Bundan dolayı ges kurmak istiyorum. 5 kW’lık güç benim için gayet yeterli. Ancak 15.000 $ gibi fiyatlar aldım. Sizce bunun asıl maliyeti ne kadardır? Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yeni Makaleler