Güneş enerjisi gerçek üretim verileri 06 2020

0
3455

Daha önce Düzce’de kurulan 3 kW kapasiteli güneş enerji santrali makale ve videosu yapmıştık. Okumayanlar izlemeyenler için https://www.keremcilli.com/gunes-enerji-elektrik-satisi-para-kazandirir-mi/ Bu video makalemizde aynı sistemin haziran 2020 verilerine beraber bakacağız. Düzce’de kurulan çatı ges güneş enerjisi gerçek üretim verileri 06 2020 ayrıca işyerinize kursaydınız olabilecek senaryodan da bahsedeceğiz.

Güneş enerjisi para kazandırır mı ?

Güneş enerjisi tasarruf yaptırarak para kazandırır. Satış yapayım çok para kazanayım çok mantıklı değil. güneş enerjisi gerçek üretim verileri inceleyelim

3 kW sistem Haziran 2020 tarihinde toplamda 500 kWh enerji üretmiş, evin içerisinde kullanılan kısım 167 kWh ve şebekeye verilen kısım ise 333 kWh civarında gerçekleşmiş bu gerçek örneğimizde.

Aylık mahsuplaşma ile gece kullanılan 240 kWh enerji 333 kWh ten düşüldükten sonra şebekeye satılan yaklaşık 93 kWh enerji olmuştur. Bunun maddi getirisi yaklaşık 30 TL dir.

Üretilen enerjinin tamamının ende kullanılmasının maddi getirisi yaklaşık 355 TL dir. Bu sebeple satma konusunu değil tasarruf yaparak kazanma konusuna odaklanmak gerekir.

Güneş enerji santrali beklenti grafiği

İş yeri için güneş enerjisi

İş yerlerinde durum biraz daha mantıklı hale geliyor çünkü elektrik birim fiyatı yaklaşık 1 TL olmak üzere,, Yukarıdaki sistemi kuran bir iş yeri , güneşten üretilen enerjinin tamamını işyerinde kullansaydı yaklaşık 500 TL lik bir indirim sağlamış olacaktı.

Güneş enerjisi neden sadece ticari olarak düşünülüyor

Güneş enerjisinde birkaç yıl öncesine kadar dolar cisinden alım garantileri bulunmakta idi . Bugünkü dolar kurunu düşünürsek … yada düşünmeyelim çünkü o tren kaçtı… düşünmek isteyenler için video makalem https://www.keremcilli.com/solar-cati-icin-dolar-ile-satis-vardi-ama-bitti/

Dağıtım Bedeli ne olacak peki ya vergi ?

İnternette malum bir video var insanlar çekiniyor ya sonra borç çıkarsa diye,, korkmayın. Güneş enerjisi 10 kW ve altı catı cephe uygulamalarında veriş yönünde dağıtım bedeli yok ve çekiş yönünde yarısı ödeniyor mesela bu örnekte 20 TL gibi bir rakam ödemek gerekiyor sadece…

Vergiden muafsınız herhangi bir vergi borcu çıkmayacak..

Güneş enerji santrali gerçek verilerini yorumluyoruz

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz