Çatı güneş enerjisi elektrik satışı şubat 2022

8
2024

Çatımızda bulunan 6 kW kapasiteli güneş enerji santralimizin şubat 2022 verilerini paylaşıyorum.Yapabildiği üretim, tüketim, ayrıca enerji fazlasının satışı ve bu satıştan elde ettiğimiz gelir. Çatı güneş enerjisi elektrik satışı şubat 2022 verileri aşağıdaki gibidir.

6 kw solar çatı drone görüntüsü

Çatı ges şubat 2022 verileri

Şubat ayı boyunca üretilen toplam enerji miktarı 384 kWh olarak gerçekleşmiştir.

güneş enerji santralimizde üretilen elektriği kaç kuruştan sattık

En fazla üretim yapılan gün

Şubat ayında en fazla üretim yapılan tarih 19 Şubat 2022 Cumartesi günü 26,83 kWh olarak gerçekleşmiştir.

çatı ges şubat 2022 üretim ve tüketim verileri

Şebekeden çekilen enerji

Evin ihtiyaçları doğrultusunda akşam saatlerinde ve gündüz güneşin yetmediği zamanlarda ay boyunca çekilen toplam enerji miktarı 111 kWh tir.

Evde hemen tüketilen enerji

Güneş enerjisinden anlık elektrik üretirken oysa bir kısım enerji hemen evin içerisinde tüketilir. Sonuçta ay boyunca hemen tükettiğimiz enerji miktarı 70kWh tir.

Şebekeye verilen toplam enerji

Çatımızdaki güneş enerji santrali şubat 2022 de toplam 384kWh üretmişti. Aylık mahsuplaşma gereği 384kWh – 70 kWh = 314 kWh şebekeye verdiğimiz enerjidir. 111kWh şebekeden borç almıştık yani 314kWh – 111 kWh= 203 kWh şubat 2022 de güneş enerji santralimizin fazlalık kısmıdır. Sonuçta satış yapacağımız bölümüdür.

Çatı güneş enerjisi elektrik satışı şubat 2022

Şubat 2022 de üretim fazlası enerji miktarımız 203 kWh ve sonuçta banka hesabımıza gelen bedel 211TL olarak gerçekleşmiştir.

Enerji satış fiyatı nasıl belirleniyor?

Meskenlerdeki enerji satış konusu bilindiği üzere kademeli bir şekilde yapılmaktadır. Sonuçta enerji tüketimi günlük 7 kWh ten fazla olduğunda daha pahalı kullanım söz konusudur.

Güneş enerjisinden elde edilen enerjinin satışı konusunda da kademeli yapı söz konusudur. Bu sebeple bizim şubat ayında yaptığımız satış işleminin birim fiyatı 1,04 TL olarak gerçekleşmiştir. (203kWhx 1,04TL = 211 TL)

Konuyla ilgili faydalı link

Güneş enerjisinden ürettiğimiz enerji ve diğer tüm detayları her ay sizlerle youtube kanalımızda paylaşıyoruz. Güneş enerjisi hakkında aradığınız her şey kanalımızdadır. Yorum kısmına sorular sorabilirsiniz aktif olarak cevaplıyoruz https://www.youtube.com/channel/UCIy8pmbwJ3TCx2ZffeLKOqQ

Mayıs 2022 de çatımızdaki sistem 1054 kWh elektrik üretti. bu güç renault zoe bataryasını 20 kez doldurabilmek anlamına geliyor. Detaylar videomuzda
Beğenerek takip edebilirsiniz

8 YORUMLAR

  1. Şebekeye satış için nasıl bir prosedür gerekli? internetten paket halinde satılan sistemlerde genellikle şebekeye satış yapılamaz diye not düşülmüş paketlere. Şebekeye fazlalığı satmak yada eksik kısmı şebekeden kullanmak için ayrı bir prosedür veya sistemmi gerekli?

  2. Merhabalar Kerem Bey; Kullanmış Olduğunuz Ges Üretim Raporlandırması Veya Ges Üretimini Takip Edip analizini yaptığınız excel dosyaları ve ek olarak program kullanıyorsanız; İletme Şansınız Varmı?

  3. Ges projelerini KOSGEB tarafından destekleniyormu prosudur nedir yol gosterirseniz sevinirim birde çoğunlukla güneş alan bir noktada 200 metrekare panel ne kadar kW uretir çatı icin

    • Merhaba Hikmet Bey, kosgeb parasal destekten bahsediyorsanız hiç duymadım. tkdk bölgelerinde iseniz onların hibe programları oluyor tarım ve hayvancılık ile ilgileniyorsanız. 200 metrekare bir evin ihtiyacından cok fazla enerji üretebilir. sizin fatura tutarınız nedir oradan yola çıkalım dilerseniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz