Güneş enerji santrali sensör seti seven sensör

0
1348

Özellikle büyük güçlü ticari güneş enerji santrallerinde sistemin analiz edilmesi adına sensör setleri önemli görev üstlenmektedir. İster arazi kurulumu olsun ister fabrika çatısı hatta meraklısı için bir villa güneş enerji santralinde bile kullanılabilir. Güneş enerji santrali sensör seti seven sensör firması tarafından Çorum OSB de yerli olarak üretilen setlerdir. Muadilleri genelde Avrupa meşeili ürünlerdir. Bu video makalemizde ürünleri ve Argesim Makinayı yakından tanıyacağız.

güneş enerji santrali veri analizi için kullanılan solar sensör seti seven sensör

Güneş enerji santrali sensör seti

Kullanıldığında santralin elektrik üretiminin olması gerektiği gibi mi? Yoksa sorunların var olabileceğini analiz etmemizi sağlayan ürünlerdir. En yaygın olarak kullanılan sensör setlerinde neler bulunur kısaca bakalım;

Işınım sensörü

Genel olarak uygun fiyatıyla ön plana çıkan referans hücreli ışınım sensörleri kullanılır. Güneş panelini oluşturan hücrenin minyatür bir halidir.

seven sensör firmasının ışınım sensörü otomatik yıkama sistemi görseli

Rüzgar Sensörü

Güneş panelleri sıcaktan direkt olarak etkilendiği için havanın rüzgarlı olup olmaması da bir etkendir.Bu sebeple rüzgar sensörü de bu setin içerisindedir.

argesim makina seven sensör rüzgar sensörü görseli

Sıcaklık sensörü

Ortam sıcaklığının anlaşılması için kullanılır. Güneş panelleri standart test şartlarından biri olan 25 C dereceye göre etiketlendirildiği için sıcaklık değerinin bilinmesi önemlidir.

ortam sıcaklığı sensörü

Panel altı sıcaklık sensörü

Ortam sıcaklık sensörünün haricinde güneş panelinin altına yapıştırılan ve hücrenin kaç derece olduğunu bizlere gösteren sensördür. Güneş panelleri yazın neden üzerindeki değerden daha az üretiyor sorusuna cevap için bu sensörden gelen değer söylenebilir.

panel altı sıcaklık sensörü görseli

Opsiyon olarak seven sensör firması rüzgar yön sensörü ve nem sensörünü de sisteme dahil edebilmektedir. Genel olarak yukarıdaki 4 başlıkta bulunan sensörler set olarak satılmaktadır.

seven sensör rüzgar yön sensörü

Seven sensör seti fiyatı nedir?

Yukarıda başlıklar halinde bahsettiğimiz; ışınım sensörü , rüzgar, ortam sıcaklık ve panel altı sıcaklık sensörlerinden oluşan set  yaklaşık 1000€ civarında bir fiyata satılmaktadır. Kolay kurulum ve hızlı satış sonrası destek ile var olan sisteminize eklenebilir. Yada yeni kuracağınız güneş enerji santralinize kolayca entegre edilebilir.

Neden solar sensör seti almalıyım?

Güneş enerji santraliniz sensörler olmadan da üretim yapar. Gerek var mı? diye çokça sorulur. Bende hep şunu söylerim; dünyanın en kötü santralini de kursanız bir şeyler üretir. Önemli olan kurulan güneş enerji santralinin verimli çalışmasıdır.

Güneş enerji santralinde izleme sisteminin aktifleştirilmesi gerekir. Ayrıca sensörlerle desteklenen bir izleme sistemi; santralin durumu hakkında varsayımlara göre değil, gelen verilere göre daha doğru yorum yapmanızı sağlar. Bu sebeple santral maliyetinin çok küçük bir kısmını oluşturan bu seti sistemin bir parçası olarak mutlaka düşünmelisiniz.

Argesim Makina

75 ülkeye ihracat yapan Çorum OSB de bulunan ve elektronik kartlar ve sensörleri kendileri imal eden bir firma olması nedeniyle önemli bir iş yaptığını düşünüyorum. Solar sensör seti olarak Türkiye’de bildiğim kadarıyla başka bir firma bulunmuyor

seven sensörlerin üretildiği yer çorum osb de bulunan argesim makina

Yerli güneş enerji sensörleri

Ürünlerin kart tasarımları hem donanım hem de yazılımsal hatta suya dayanıklı dış yüzey dahil tamamen yerli olarak üretilmektedir. Işınım sensörünün üzerindeki referans hücre dahi yerli üretim firmalardan tedarik edilmektedir. Sıfırdan bir ürünü her şeyiyle üretmek ve yurtdışına ihraç etmek çok kıymetli.

Yeni ürün toz sensörü

Güneş panelleri tozlandığında üretim de aşağıya düşmektedir.Belirli zaman aralıklarında güneş paneli temizliği önemlidir. Bu konuda daha önce çektiğimiz video ve makalesini inceleyebilirsiniz https://www.keremcilli.com/gunes-paneli-temizligi-gerekli-mi/

İşte bu toz sensörü ile temiz ve kirli hücrenin üretim farklarını görebilir.Ayrıca güneş panellerinin temizlenmesine gerek var mı yok mu karar verebilirsiniz.

Manuel temizleme ve otomatik temizlemeli iki farklı versiyonu bulunan bu sensör, güneş paneli üretimini arttırmanıza yarayacak verileri sizlere sunuyor.

Hangi marka solar inverterler ile uyumlu

Sektörde satılan hemen hemen tüm bilindik markalarla; Huawei, Goodwe, Sma, SolarEdge, Sungrow Growatt, Fimer, BlueLog kolayca entegre olabilen seven sensör seti, kolay kurulumu ve teknik destek hizmeti ile rakiplerinden bir adım öne geçtiği söylüyor.

Piranometre mi? referans hücre mi ?

Piranometre global ışınım değerini yüksek hassasiyetle ölçen bir cihaz. Lakin birim maliyetleri referans hücreli ışınım sensörlerine nazaran oldukça yüksektir. Seven sensör referans hücreden aldığı veri ile piranometre den gelen verileri karşılaştırıyor. Tüv den ölçümler yaptırıp değerlerin birbirine uyumlu ve benzer değerleri alabildiklerini kanıtlamışlar bu raporu da en aşağıda ekleyeceğim.

Seven sensör garanti süresi

Müşteri kaynaklı hatalardan hariç olmak üzere 5 yıl garanti kapsamında olduğunu söyleyebilirim.

seven sensör ikili ışınım sensörü ve bağlantı şeması görseli

Yeni sensörler geliyor mu ?

Firma yetkilisi Bekir Bey’in videoda da detaylı olarak belirttiği ikili ışınım sensörü, farklı yönlere bakan sistemlerde oldukça avantaj sağlayacaktır. Örneğin Doğu Batı şeklinde kurulan bir santralin hangi tarafına ne kadar ışınım geldiğini kolayca öğrenebileceğiz.

ikili toz sensörü görseli

Ayrıca bu ürün yerden yansıyan ışınımı ölçmek için bir albedometre olarakta kullanılabilecektir.( güneş panellerinde bifacial olarak adlandırılan çift yüzeyli güneş panellerinin yerden yansıyan ışınım ile üretim yaptığını düşünürsek bunun ölçülmesi de oldukça önemli olacaktır.)

Faydalı linkler

https://www.sevensensor.com/tr

Beğenerek takip edebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz